Kapetan Sergio Ramos je že drugič zapored priigral Realu tri točke z najstrožje kazni. Foto: Reuters

Izbranci Zinedina Zidana so dobili vseh sedem tekem po trimesečnem odmoru zaradi pandemije koronavirusa. Na zadnjih štirih tekmah niso prejeli zadetka, zadnje tri so dobili z 1:0. Do konca sezone se bodo srečali še z Alavesom, Granado, Villarrealom in Leganesom. Težko je pričakovati, da bi si privoščili dva sposrsljaja in prvi naslov po letu 2017 je zares blizu.

V prvem polčasu je potekal taktični boj, priložnosti ni bilo veliko. Raul Garcia je v 17. minuti zapretil z glavo, a je bil Thibaut Courtois na pravem mestu. Pri Madridčanih z glavo nista bila natančna Rodrygo v 22. minuti in Karim Benzema v sodnikovem dodatku prvega dela.

Ramos je po dolgem premoru v sijajni formi. Na zadnjih petih tekmah je trikrat zadel z enajstih metrov, mrežo Mallorce pa je zatresel s prostega strela. Foto: Reuters

V 70. minuti je Marcelo prodrl v kazenski prostor, Dani Garcia mu je skušal odvzeti žogo, a ga je pohodil. Brazilec je obležal v kazenskem prostoru in pokazal glavnemu sodniku, da je to očiten prekršek. Jose Luis Gonzalez Gonzalez si je ob stranski črti ogledal posnetek in takoj je opazil, da Garcia ni zadel žoge. Pokazal je na belo točko. Sergio Ramos, ki je v četrtek odločil tekmo proti Getafeju z enajstih metrov, je z desnico matiral Unaija Simona, ki se je sicer vrgel v pravo smer.

V zadnje četrt ure so Baski pritisnili, a niso imeli izrazite priložnosti. Dve minuti pred koncem sta si Toni Kroos in Benzema izmenjala dvojno podajo, nevaren strel Francoza pa je Simon odbil z nogo in ostalo je pri minimalni zmagi Reala.

Zidane navdušen nad trdno obrambo
"Vse preveč se govori o sodniških odločitvah. Dejstvo je, da nam gre po dolgem premoru fenomenalno. Na vsaki tekmi iztisnemo maksimum in zaslužili smo si vsako zmago. Tokrat smo se znova izkazali z odlično obrambo, ki nas odlikuje. Ko izgubimo žogo, se celotna ekipa vrne v obrambo. V napadu nam res malce manjka, a to se ne pozna preveč, če je obramba trdna," je bil zadovoljen Zinedine Zidane.

Jezijo ga govorice o pomoči sodnikov
Trener Reala se je seveda obregnil ob številne kritike, da Real zmaguje s sodniško pomočjo: "Res zelo nerad slišim govorice, da smo na vrhu lestvice le zaradi pomoči sodnikov. Res sem že sit vseh tistih ljudi, ki nam pripisujejo zmage s sodniško pomočjo."

Antoine Griezmann in Luis Suarez, ki sta v zadnjih tednih prejela številne kritike zaradi povprečnih predstav, sta tokrat zablestela. Foto: Reuters

Barcelona že do odmora potopila rumeno podmornico
Kraljevi klub ima štiri kroge pred koncem še vedno štiri točke naskoka pred Barcelono, ki je na večerni tekmi prikazala najboljšo predstavo po trimesečnem premoru. Villarreal je bil nemočen (1:4).

Katalonci so si privoščili tri spodrsljaje na zadnjih štirih tekmah. Po remiju proti madridskemu Atleticu v torek (2:2) so se znašli v izgubljenem položaju v boju za naslov.

Na stadionu de la Ceramica so povedli že v 3. minuti, ko je Jordi Alba z leve strani podal pred vrata. Antoine Griezmann je skušal s peto preusmeriti žogo v mrežo, vendar je pred njim posredoval Pau Torres in iz bližine potisnil žogo v lastno mrežo.

Po četrt ure igre je rumena podmornica izenačila. Strel Santija Cazorle z leve strani je Marcu Andreju ter Stegnu še uspelo odbiti, a žoga je prišla do Gerarda Morena, ki jo je pospravil pod prečko za 1:1.

Mojstrski potezi Suareza in Griezmanna
Barca je znova povedla v 20. minuti. Messi je premešal obrambo gostiteljev in na levi strani kazenskega prostora opazil Luisa Suareza, ki je s prefinjenim strelom z desnico zavrtinčil žogo v malo mrežico s 15 metrov.

V zadnji minuti prvega polčasa je Messi nastavil žogo Griezmannu na črti kazenskega prostora. Francoski napadalec je opazil, da stoji Sergio Asenjo malce preveč zunaj vrat in velemojstrsko ga je lobal za 1:3.

17-letni Ansu Fati je dosegel že šesti zadetek v španskem prvenstvu. Foto: Reuters

Fati potrdil zmago Kataloncev
V drugem polčasu je ritem igre malce padel. V 70. minuti je Messi po podaji Sergia Roberta povišal na 1:4, a je bil pred tem Arturo Vidal v prepovedanem položaju in zadetek ni veljal. V 72. minuti je Griezmanna zamenjal veliki talent Ansu Fati. Štiri minute pred koncem je prodrl po levi strani in poslal žogo med nogama Raula Albiola v mrežo. Vratar Asenjo je stal na napačni nogi in ni pričakoval strela v bližnji kot.

Messi se ni vpisal med strelce, čeprav je imel dve veliki priložnosti v sodnikovem dodatku. Najprej je njegov strel sijajno odbil Asenjo, v 93. minuti pa je s prostega strela stresel še prečko.

Xavi ostaja v Katarju
Nekdanji zvezdnik Barcelone Xavi Hernandez je podaljšal pogodbo s katarskim Al-Saddom in bo njegov trener še eno leto. S tem je končal namigovanja, da bo 40-letni nekdanji vezist po koncu sezone prevzel krmilo Barcelone od Quiqueja Setiena.

Xavi Hernandez je že januarja zavrnil Barcelono, ki je takrat odpustila Ernesta Valverdeja in nato malce presenetljivo imenovala Setiena za glavnega trenerja.

"Vesel sem, da bom nadaljeval delo z Al-Saddom, cilji kluba bodo vedno povezani z osvajanjem naslovov," je dejal Xavi.

Odnosi pri Barceloni so sicer vse prej kot idealni, med igralci in vodstvom kluba vlada napetost, Lionel Messi je celo javno kritiziral tehničnega sekretarja Erica Abidala.

"Jasno je, da se želim vrniti k Barceloni. V slačilnici pa ne sme biti negativnega ozračja," je marca Xavi odgovoril na vprašanje, ali je potrebna menjava vodstva kluba za njegovo morebitno vrnitev v klub.

Xavi je rekorder po številu nastopov za člansko ekipo, s katero je osvojil štiri naslove v Ligi prvakov (2006, 2009, 2011 in 2015) in osem državnih naslovov. Leta 2015 se je pridružil Al-Saddu še kot igralec, lani julija pa je postal trener.