"Težko je po nekaj prijateljskih tekmah in dveh tekmah v Ligi narodov govoriti o morebitni menjavi selektorja. A kot sem rekel, o vsem je treba razmišljati. Trezno, pošteno si pogledati, kaj so vzroki in na podlagi ugotovljenega vleči prihodnje poteze. Glave so vroče, treba se je usesti, pogledati, analizirati dosedanje igre in potem povleči prave poteze," je po nedeljskem razočaranju v Nikoziji za RTV Slovenija govoril predsednik Nogometne zveze Slovenije, ki ga doma čaka veliko vprašanj in pričakovanj, saj je slovenska nogometna reprezentanca pošteno zabredla.
Oktobra in novembra boj za obstanek v ligi C?
Pet tekem in štirje porazi v 10 mesecih je boren izkupiček selektorja Kavčiča, pred katerim še noben glavni trener ni tako slabo začel vodenja reprezentance Slovenije. Liga narodov se je začela porazno, prvo mesto v skupini 3 lige C je glede na videno v četrtek proti Bolgariji in v nedeljo proti Cipru nemogoča naloga, soočenja z Norveško pa še pridejo na vrsto. Zdaj je oktobra in novembra bližji boj za obstanek v tretji ligi kot potegovanje za vsaj 2. mesto, s katerim bi se Slovenci lahko potegovali, da bi v decembrskem žrebu kvalifikacij za Euro 2020 pristali v tretjem bobnu. Četrti kakovostni boben med šestimi, na EP pa se uvrstita najboljši reprezentanci, je žalostna realnost izbrane vrste, ki je po izidih, uvrstitvi na Fifini lestvici in zlasti po imenih igralcev uživala status nosilca v svoji skupini Lige narodov.
Z VAR-om bi povedli, a kaj ko se Uefa upira tehnologiji
"Prišlo je do nekakšne menjave generacij, reprezentanca se sestavlja. Na domači tekmi z Bolgarijo smo bili absolutno boljši nasprotnik, dobili smo dva zadetka iz tako rekoč edinih akcij, ki so jih Bolgari izpeljali," je Mijatović delil selektorjevo mnenje, da je bila igra v Stožicah boljša kot na praznem stadionu Neo GSP. Ob oceni blede predstave proti Cipru se je predsednik NZS-ja obregnil ob dogodek v 87. minuti, ko je rezervni napadalec Andraž Šporar že zatresel ciprsko mrežo, a so sodniki iz Latvije pod vodstvom Andrisa Treimanisa zadetek nemudoma razveljavili zaradi prepovedanega položaja. "Zdaj na Cipru smo kljub ne ravno obetavni igri dosegli ta drugi gol, povedli z 2:1, a gol ni bil priznan." Počasni posnetek je nedvomno pokazal, da prepovedanega položaja ni bilo, a kaj ko se videosodnika (VAR) v Ligi narodov ne uporablja. Pri čemer ima pri Uefinem upiranju tehnologiji ključno besedo predsednik Uefe Aleksander Čeferin.
Ko stari selektor ob odhodu ustoliči naslednika
In ob navalu kritik MMC-jevih uporabnikov, komentatorjev na Twitterju in Facebooku se velja spomniti, da je kriza nogometne reprezentance neločljivo povezana ravno s Čeferinom. Jeseni 2011 se z Matjažem Kekom ni dogovoril za podaljšanje sodelovanja, temveč za predčasno prekinitev, takoj je bil imenovan Slaviša Stojanović. Serija bledih iger, slab štart kvalifikacij za SP 2014 in poraz na prijateljski tekmi v Makedoniji je bilo preveč. Na silvestrovo 2012 se je vrnil Srečko Katanec. Začelo se je udarno, spodobno zaključilo ciklus, v kvalifikacijah za Euro 2016 je bila Slovenija konkurenčna. Pred zaključkom se je že poleti 2015 podaljšala pogodba, da bi se ustvaril mir, kar je bila tudi ena zadnjih potez Čeferina, preden je septembra 2016 postal predsednik Uefe. A za Katančevo četo je sledil boleč poraz v Švici, izpad v dodatnih kvalifikacijah z Ukrajino. V zadnjih kvalifikacijah za SP 2018 so Slovenci dvakrat namučili Anglijo, a na koncu končali le kot četrti. Ob slovesu je Katanec s privolitvijo Radeta Mijatovića še ustoličil svojega pomočnika Tomaža Kavčiča.
Avtogoli naše reprezentance:
— Matjaz (@Gospod_profesor) September 9, 2018
september 1999, Istenič proti Norveški.
marec 2006, Pečnik proti Romuniji.
september 2017, Mevlja proti Slovaški.
september 2018, Stojanović proti Cipru.
Izogibajte se septembru, fantje. #SrceBije
Cilj ostaja uvrstitev na Euro 2020
Kavčičeva novinarska konferenca po porazu s Ciprom se je končala z vprašanjem o njegovi selektorski prihodnosti. "Delam pošteno s svojim štabom, imam pogodbo, stvar je na drugi strani. Nimam za kaj podajati odstopa, ker vem, kaj sem vložil, kaj je cilj in kako do njega priti. V nogometu nič ne pride čez noč," verjame v svoj pristop 64-letnik, ki si je ob decembrskem prevzemu selektorskega stolčka sam zadal cilj – uvrstitev na evropsko prvenstvo. Po možnosti neposredno iz kvalifikacij ali pa tudi s pomočjo Lige narodov, katere playoff nadomešča dosedanje dodatne kvalifikacije. A kot rečeno, izhodišče Slovenije je po dveh porazih močno oteženo.
"Treba se je obrniti naprej. Svoj cilj imamo postavljen. Upajmo, da se bodo vsi igralci vrnili in bomo enkrat zaigrali kompletni. Imam svojo vizijo, a Slovenija mora biti v popolni postavi. No, lahko manjka eden ali dva. Normalno, da to ni dober izid, in ne iščem izgovorov," Kavčič upa, da bo lahko oktobra za gostovanje v Oslu pri Norveški in za povratno tekmo s Ciprom v Ljubljani lahko vpoklical in prejel vse najboljše slovenske nogometaše. Tudi obolelega Josipa Iličića in poškodovanega Kevina Kampla ter zvezdniškega vratarja Jana Oblaka, s katerim pa mora NZS še razčistiti komunikacijski šum.
Veliko več vprašanj kot odgovorov
A še prej se morajo na novem sijočem sedežu NZS-ja na Brdu dobro usesti in pošteno pretresti, zakaj je Slovenija na dveh tekmah s sebi enakima tekmecema, ki sta na papirju še za nameček po imenih precej manj zveneča, vsega štirikrat pošteno udarila v okvir vrat (Zajc ob izenačenju, Kurtić in Matavž proti Bolgarom ter Berić ob golu na Cipru). Zakaj v gosteh niso znali zadržati žoge in prevzeti pobude pri posesti? Zakaj je težava zamenjati pet igralcev v začetni postavi in izpostavljati reprezentančno neizkušenost, hkrati pa se je samo v zadnjem letu dni izpustila priložnost, da bi odigrali vsaj še tri dodatne prijateljske tekme? Zakaj navijači pogrešajo v prvi vrsti borbenost in nepopustljivost? Temeljni vrlini, ki sta krasili Slovenijo ob vseh treh prebojih na velika prvenstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje