Foto: EPA
Foto: EPA

Uradni Peking je v zadnjih letih zaostril boj proti korupciji in stavniškim aferam v kitajskem športu, posebej pa je na udaru nogomet, zaradi katerega je za zapahi končalo več uradnih oseb iz klubov in zveze.

Zadnja izrečena kazen je del tega procesa. Tokrat je bilo pod drobnogledom kar 128 ljudi, ki so bile vpleteni v stavniške afere, je sporočilo ministrstvo za javno varnost.

Novico so na Kitajskem sporočili le nekaj ur pred torkovo tekmo kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 proti Savdski Arabiji. Tudi na ta način so se na Kitajskem odzvali na visok poraz na kvalifikacijski tekmi z Japonsko (0:7).

Ni skrivnost, da si oblasti v Pekingu želijo močen nogomet in pri tem nikakor niso uspešne. Doslej je Kitajska na svetovnem prvenstvu nastopila le leta 2002, politični vrh pa verjame, da je pot k uspehu tudi čista igra in konkurenca.

Zato je bila odmevna marčevska obsodba zdaj že nekdanjega predsednika tamkajšnje nogometne zveze Čen Šujuana, ki ga je sodišče zaradi visokih podkupnin kaznovalo z dosmrtno ječo. Podpredsednik zveze Li Juji je bil zaradi podkupnin avgusta obsojen na 11-letno zaporno kazen.te