Pierre-Emerick Aubameyang je pravi ostrostrelec Arsenala. Odkar je prvič zaigral za topničarje februarja 2018, je le Mohamed Salah (Liverpool) v Premier ligi dosegel več zadetkov. Foto: EPA

Varovanci Mikela Artete ob vnovičnem zagonu sezone niso bili v najboljši formi. Izgubili so derbi z Manchester Cityjem (3:0), nato jih je na svojem terenu ugnal še Brighton & Hove Albion (2:1).

Vratar Norwich Cityja Tim Krul ni imel svojega dne, takole je zakuhal prvi zadetek na tekmi. Pozneje je moral po žogo v svojo mrežo še trikrat. Foto: EPA

A topničarji so v zadnjem tednu nanizali tri zmage. Najprej so dobili prvenstveni obračun v Southamptonu (0:2), prek Sheffield Uniteda (1:2) so se uvrstili v polfinale Pokala FA, zdaj so premagali še zadnjeuvrščeno ekipo Premier lige Norwich City.

Na uvodni zadetek so morali počakati dobre pol ure igre, ko si je gostujoči vratar Tim Krul privoščil veliko napako in v lastnem kazenskem prostoru izgubil žogo. Ukradel mu jo je Pierre-Emerick Aubameyang in jo brez najmanjših težav poslal v mrežo za 1:0.

Vodstvo je le nekaj minut pozneje podvojil Granit Xhaka. Aubameyang se je tokrat izkazal s podajo na levi strani, Xhaka je z levico žogo poslal v spodnji levi kot. Londončani so bili precej boljši nasprotnik, Norwich je nekoliko bolje zaigral šele v končnici prvega polčasa, a se izid do odmora ni spremenil.

Glavni trener gostujoče ekipe Daniel Farke je pred začetkom drugega polčasa opravil tri menjave, ki so se mu v igri obrestovale. Njegovi varovanci so igrali precej podjetneje, večkrat so zapretili domači obrambi, nato pa je v 67. minuti Aubameyang izkoristil še drugo darilo gostujoče obrambe in s približno enajstih metrov zadel za 3:0. Slabih deset minut pred iztekom rednega dela srečanja je za končnih 4:0 z razdalje zadel še branilec Cedric Soares.

Arsenal šest krogov pred koncem še vedno upa na preboj v Evropo. Trenutno je uvrščen na sedmem mestu, za petim, ki vodi v Evropsko ligo in ga trenutno zaseda Manchester United, zaostaja za šest točk. Obeti za klub iz severnega Londona so sicer slabi, a ne nemogoči.

Andrej Jarmolenko je odločil mestni derbi med West Ham Unitedom in Chelseajem. Foto: Reuters

Poraz Chelseaja voda na mlin rdečim vragom
V vzhodnem delu Londona je v mestnem derbiju West Ham United premagal Chelsea (3:2). West Ham je sicer prvi zatresel mrežo na tekmi, a je bil zadetek Tomaša Součka razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Chelsea je nato vendarle smuknil v vodstvo, ko je bil v zaključku prvega polčasa z bele točke po prekršku nad Christianom Pulisicem natančen Willian, a so gostitelji še pred odmorom izid izenačili. Še drugič je žogo v mrežo poslal Souček, le da je tokrat zadetek obveljal. Po predložku iz kota je bil ob drugi vratnici natančen z glavo.

Willianova mojstrovina s prostega strela. Foto: EPA

Mojstrovina Williana ni bila dovolj
West Hamu je v uvodnih minutah nadaljevanja uspel preobrat. Jarrod Bowen je v 51. minuti z desne strani podal na rob vratarjevega prostora, od koder je natančno v gol meril Michail Antonio. Chelsea je iskal zadetek iz igre, a zaman. Varovanci Franka Lamparda so izenačili šele iz prekinitve. V 72. minuti je Willian mojstrsko izvedel prosti strel, žogo od vratnice poslal v mrežo in izenačil na 2:2. S tem je postal prvi nogometaš v Premier ligi po Cescu Fabregasu (marec 2016), ki je na eni tekmi izkoristil 11-metrovko in zadel še s prostega strela.

Jarmolenko junak v vzhodnem Londonu
Toda gostitelji še niso rekli zadnje., v 82. minuti so zahtevali najstrožjo kazen, a je niso dobili, v izdihljajih obračuna pa jim je uspelo še enkrat povesti. V bliskovitem protinapadu je Antonio na desni strani našel samega Andreja Jarmolenka, ki je lepo prodrl v kazenski prostor, si nastavil žogo na levico in z natančnim diagonalnim strelom zatresel malo mrežico za veliko zmago, s katero so se 'kovači' na prvenstveni lestvici vsaj za krog malce odlepili od mest, ki vodijo v nižji rang tekmovanja. Zmago West Hama pa pozdravljajo tudi v Manchestru, kjer so rdeči vragi v tem krogu zaostanek za Chelseajem na lestvici stopili na le dve točki.