Ante Vukušić je izrabil svojo edino pravo priložnost in z 18. golom sezone 2019/20 priigral Olimpiji 15. zmago. Foto: www.alesfevzer.com

Prvoligaška nedelja se je začela z visoko zmago Celja pri Triglavu s kar 5:0, tri gole je natresel Dario Vizinger, ki zdaj skupaj z Vukušićem in 18 goli vodi na lestvici strelcev Prve lige. Celjani so z istim številom točk kot Aluminij prevzeli skupno drugo mesto, a ima Olimpija pred štajerskim trojčkom znova nekoliko občutnejšo prednost.

18. gol Vukušića za zmago Olimpije nad Muro

Mura dvakrat stresla okvir vrat
Po začetni zadržanosti na večerni tekmi Olimpija – Mura, med katero je bila žoga večinoma v nogah domačih nogometašev, so goste v 19. minuti le centimetri ločili od vodstva. Veliko napako si je privoščil poveljnik ljubljanske obrambe Macky Bagnack, zadnje tedne razigrani Žan Karničnik je diagonalno ustrelil in premagal Nejca Vidmarja, a je namesto mreže zatresel le vratnico.

Olimpija je še naprej jalovo poskušala, Prekmurci pa so v 30. minuti še drugič stresli okvir vrat. S prostega strela z leve strani je udaril Luka Bobičanec, po visokem letu je žoga na koncu strmo padla in zadela prečko Vidmarjevih vrat.

Pri zmajih je bil še najnevarnejši poskus Vitje Valenčiča z razdalje, ko je za pol metra zgrešil gostujoča vrata. Razmerje strelov v prvem polčasu: 2:0 v okvir vrat, 5:3 v poskusih, oboje za Muro.

Mura je imela pobudo v prvem delu, Olimpija pa v nadaljevanju, a če so Prekmurci tresli okvir vrat, so Ljubljančani znali spraviti žogo v gostujočo mrežo, pri čemer je s podajo ključno delo opravil branilec Eric Boakye. Foto: www.alesfevzer.com

Vukušić udaril v 71. minuti
Drugi del ni bil tako razburljiv, predvsem so manjkale resne priložnosti na obeh straneh. Ko pa se je tekma povsem umirila, so v 71. minuti udarili Ljubljančani. Desni bočni branilec Eric Boakye je zaslutil vrzel v prekmurski obrambi in poslal uporabno globinsko podajo, ki jo je pobral Ante Vukušić in z diagonalnim strelom prišel do 18. gola sezone. Vratar Mure Marko Zalokar je bil z dlanjo na žogi, a je bil strel sinjskega diamanta premočen.

Blizu izenačenja v živčnem dodatku
Sledila je zmeda pri varovancih Anteja Šimundže, česar pa Olimpija ni znala drugič kaznovati, kar bi se lahko maščevalo v živčni končnici. V sodnikovem podaljšku so si muraši priigrali dva zaključna strela, a je bil obakrat Nejc Vidmar na pravem mestu. Zato pa so popustili živci Bagnacku, ki si je prislužil izključitev. Na koncu je bilo razmerje strelov 4:2 v okvir vrat in 11:8 v poskusih za Muro.

"Končno smo odigrali drugi polčas nekaj boljše kot prvega," si je po prigarani zmagi oddahnil trener Olimpije Safet Hadžić, čigar stolček se je že pošteno majal, a zdaj ima spet sedem točk prednosti pred največjim tekmecem Mariborom, ki je medtem ostal brez trenerja Darka Milaniča.

Celje, ki ga vodi Dušan Kosić, zaostaja pet točk za vodilno Olimpijo. Izgubilo ni že sedem srečanj zapored. Derbi Olimpija - Celje bo čez dva tedna v Stožicah. Foto: www.alesfevzer.com

Slobodan Vuk (Domžale)

Celjani, ki so v sredo pred domačimi gledalci z 2:0 premagali Maribor, nadaljujejo uspešne predstave. Spomladi so še neporaženi, na petih tekmah so tako kot Bravo osvojili 11 točk. Poleg hat-tricka Vizingerja je v Kranju dvakrat zatresel mrežo še Ivan Božić.

Tudi Tabor je spomladi zelo uspešen, svoj zbir točk je povečal za 10. Tretjo zmago v zadnjih dveh tednih mu je proti Rudarju s sijajno izvedenim prostim strelom z roba kazenskega prostora v levi zgornji kot v 75. minuti zagotovil branilec Marko Ristić. Kot zadnji mož obrambe je prekršek nad Stefanom Stevanovićem storil Jovan Pavlović in si prislužil rdeči karton. Knapi bi tri minute pozneje lahko izenačili, a je Mićo Kuzmanović zadel okvir vrat.

Varovanci Maura Camoranesija so prvič v sezoni zmagali v gosteh. Poleg avgustovskega remija v Velenju (2:2) so na gostujočih tekmah točko odnesli le še prejšnjo soboto iz Maribora (0:0). Na lestvici zdaj zasedajo šesto mesto.

V prvem polčasu so bili konkretnejši domači, v drugem pa Kraševci, vendar je do zadetka vse njihove poskuse dobro ustavljal vratar Matej Radan.

Lotrič najboljši podajalec lige
Celje je v Kranju povedlo v 11. minuti, ko si je Vizinger izmenjal dvojno podajo z Mitjo Lotričem na robu kazenskega prostora in prvič zadel. V 27. minuti so povišali na 2:0, potem ko je vratar Jalen Arko s prekrškom nad Lotričem zakrivil 11-metrovko, to pa je zanesljivo izvedel Božić za svoj osmi gol v sezoni.

Sorodna novica Marc Wilmots: "Triglav je odlično sestavljen in fantje se borijo drug za drugega"
Izjavi Camoranesija in Panadića po tekmi Rudar - Tabor

V 49. minuti je bilo že 3:0. Denis Marandici je z leve strani poslal žogo v osrčje kazenskega prostora, Vizinger pa je z glavo matiral Arka. Četrt ure pozneje je svojo strelsko statistiko popravil tudi Božić, ki je iz bližine unovčil novo podajo Marandicija z leve strani.

Piko na i visoki zmagi so gostje postavili v 81. minuti, ko je novo Lotričevo podajo – tokrat iz kota z leve strani – znova unovčil Vizinger. Lotrič je z deveto podajo prevzel prvo mesto v ligi med podajalci.

Pri Triglavu, ki je po četrtkovem porazu v Sežani (3:1) drugič zapored ostal brez točk, sta v začetni postavi prvič skupaj zaigrala brata Marten in Reno Wilmots, sinova nekdanjega belgijskega zvezdnika in selektorja Marca Wilmotsa.

Kosić po novi zmagi: Ostanimo na tleh