Jón Dagur Þorsteinsson je poskrbel za hladno prho na Wembleyju. Foto: Reuters

To je bila druga zmaga Islandcev na obračunu z Angleži in prva po velikem zmagoslavju na evropskem prvenstvu leta 2016, ko so Anglijo v Nici izločili z 2:1. Do danes sta reprezentanci odigrali šest tekem, trikrat so bili boljši Angleži – dobili so tudi oba zadnja obračuna v Ligi narodov –, enkrat se je tekma končala brez zmagovalca (leta 1982 je bilo v Reykjavíku 1:1).

Naslednja postaja: Euro 2024. Angleški nogometaši so se po porazu takole zahvaljevali navijačem za podporo, ti so jim vrnili glasne žvižge. Imeli so veliko razlogov za nezadovoljstvo, zlasti nad igro v napadu, kjer so se Southgatovi varovanci popolnoma izgubili. Foto: Reuters

Islandci so v 12. minuti utišali Wembley s krasno akcijo, ki se je začela na levi strani njihove obrambe. Žogo so zlahka prenesli na angleško polovico, Jón Dagur Thorsteinsson jo je neovirano popeljal v kazenski prostor, od koder je z natančno odmerjenim strelom z desnico ob levi vratnici premagal nemočnega Aarona Ramsdala.

Igra v prvem polčasu ni pretirano navdušila nogometnih sladokuscev, Angleži so si prvo pravo (in pravzaprav edino) priložnost priigrali v 28. minuti, ko je po predložku v kazenski prostor Harry Kane sprožil malce nad prečko.

So pa gostitelji v drugem polčasu zapretili precej hitreje, v četrti minuti nadaljevanja je namreč Anthony Gordon lepo našel Phila Fodna, ta pa je v kazenskem prostoru meril mimo desne vratnice.

A to je bilo tudi vse, kar so varovanci Garetha Southgata pokazali pred golom nasprotnika. Veliko je bilo napak v njihovi igri, prenos žoge je bil prepočasen, v napadu ni bilo pravih idej. Naslednja priložnost se je v 67. minuti ponudila Islandiji: po predložku iz kota je Sverrir Ingi Ingason z glavo meril po sredini gola, Ramsdale je bil kos nalogi.

Agonija pred vrati Hakona Rafna Valdimarssona, ki si kruh sicer služi na Otoku pri Brentfordu, se je nadaljevala do zadnjega sodnikovega žvižga, ki so ga pospremili tudi glasni žvižgi navijačev. Upravičeno. Tako brezidejne igre velikih favoritov (morda celo največjih) za evropski naslov tik pred začetkom prvenstva ne gre pričakovati.