Vuvuzele so na svetovnem prvenstvu v Južnoafriški republiki rahljale živce večini navijačev. Foto: EPA
Vuvuzele so na svetovnem prvenstvu v Južnoafriški republiki rahljale živce večini navijačev. Foto: EPA

Tako navijači tega glasnega in večinoma motečega pripomočka med drugim ne bodo smeli uporabljati na tekmah evropskega prvenstva 2012 in v ligi prvakov. UEFA je obenem priporočila vsem 53 članicam, da prepovedo vnos vuvuzel na stadione tudi v svojih državnih prvenstvih in tekmah reprezentanc.

Krovna nogometna zveza je odločitev utemeljila s pojasnilom, da ta trobila niso primerna za Evropo, ker uničujejo tradicionalen način navijanja in onemogočajo čustvene odzive na dogodke na terenu.

"Čar nogometa je v tem, da čustva potujejo v obeh smereh. Tudi s tribun lahko gledalci sporočajo nogometašem svoje občutke. Vuvuzele bi takšno izmenjavo preprečile, s tem pa bi se povsem spremenilo ozračje na stadionih," je UEFA zapisala v utemeljitvi prepovedi vuvuzel.

Med SP-jem v Južnoafriški republiki so vuvuzele s svojim zvokom, ki je podoben rojenju sršenjega gnezda, dobile veliko nasprotnikov, saj je bil zvok več tisoč glasbil zelo močan in moteč tako za druge navijače kot za televizijske gledalce. Mednarodna nogometna zveza (FIFA) glasbila ni prepovedala, češ da je del kulture navijanja v tej državi. Drugače je ravnala krovna košarkarska organizacija (FIBA), ki je že pred SP-jem v Turčiji odločno prepovedala vnos vuvuzel v dvorane, podobno pa so ravnali tudi številni nogometni klubi v Evropi.