Inter iz Milana je naslov italijanskega prvaka osvojil kar 5-krat zapored, nazadnje v lanski sezoni. Foto: EPA
Inter iz Milana je naslov italijanskega prvaka osvojil kar 5-krat zapored, nazadnje v lanski sezoni. Foto: EPA
Fabio Grosso
Juventus se je za prestop Fabia Grossa že dogovoril z Milanom, a je 32-letnik prestop zavračal. Foto: EPA
Gazzeta dello Sport, Serie A plače
Italijanski klubi naj bi nogometašem v eni sezoni izplačali slabo milijardo evrov. Foto: Gazzeta dello Sport

"Sindikat se je skupaj z igralci Serie A odločil, da nogometaši ne bodo stopili na nogometne zelenice v 5. krogu italijanskega prvenstva, ki bo 25. in 26. septembra. S tem bomo izrazili nezadovoljstvo nad novim pravilnikom," je dejal bočni branilec Milana Massimo Oddo. To je nov udarec za italijanski nogomet, ki je v zadnjih letih utrpel nekaj hudih udarcev. Leta 2006 so Serie A pretresla prirejanja rezultatov, na letošnjem svetovnem prvenstvu je Italija izpadla že v predtekmovanju.

Kolektivna pogodba je pogodba, ki jo skleneta sindikat in delodajalec, s katero podrobneje uredita pravice in obveznosti delovne sile (torej poklicnih športnikov) in delodajalcev (klubov), ki izvirajo iz delovnega razmerja.


Stavka zagotovo bo

V preteklih sezonah so nogometaši že večkrat grozili s stavko (leta 1996 so jo tudi uresničili), a so se na koncu vselej premislili. Tokrat bodo svoje grožnje uresničili. "Stavke zagotovo bo. Protestirali bomo zaradi novega pravilnika v kolektivni pogodbi in dejstvu, da nas klubi obravnavajo kot predmete," je še dodal Oddo.

Novi pravilnik buri duhove
Bistvo spora je novi pravilnik, ki narekuje, da igralci ne bi več mogli zavrniti prestopa v drugi klub, če bi plača pri prestopu ostala enaka in če bi jih klub poslal k ekipi podobnega kakovostnega ranga. V primeru, da se nogometaš s tem ne bi strinjal, ga lahko klub nemudoma odpusti, igralec pa prejme le polovico pogodbenega plačila. Pravilnik, ki ga je zasnoval torinski odvetnik Michele Briamonte, bodo v ponedeljek dali v potrditev Italijanski nogometni zvezi, sindikat igralcev pa je že izrazil nezadovoljstvo.

So igralci in ne predmeti
Sindikat je še posebej opozoril na dejstvo, da klubi z igralci ravnajo kot s predmeti. Nogometaša naj bi pred zadnjim letom pogodbe silili v drug klub, da bi zanj še iztržili nekaj denarja. Pri Juventusu so se želeli znebiti Fabia Grossa, ki je na svetovnem prvenstvu v Nemčiji na finalni tekmi zadel odločilno enajstmetrovko, pri Romi je ta usoda doletela Julia Baptisto. Oba igralca ostajata v svojih klubih. Medtem pa pristaše italijanskega nogometa motijo predvsem bogate pogodbe, ki jih nogometaši sklepajo s klubi. Po najnovejših podatkih naj bi italijanski klubi nogometašem v eni sezoni izplačali slabo milijardo evrov.

Stavka bi povzročila finančno nestabilnost
Profesor Tom Cannon z Univerze v Liverpoolu, strokovnjak s področja financ v nogometu, je dejal, da je stavka hud udarec za ligo in njeno finančno stabilnost. "Lastniki klubov poskušajo imeti večji nadzor nad svojimi financami. Mislim, da stavke ne bo. Menim, da se bodo vendarle dogovorili , a stavke vsekakor ne gre odpisati," je povedal. Po njegovem mnenju naj bi o podobnih ukrepih razmišljali že v Angliji in v Španiji. Stavka bi povzročila kaos zlasti pri urnikih in prenosih tekem do konca sezone.