V 40-letni zgodovini se je Vancouver tretjič uvrstil v veliki finale. Stanleyjevega pokala še nima. Dalj časa na naslov čakajo le še Toronto, Los Angeles, St. Louis in Buffalo. Foto: Reuters

Canucksi so serijo dobili s 4:1. Vse do samega konca je kazalo, da bo San Jose izsilil šesto tekmo. Z golom Devina Setoguchija v 24. sekundi zadnje tretjine so Morski psi vodili do zadnje minute rednega dela, ko je Roberto Luongo zapustil vrata. Tveganje se je izplačalo. V zadnjih vzdihljajih tekme je plošček po strelu Henrika Sedina preusmeril Kesler in premagal Anttija Niemija.

V podaljšku je imel pobudo San Jose (streli 20:14), a je bila sreča na strani Vancouvra. Plošček se je odbil od ograde in prišel ravno na palico Biekse, ki je s strelom z modre črte popeljal Vancouver v prvi veliki finale po 17 letih. Takrat so Canucksi v sedmih tekmah klonili proti New York Rangersom.

"Edini, ki je vedel, kje je plošček, je bil Bieksa. To je ena izmed stvari, nad katero nimaš kontrole. Res ni bilo kaj storiti," je povedal trener San Joseja Todd McLellan. Strelec odločilnega gola je priznal, da je imel srečo in dodal: "Ko je šel plošček v mrežo, je vratar gledal za gol. Res ni bil najlepši zadetek, a ga vzamem."

Sharksi so bili v strelih na gol boljši kar s 56:34. Luongo je ustavil 54 strelov. Kljub prednosti 91:47 na zadnjih dveh tekmah, je San Jose izgubil obe.