Po besedah dr. Vogrina vsak dopinški test stane približno tisoč evrov, kar pomeni, da Fifa za vsak odkrit primer v povprečju nameni vrtoglava dva milijona evrov. Foto: EPA
Po besedah dr. Vogrina vsak dopinški test stane približno tisoč evrov, kar pomeni, da Fifa za vsak odkrit primer v povprečju nameni vrtoglava dva milijona evrov. Foto: EPA
Vasja Kruh in Matjaž Kek
Poleg dr. Vogrina bodo v zdravstvenem štabu slovenske reprezentance še dolgoletni reprezentančni zdravnik dr. Vasja Kruh (levo), fizioterapevta Tomaž Šavnik in Khalid Nasif ter tehnični sodelavec Gianfranco Borca. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden
Ellis Park v Johannesburgu
Kakšna temperatura bo pričakala Slovence na dvoboju proti ZDA na Ellis Parku v Johannesburgu? Foto: EPA
Vogrin o dopingu v nogometu

Vogrin, ki je tudi predstojnik katedre za športno medicino na Medicinski fakulteti v Mariboru in predstojnik ortopedije na tamkajšnjem kliničnem centru, se je z voditeljem Igorjem E. Bergantom pogovarjal o medicinskih vidikih SP-ja v Južni Afriki.

Zelo malo pozitivnih testov
Glede dopinga je še pojasnil, da bosta po vsaki tekmi testirana po dva igralca iz vsake reprezentance. Mednarodna nogometna zveza (Fifa) tej temi v zadnjih letih posveča veliko pozornost. Med letoma 1994 in 2008 je bilo na njenih tekmovanjih opravljenih približno 8.000 testov, zanimivo pa je, da so bili od tega samo trije pozitivni.

Na splošno letno testirajo približno 30 tisoč nogometašev, ujamejo pa približno od 80 do 90 "grešnikov". Od tega jih od 70 do 80 odstotkov jemlje t. i. socialne droge, kot sta marihuana in kokain, veliko manj pa anabolične steroide.

Če si boste ogledali oddajo Pozdrav Afriki (videonovica desno), boste izvedeli tudi, koliko primerov dopinga so do zdaj odkrili na SP-jih. Prav tako boste spoznali Aleša Juvanca, ki se je že na več velikih tekmovanj v zadnjih letih odpravil kar s kolesom. Tokrat se na prizorišče SP-ja ni odpravil naravnost od doma, temveč bo svoj podvig začel v Nairobiju v Keniji. Do Johannesburga ga čaka dobrih 5.000 kilometrov, ki jih bo premagal v dveh mesecih. Razmišljal je, da bi štartal v Izraelu ali Egiptu, a je nato ugotovil, da je prenevarno in da so preslabe ceste. Na pot je krenil v torek. Tudi mi mu kličemo: "Srečno!"


"Prav ničesar se ne bojimo"

Vogrin je bil pred kratkim v Južni Afriki na delavnicah, ki jih je Fifa pripravila za vodje zdravstvenih služb vseh 32 reprezentanc. Tam so dobili natančna navodila, spoznali medicinske centre, ljudi, s katerimi bodo komunicirali med prvenstvom, logistiko, navodila, kako lahko uvozijo zdravila in drugo medicinsko opremo iz Slovenije, kako pridobijo licence za zdravljenje med SP-jem in podobno.

"Medicina v Južni Afriki je na zelo visoki ravni. Vemo, da je bila prva srčna operacija opravljena prav tam. Kar smo videli, presega normalne evropske standarde. Prav ničesar se ne bojimo," je dejal Vogrin.

Kako je z nadmorsko višino in zimo?
Nogometaši se bodo na jugu Afrike morali sprijazniti z razmeroma visoko nadmorsko višino, pa tudi zimo. Slovenija bo prvo tekmo proti Alžiriji v Polokwaneju odigrala na nadmorski višini nekaj manj kot 1300 m, drugo proti ZDA v Johannesburgu pa na višini 1750 m. Vogrin meni, da za tako višino teoretično ni treba imeti nekih posebnih priprav, a da je v športu že vsak odstotek manj, ki ga lahko športnik iztisne iz sebe, lahko veliko, zato tudi višinske priprave pred prvenstvom. V Brunicu na južnem Tirolskem bodo slovenski nogometaši konec maja tako trenirali na višini od 700 do 2000 m nad morjem, v Južno Afriko pa se bodo podali šest dni pred prvo tekmo, zato bodo gotovo aklimatizirani in ustrezno pripravljeni.

Glede zime Vogrin meni, da ta ne bo predstavljala večjih težav. Povprečne temperature sredi junija bodo v Južni Afriki sicer pod 15 stopinjami Celzija, večeri v Johannesburgu pa v tem času pogosto ponudijo celo temperature blizu ničle.
Testiranja bodo pokazala marsikaj
Slovenski reprezentanti, ki za zdaj nimajo težav s poškodbami, bodo po koncu državnih prvenstev najprej opravili individualna testiranja, med 19. in 21. majem pa jih čakajo "prava" testiranja, ki jih predpisuje tudi Fifa. "Podatki s teh testiranj bodo dali ustrezne informacije, na podlagi tega pa se bomo odločili tudi o individualnih obremenitvah posameznikov med pripravami," je dodal Vogrin.

Vogrin o dopingu v nogometu