Cody Gakpo in Darwin Nunez, ena izmed glavnih Liverpoolovih junakov z derbija proti Manchester Unitedu. Foto: Reuters

Šlo je za 239. medsebojni obračun najuspešnejših angleških klubov v vseh tekmovanjih. Več zmag imajo na računu še vedno rdeči vragi, ki so slavili 90-krat, devet zmag manj ima Liverpool, 68-krat se je derbi končal brez zmagovalca.

Casemiro je v zaključku prvega polčasa mislil, da je United popeljal v vodstvo, a je bil zadetek dosežen iz prepovedanega položaja. Foto: Reuters

Čeprav rdečim v letošnji sezoni tudi zavoljo številnih poškodb v domačem prvenstvu ne gre vse po načrtih, so najboljšo predstavo prihranili in uprizorili na največjem otoškem derbiju proti večnemu tekmecu z Old Trafforda. Na odmor so odšli z minimalno prednostjo, v nadaljevanju pa so tekmeca popolnoma razbili.

V prvem polčasu so Liverpoolčani sicer dlje časa držali žogo v svoji posesti, a nevarnejši so bili rdeči vragi, ki pa so kot po tekočem traku zapravljali lepe priložnosti. Antony, Marcus Rashford in Bruno Fernandes so imeli lepe priložnosti, da povedejo United v vodstvo, a je ostalo pri začetnih 0:0.

Darwin Nunez je takole zadel na uvodu drugega polčasa, potem ko so si gostje privoščili kar nekaj napak v obrambi. Foto: Reuters

V 42. minuti so gostujoči navijači eksplodirali od navdušenja, ko je Casemiro po predložku s prostega strela zatresel mrežo, a je bil v času podaje v prepovedanem položaju. Že hip zatem je na drugi strani igrišča Cody Gakpo povedel Liverpool v vodstvo.

Nizozemskega napadalca, ki je blestel na minulem svetovnem prvenstvu v Katarju, je v ogenj poslal Andrew Robertson. Gakpo se je lepo otresel Raphaela Varana in s plasiranim strelom žogo poslal v spodnji desni kot gola Davida De Gee.

Že na uvodu drugega polčasa so gostitelji podvojili vodstvo. Luke Shaw in Casemiro sta izgubila žogo, Shaw je v kazenskem prostoru ni uspel izbiti, kar je izkoristil Harvey Elliott, ki je s predložkom pred vrati hitro našel Darwina Nuneza, ta pa je iz neposredne bližine hladnokrvno zadel z glavo za 2:0.

Mohamed Salah je s silovitim volejem neubranljivo sprožil in žogo od prečke poslal za hrbet nemočnega Davida De Gee. Foto: Reuters

Veselje na tribunah Anfielda se še ni povsem poleglo, ko so ljubljenci domačih navijačev povedli že s 3:0! V bliskovitem protinapadu je Gakpo na desni strani zaposlil Mohameda Salaha. Ta je brez težav preigral Lisandra Martineza in podal nazaj Nizozemcu, ki je žogo z desne strani dvignil prek De Gee, jo poslal v malo mrežico in se še drugič na tekmi vpisal med strelce.

Obramba rdečih vragov je bila luknjičasta kot sir, po slabi uri igre bi Liverpool skoraj dosegel še četrti zadetek. Gakpo je v ogenj poslal Robertsona, ki je imel veliko prostora in časa, a je njegov plasirani strel zletel malce mimo zgornjega desnega kota vrat.

Nebeški skok in natančen strel z glavo Darwina Nuneza za 5:0. Foto: Reuters

V 66. minuti se je mreža vendarle zatresla še četrtič. Salah je po Darwinovi podaji iz protinapada silovito zaključil pod prečko. To je bil njegov 128. prvenstveni gol za Liverpool, s čimer se je v Premier ligi izenačil s klubskim rekorderjem Robbiejem Fowlerjem.

Goleade na Anfieldu s tem še ni bilo konec, petarda je odjeknila v 76. minuti, ko je še drugi zadetek na tekmi dosegel Darwin. Gostujoči branilci so odbili predložek Trenta Alexandra-Arnolda s prostega strela, a le do kapetana Jordana Hendersona, ki je hitro našel Darwina. Urugvajski napadalec je z brezhibnim strelom z glavo povišal na 5:0. Prava katastrofa za Manchester United, ki si je od derbija sicer obetal veliko, dobil pa krepko zaušnico.

Salah je mrežo Uniteda zatresel na šesti zaporedni tekmi. Foto: Reuters

Je lahko še slabše, so se najbrž spraševali privrženci Uniteda. Da. Za pol ducata zadetkov v mreži njihovih ljubljencev je v 83. minuti poskrbel Salah, ki je odbito žogo pospravil v prazno mrežo in tako postal najboljši Liverpoolov strelec v zgodovini Premier lige – izvrsten dosežek in to na kakšni tekmi!

Neverjetno, izid se je do konca derbija spremenil še enkrat, med strelce pa se je vpisal rezervist Roberto Firmino, ki po koncu sezone zapušča mesto Beatlov. Sprva je kazalo, da je Brazilec žogo po Salahovi podaji z desne strani slabo sprejel, a jo je ujel in jo iz obrata mimo Dioga Dalota poslal v gol za končnih 7:0. Najhujši poraz Uniteda v zgodovini Premier lige.

Rezultat, ki bo šel v anale britanskega nogometa. Foto: Reuters

Nelson odrešil Arsenal v 97. minuti
Medtem se mrtvi tek v boju za naslov angleškega prvaka med Manchester Cityjem in Arsenalom nadaljuje. Potem ko je City brez večjih težav z 2:0 ugnal Newcastle United, se je Arsenal proti Bournemouthu pošteno namučil in ga ugnal šele v 97. minuti, ko je končni izid 3:2 postavil rezervist Reiss Nelson. Po predložku iz kota je neubranljivo sprožil z roba kazenskega prostora z levo nogo. Poskrbel je za preobrat, val navdušenja na tribunah Emiratesa in – kar je najpomembneje – poln izkupiček točk.

Reiss Nelson, ki je vstopil v 69. minuti, je dosegel najpomembnejši zadetek v karieri. Foto: Reuters

Billing šokiral topničarje v 9. sekundi
Topničarji so prejeli zadetek že v 9. sekundi, ko je zadel Phillip Billing. Ko je Marcos Senesi v 57. minuti po podaji iz kota z glavo povišal na 0:2, so bili navijači Arsenala že pošteno zaskrbljeni.

Po izjemni vrnitvi je naslov malo bližje
V 62. minuti je Thomas Partey iz bližine znižal na 1:2, nato pa je Ben White v 70. minuti izenačil, ko je vratar Neto prepozno odbil žogo. Arsenal je krenil v popoln napad, v boju za naslov je potreboval tri točke. Velike premoč ni pomagala (streli 31:4, koti 17:1, posest 80:20 %), saj je vse kazalo na delitev točk. Stranski sodnik je najprej dvignil tablo, kjer je pisalo šest minut sodnikovega dodatka. Sodnik Chris Kavanagh je že pogledal na uro, a je še pustil, da gostitelji izvedejo kot v 97. minuti. Senesi je z glavo slabo izbil žogo in na robu kazenskega prostora jo je pričakal Nelson, si jo zaustavil s prsmi in jo z levico poslal v mrežo.