Johan Neeskens je bil eden najboljših nogometašev v zgodovini Ajaxa. Foto: EPA

Zadnje dni je preživel v Alžiriji, kjer je bil udeleženec trenerskega seminarja. Zelo slabo se je počutil in pomoč je prišla prepozno.

Neeskens je z Ajaxom osvojil tri naslove evropskega prvaka (1971–73), z reprezentanco Nizozemske pa je bil dvakrat svetovni podprvak (1974 in 1978). V dresu z državnim grbom je odigral 49 tekem.

V finalu SP-ja leta 1974 v Münchnu zadel že v 2. minuti
V finalu svetovnega prvenstva v Nemčiji je 7. julija 1974 dosegel vodilni zadetek za Nizozemsko, a to ni bilo dovolj, saj je bila Zvezna republika Nemčija na olimpijskem stadionu v Münchnu boljša z 2:1. Že v 1. minuti je Uli Hoeness podrl Johana Cruyffa, Neeskens pa je z bele točke s strelom po sredini vrat ukanil Seppa Maierja. Zahodni Nemci so izenačili z bele točke sredi prvega dela, ko je bil natančen Paul Breitner, zmagoviti zadetek pa je dosegel izjemni napadalec Gerd Müller v zadnji minuti prvega polčasa.

Na klopi Nizozemske je bil pomočnik Guusa Hiddinka in nato še Franka Rijkaarda. Na Euru 2000 so Nizozemci blesteli, a izgubili proti Italiji v polfinalu po streljanju enajstmetrovk. Foto: EPA

Argentina dobila finale po podaljšku
Tudi leta 1978 so Nizozemci izgubili v finalu, Argentina je bila v Buenos Airesu boljša s 3:1 po podaljšku. Neeskens je odigral vseh 120 minut.

Neeskens je bil pet let tudi član Barcelone, s katero je osvojil kraljevi pokal in Pokal pokalnih zmagovalcev leta 1979. V Kataloniji je pustil velik pečat totalnega nogometa. Gre za taktični sistem, v katerem lahko kateri koli igralec prevzame vlogo drugega.