Nogometaši Egipta se veselijo uvrstitve v veliki finale afriškega prvenstva. Foto: Reuters

Kamerunci so v rednem delu srečanja zapravili kopico priložnosti. V 18. minuti je Michael Ngadeu po predložku iz kota z glavo žogo poslal v prečko, le nekaj trenutkov pozneje je iz neposredne bližine zapravil še lepšo priložnost.

Mohameda Salaha so Kamerunci v polfinalnem obračunu v Yaoundeju uspešno zaustavili. V finalu se bo Egipčan pomeril s Senegalom, katerega prvi zvezdnik je njegov soigralec pri Liverpoolu Sadio Mane. Foto: Reuters

Po dobre pol ure igre se je isti igralec znašel iz oči v oči z vratarjem Gabaskim, a je ta njegov strel pod prečko ubranil. Tudi v drugem polčasu so bili nevarnejši Kamerunci, še najbolj je po zadetku zadišalo v 70. minuti, ko je z velike oddaljenosti vratnico stresel Karl Toko Ekambi.

Zaključek rednega dela srečanja je začinil selektor Egipta Carlos Queiroz, ki je bentil nad glavnim sodnikom Bakaryjem Gassamo. Ta mu je najprej pokazal rumeni karton, nato ga je imel vrh glave in ga poslal na tribune.

Salah bolj ali manj sam za vse
Breme reprezentance Egipta je padlo na ramena prvega zvezdnika Mohameda Salaha, ki je bil pravzaprav edini razpoloženi igralec faraonov. Že v 9. minuti je z razdalje za las zgrešil nasprotnikov gol, zelo vroče je bilo tudi v 101. minuti, ko je z roba kazenskega prostora meril nenatančno – žoga je zletela malce mimo leve vratnice. Ker tudi po podaljških ni padla odločitev, so o finalistu letošnjega afriškega prvenstva odločali streli z bele točke.

Vratar Mohamed Abou Gabal - Gabaski je postal egiptovski junak večera. Med rednim delom srečanja je imel sicer kar nekaj težav z udarci in bolečinami, a je stisnil zobe in najboljše prihranil za konec. Foto: Reuters

Kamerunci zapravili tri strele z bele točke
Hladna prha za Kamerunce. Potem ko je Vincent Aboubakar uspešno izvedel svoj strel, so naslednji njegovi soigralci svoj strel zapravili. Gabaski je Haroldu Moukoudiju strel ubranil, vajo je ponovil ob poskusu Jamesa Leaja Silikija, celoten gol je nato v 4. seriji zgrešil še Clinton N'Jie. Sanj o domačem finalu je bilo konec, za afriški naslov se bosta pomerili reprezentanci Senegala in Egipta.

Egipt po rekordni osmi naslov, Senegal po prvega
Egipt, za katerega so z 11 metrov zadeli Zizo, Mohamed Abdelmonem in Mohanad Lasheen, je sicer rekorder po številu naslovov afriškega prvaka – veselil se ga je sedemkrat, nazadnje leta 2010 (v finalu leta 2017 je moral priznati premoč prav Kamerunu). Senegal še nikoli ni bil prvak, dvakrat je igral v finalu. Prvič leta 2002, ko je bil po izvajanju 11-metrovk uspešnejši Kamerun, nazadnje pred tremi leti, ko si je z minimalno zmago (0:1) naslov zagotovila Alžirija.