Ljubljančani in Mariborčani so se v soboto pomerili na ŽAK-u in z 2:0 so slavili vijoličasti. Četrtič zapored v prvenstvu, in to brez prejetega gola. Od domačega poraza z Muro in trenerskega slovesa Simona Rožmana je začasni trener Radovan Karanović v sedmih krogih osvojil 17 od 21 razpoložljivih točk in Maribor je resno v igri za naslov prvaka po slabi polovici sezone 2021/22.
Spoštoval bo kakršno koli odločitev vodstva
Ali se bo Karanović med reprezentančnim premorom znebil pridevnika začasni ali bo mesto glavnega trenerja zasedel nekdo drug?
“To je stvar politike vodstva kluba. Sam sem vesel za vsako zmago Maribora. Fantom lahko čestitam za odnos, ki ga kažejo. Sodelujemo zelo korektno. Sledijo mi, kar je najpomembneje. S svojim statusom pa se ne obremenjujem, kakor koli se bo klub odločil, bom to spoštoval," je odvrnil začasni trener Maribora, ki je discipliniral obrambo in zaigral bolj pragmatično.
Priznal napako z menjavo vezista namesto napadalca
Sam zavrača takšno oznako, ker namiguje na previdno igro. "Odvisno je samo od tega, kako je ekipa sposobna odigrati v napadu. Osebno si želim igrati še bolj napadalno." Prav proti Bravu je zato zaigral z dvema pravima napadalcema, kar je bila po mnenju Mariborčana ključna taktična prednost, ki jim je tudi prinesla zgodnji vodilni gol. Rok Sirk je navsezadnje tudi podal za gol Ognjena Mudrinskega v 8. minuti.
Karanović je samokritično tudi priznal, da je bila njegova menjava Sirka z zadnjim vezistom Galom Gorenakom v 64. minuti napaka, ki je omogočila Bravu najnevarnejše priložnosti za izenačenje. "Preveč smo trpeli, preveč smo se povlekli nazaj v obrambo. Zadnja vezista sta bila preblizu štoperjema, želel sem si, da gresta bolj naprej. Tu smo delali ogromno napak," je bil Karanović nezadovoljen z drugim polčasom, čeprav je bila igra boljša kot na prejšnjih štirih tekmah.
Najboljša obramba, a tudi najslabši napad
Boljše je po prepričanju trenerja Dejan Grabića igral tudi Bravo, ki pa ga že vso sezono tepe neučinkovitost. Z 10 prejetimi goli imajo Šiškarji daleč najtrdnejšo obrambo Prve lige, a sočasno imajo z zgolj 13 doseženimi zadetki tudi najslabši napad prve slovenske nogometne lige.
"Kdor se bolje odloča, je bolj kakovosten igralec. To se trenira, igralce spravljaš v položaj, da se izboljšujejo. Verjetno je to naš limit glede zaključevanja strelov, kar pa ni dobro. To se nam vleče že vso sezono," je Grabić začel razglabljanje, da je imel v prejšnjih dveh sezonah drugačen tip napadalcev, a zdaj zaradi samega sistema igre išče boljše različice zdajšnjih strelcev.
A če so bili s pozitivnim nizom iz prve tretjine sezone med 6. in 13. krogom nenehno na drugem mestu in dihali za ovratnik Kopru, jih je oktobrski reprezentančni premor presekal in zdaj v Prvi ligi ne zmorejo več do zmage. Oktobra in novembra so v šestih krogih zbrali le tri točke, edino zmago pa slavili v pokalu po 11-m proti Muri.
Prvi ali zadnji, vedli bi se enako
"Vsi govorijo, da pri nas v Bravu ni pritiska. Zakaj? Ker imamo sposobno vodstvo, ki zna realno oceniti stanje. Znamo prilagoditi pričakovanja in cilje. Če bi bili trenutno prvi ali pa zadnji, bi bilo enako. Popravljali bi iste stvari, vedli bi se enako. Pozitivne in negativne serije bolj ustvarjajo psihološki pritisk pri igralcih, ker imamo mir v ozadju pri ljudeh, ki vodijo klub. To je največja odlika našega kluba," je 41-letni trener poudaril, zakaj je dobro, da sam ni pod pritiskom izida, temveč lahko razvija igro in predvsem igralce.
Piljenje mladih za prodajo, kar financira klub
“Vsakič seveda igramo na izid in zmago na tekmi, ampak med sezono pri Bravu ne spreminjamo ciljev. Dajemo prednost mladim, saj je to poslovna politika našega kluba. Vemo, zakaj to počnemo. Tako se financiramo," je jasen prekaljeni vezist, ki že od leta 2017 vodi Bravo kot glavni trener, kar je posebnost slovenskega nogometnega prostora. "Statistične serije nas ne zanimajo. Zanima nas čisto druga statistika, tista, ki jo lahko uporabljamo, da nam popravlja igro," je Grabić tudi izzval medije in navijače, da bi se bolje podkovali v taktični in igralski analizi nogometa.
Ko izgubiš in te že čistilka pobara, kaj je šlo narobe
Na Grabićevo razpravo o (ne)pritisku v Bravu se je navezal Karanović, ki je zaradi svojega začasnega statusa še pod dodatnim pritiskom kot gasilec na klopi najuspešnejšega slovenskega kluba.
“Vsi, ki poznajo razmere v Mariboru, vedo, kaj pomeni igrati za klub ali pa biti njegov trener. Poznam filozofijo Brava in kolega Grabića, za kar jim čestitam. Ampak v Mariboru tudi čistilka ustvarja pritisk. Ko izgubiš, prideš in vpraša, kaj je bilo to. To je razlika!" je duhovito ponazoril na različna izhodišča na Mladinski 29 v Mariboru in Milčinskega 2 v Ljubljani.
Še štiri tekme do zimskega premora
"Pritisk sem pri Mariboru čutil že, ko sem bil trener selekcij do 19, 17, 15 in tudi 11 let. S tem je treba živeti. Hvala bogu sem na to pripravljen," je na novinarski konferenci v spominski sobi stadiona ŽAK pod kipi zaslužnih slovenskih olimpijcev pripovedoval Karanović, ki je bil dolgoletni trener v mlajših kategorijah Maribora, kjer tudi živi.
Zdaj je naloga športnega direktorja Marka Šulerja, da presodi, ali si Karanović zasluži odpravo pridevnika začasni ali pa začasno z njim vztraja vse do zimskega premora, do katerega se bodo po reprezentančnem premoru odigrali še štirje krogi z Aluminijem, pri Muri in Celju ter za slovo od 2021 še z Domžalami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje