Tim Matavž, ki je poleti 2007 prišel iz Gorice in z Groningenom podpisal petletno pogodbo, je na 24 prvenstveni tekmi dosegel deseti gol, s čimer se je povzpel na 6. mesto lestvice strelcev. Foto: www.fcgroningen.nl
Klemen Lavrič (Sturm Graz)
Klemen Lavrič je z začetkom pomladanskega dela avstrijskega prvenstva postal prvo orožje graškega Sturma. 28-letni Trbovljčan je v dresu Slovenije zbral 25 nastopov in 6 golov, nazadnje pa je igral pred dvema letoma ob porazu z Dansko (1:5) v Novi Gorici. Foto: EPA
Darijan Matič (Interblock)
Darijan Matič je bil nazadnje med Kekovimi fanti 11. oktorba 2008 ob zmagi nad Severno Irsko (2:0), skupno pa je na sedmih nastopih za Slovenijo odigral le 66 minut. Foto: EPA

Napadalca lovita zadnje (?) mesto v odpravi za svetovno prvenstvo v Južni Afriki, pri čemer pa je v veliki prednosti mladi Šempetrčan, a Matjaž Kek vseeno ne more povsem prezreti strelskega izbruha Trbovljčana, ki je v mesecu dni zabil osem golov! Tako Tim kot Klemen sta se prejšnji konec tedna znova vpisala med strelce, oba pa sta z zadetkom Groningenu oz. Sturmu prinesla nove tri prvenstvene točke.

Sonce in sodnik prikrajšala Tima za gol
Visoki 21-letni napadalec je proti Venloju (1:0) dosegel jubilejni deseti gol v nizozemskem prvenstvu in utrdil "ponos s severa" na 9. mestu 18-članske Eredivisie, pri čemer ima Groningen pred deseto Rodo sedem točk naskoka. Matavž, ki je sredi tedna zadel tudi na obračunu mladih reprezentanc Slovenije in Nizozemske, je bil vseskozi najbolj nevaren mož na igrišču. V 53. minuti se je že veselil gola, a je stranski sodnik, ki je gledal v sonce, neupravičeno pokazal, da je bil Slovenec v "ofsajdu". Ko je v 70. minuti v mrežo pospravil odbitek Gorana Lovreja, je Matavž najprej pogledal proti sodniku in šele nato dvignil roke v znak slavja za tretji gol na zadnjih treh tekmah.

"Nisem prepričan, da sem bil v prepovedanem položaju, a zagotovo se na televizijskem posnetku to bolje vidi. Na koncu koncev je napomembneje, da smo zmagali in osvojili tri točke. Danes sem zadel jaz, drug teden pa bo kdo drug," je bil v pogovoru za lokalno televizijo skromen Matavž, ki se prebija med najbolj vroče mlade igralce na Nizozemskem.

Lavrič znova zadel z glavo
V še boljši formi je Lavrič, ki je bil proti Riedu znova mož odločitve za graški Sturm (1:0). Mladi Jakob Janstcher je v 28. minuti tekme s prostega udarca poslal uporaben predložek, slovenski napadalec pa je bil najvišji v skoku in zabil sedmi prvenstveni gol. Sturm se je po seriji zmag vključil v boj za vrh avstrijskega prvenstva, kjer na 4. mestu za drugim Rapidom Dunajem zaostaja le za točko. "Igram svojo igro in skušam dosegati zadetke," je preprost recept nekdanjega kapetana Slovenije, ki je "ekslodiral" po polletnem privajanju na avstrijsko Bundesligo.

Izjemni prvenec Matiča v Romuniji
Za presežek slovenskih nogometnih legionarjev je v petek poskrbel Darijan Matič, ki je dosegel edini in odločilni gol na srečanju med Rapidom Bukarešta in Timisoaro, za katero sta še pred kratkim igrala Dare Vršič in Dejan Rusič. Za tri točke Rapida je nekdanji član Interblocka poskrbel s pravim evrogolom, ko je po uigrani akciji, ki se je začela s prostim udarcem, s 23 m z diagonalnim strelom zadel sam desni zgornji kot gostujočih vrat. Rapid po 20. krogih romunskega prvenstva s 35 točkami zaseda peto mesto, za vodilnim Clujem pa zaostaja le za tri točke.

Vas zanima, kako in koliko so igrali preostali slovenski "legionarji"? Spremljajte in sodelujte na Mojem spletu v rubriki "Slovenci v tujih klubih",

Semler v rusko Mordovio, Rodić zapustil Ćira
Borut Semler
je le okrepil slovensko zastopanost v tujini. 25-letni napadalec iz Apač, ki je nazadnje igral za ptujsko Dravo, je podpisal pogodbo z ruskim drugoligašem Mordovio Saransk. Še en nekdanji reprezentančni napadalec je menjal klub - Aleksander Rodić je zaradi spora z vodstvom Šanghaja, zapustil klub, ki ga po novem trenira Ćiro Blažević, in bo v novi sezoni kitajskega prvenstva branil barve Qingdao Jonoona.

Deseti jubilejni gol Matavža potopil Venlo (od 5:03)

Predložek Jantsherja in glava Lavriča usodna za Ried (od 0:30)

Evrogol Matiča na tekmi Rapid Bukarešta - Timisoara (1:0)

Rene KrhinInter (ITA)Inter - Genoa 0:0 /izven postave
Aleksander RadosavljevičLarissa (GRČ)Larissa - AEK Atene 1:0/kaznovan (kartoni)
Dalibor StevanovičVitesse (NIZ)Den Haag - Vitesse 1:1/kaznovan (kartoni)
Tim MatavžGroningen (NIZ)Groningen - Venlo 1:0vso tekmo v 70. minuti za 1:0
Klemen LavričSturm Gradec (AVT)Sturm - Ried 1:0do 88. minute v 28. za 1:0, v 81.