Turški junak je za zdaj Merih Demiral. Foto: Reuters
Merih Demiral je Turke povedel v vodstvo že po 57 sekundah. Foto: Reuters

Avstrijci so bili eno najprijetnejših presenečenj skupinskega dela prvenstva. Po zmagah nad Nizozemsko in Poljsko so postali zmagovalci skupine D in so se v osmini finala merili z drugouvrščeno ekipo skupine F, ki je do izločilnih bojev prišla z zmagama nad Gruzijo in Češko.

Glede po prikazanem na predtekmovanju je bila Avstrija manjši favorit.

Drugi najhitrejši gol
Tekma se je začela silovito. Turki so povedli že po 57 sekundah igre – Merih Demiral je prišel do odbitka v kazenskem prostoru, žogo je poslal pod prečko (0:1). To je drugi najhitrejši gol v zgodovini evropskih golov. Prvi je bil prav tako dosežen na EP-ju 2024 – Albanec Nedim Bajrami je v 23. sekundi dosegel zadetek proti Italiji.

Takoj zatem so zapretili Avstrijci, Christoph Baumgartner je streljal z roba kazenskega prostora, žoga je šla za malo mimo vrat. Baumgartner je imel priložnost tudi ob koncu prvega polčasa, z volejem je od blizu skušal presenetiti turškega vratarja, žoga je šla nekaj centimetrov mimo vrat.

V prvem polčasu Avstrijci niso vknjižili niti enega strela v okvir vrat. Turki so imeli enega.

In tretji gol na tekmi, tokrat je v polno zadel Avstrijec Michael Gregoritsch. Foto: Reuters

Avstrijci so drugi polčas začeli dobro, iskali so gol za izenačenje, toda znova so se gola razveselili Turki. Strelec je bil znova Demiral – po podaji iz kota je bil najvišji v skoku, zadel je z glavo.

Tekma še ni bila odločena, v 66. minuti je Avstrijcem upanje povrnil Michael Gregoritsch. Marcel Sabitzer je izvedel kot, Stefan Posch pa je žogo z glavo podaljšal do Gregoritscha, ki je zadel od blizu (1:2).

Turki so imeli ob izteku priložnost za nov gol, močno je z roba kazenskega prostora streljal Baris Alper Yilmaz, avstrijski vratar je branil.

Turke je pred podaljški rešil vratar, ki je zablestel s parado po strelu Baumgartnerja.