V četrtek, 23. marca, se bo ob 16.00 v Astani na Astana Areni odigrala prav prva izmed vseh kvalifikacijskih tekem za 17. evropsko prvenstvo v nogometu. Slovenija bo v Kazahstanu že takoj lahko pokazala, ali je resna kandidatka za nastop na turnirju, ki ga bo prihodnje poletje gostila Nemčija.
Cilj: prebiti se med 24 udeleženk Eura 2024
V pretekli Ligi narodov so si Slovenci izborili obstanek v drugi ligi in po izidih osvojili ravno 25. mesto. Na prvenstvih stare celine pa od Eura 2016 dalje igra po 24 reprezentanc s te celine. Še dodatno so navijaški apetiti porasli po žrebu, ki je Sloveniji glede na mogoče razplete ponudil izjemno ugodno skupino. Ne Nogometna zveza Slovenije ne selektor Matjaž Kek ne skrivata, da bo uspeh le uvrstitev na evropsko prvenstvo, kar pomeni na prvo ali drugo mesto skupine H.
Dodatno je optimizem navijačev porasel v času svetovnega prvenstva, ko je nosilka skupine Danska namesto presenečenja Katarja postala eno največjih razočaranj SP-ja.
Uvrstitve reprezentanc iz "slovenske" kvalifikacijske skupine H na Fifini lestvici:
18. Danska
56. Finska
59. Severna Irska
62. Slovenija
115. Kazahstan
211. San Marino
Ogrodje reprezentance iz sedmih igralcev
V Ligi narodov je Matjaž Kek izoblikoval ogrodje reprezentance, ki so ga sestavljali vratar Jan Oblak, osrednji branilec Jaka Bijol, osrednja vezista Jasmin Kurtić in Adam Gnezda Čerin in krilni vezist Petar Stojanović ter napadalca Andraž Šporar in Benjamin Verbič. Ob njih se je v začetni enajsterici bolj ali manj ustalila še četverica Žan Karničnik in Gregor Sikošek na bočnih položajih, Miha Blažič kot Bijolov partner v središču obrambe in Benjamin Verbič na krilnem položaju.
Prerez klubskih iger reprezentantov
Ob prekinitvi zaradi SP-ja v Katarju in božično-novoletnih praznikov so Kekovi izbranci trenutno v zelo različnih izhodiščih glede igranja in ritma tekem, a prav vsi bodo v naslednjih dveh mesecih lahko igrali na polnih obratih. Večina ravno v tem času vstopa v drugi del prvenstev, zaradi česar si velja dva meseca pred Kazahstanom ogledati presek klubskih iger reprezentantov Slovenije.
Šeško tretji napadalec Salzburga
Slovenija je imela zadnja leta kopico težav v napadu, ki ne nazadnje odloča tekme. Če je v letu 2022 Benjamin Šeško že postal ključni igralec Kekove čete, pa mu klubsko vseeno ne steče po željah in napovedih. Poleti bo sicer zamenjal avstrijske rdeče bike za nemške, a v Leipzig ne odhaja kot nosilec Salzburga. Med napadalci je tretji po številu golov (11 golov je dosegel Junior Adamu, 10 pa Noah Okafor, četudi ima večjo minutažo, kot jo imata Avstrijec in Švicar.
V Ligi prvakov še čaka na prvenec, v avstrijski Bundesligi si s petimi zadetki deli 12. mesto na lestvici strelcev, pred njim je tudi rojak Nik Prelec (šest golov). Za nameček je po algoritemski oceni Sofascorja Šeško s povprečno ligaško oceno 6,66 komajda 22. med 25 nogometaši RB Salzburga.
Šporar 13 točk, Celar 11, Šeško 10 ...
Ob hokejskem štetju golov in podaj je Šeško pri 10 točkah v klubski sezoni. Med Kekovimi izbranci imata uspešnejšo klubsko sezono dva napadalca. S 13 točkami za devet golov in štiri podaje je na vrhu Andraž Šporar, ki je del uspešne slovenske zgodbe v Panathinaikosu. Sicer so zeleni po novem letu doživeli prva dva poraza, ravno v nedeljo jih je doma visoko s 3:0 nadigral Kurtićev PAOK.
Zanimiv je strelski razcvet Žana Celarja v Švici. Z nedeljskim golom v 94. minuti za zmago pri Sionu (3:2) je 23-letnik iz Voklega pri Šenčurju dosegel svoj deveti ligaški gol, s čimer je na vrhu lestvice strelcev v Superligi ujel Jean-Pierra Nsameja, napadalca vodilnih Young Boysov.
Kot mladenič je Celar veljal za izredni talent, ki se je iz Gorenjske najprej podal k Mariboru, nato pa je prišla ponudba Rome. Po štirih letih čakanja na priložnost je poleti 2021 odšel v Švico k Luganu, kjer je v lanski sezoni na 34 tekmah dosegel 14 golov in prispeval pet podaj. Zdaj je po 17 tekmah pri devetih golih in dveh asistencah.
V Evropi spomladi zgolj dva reprezentanta
Skorajda vsi reprezentanti bodo v drugem delu sezone osredotočeni le na domača prvenstva in pokale, saj sta v Evropi prezimila le dva, kar veliko pove o odsotnosti najboljših slovenskih nogometašev v evropskih tekmovanjih. Šeško se bo s Salzburgom v 1/16 finala Evropske lige soočil z Romo, medtem ko je Miha Zajc s Fenerbahcejem neposredno uvrščen v osmino finala istega evropskega tekmovanja. V Evropi bo spomladi zaigral zgolj še en Slovenec: Nino Žugelj, ki z norveškim podprvakom Bodø/Glimtom v 1/16 finala Konferenčne lige igra proti Lech Poznanju. Medtem ko se je Žan Karničnik iz Ludogorca vrnil v Slovenijo in okrepil Celje.
Bo Kurtić zapustil Solun in kje bo igral Mevlja?
Trenutno je poškodovan le en Kekov izbranec, a ravno najizkušenejši Jasmin Kurtić, ki je za PAOK nazadnje zaigral konec oktobra, ko si je poškodoval koleno, zaradi česar je moral v januarju na manjši operativni poseg. Ob tem so se v Grčiji pojavile govorice, da se zdaj že 34-letnemu Belokranjcu obeta menjava klubskega okolja. Podobna vprašanja spremljajo tudi Zajca, ki se mu izteka pogodba s turškim velikanom. Ravno v nedeljo se je pojavil namig, da bi celo ostal v Carigradu, a da bi oblekel dres Besiktasa. Brez kluba je po sporazumni prekinitvi pred dnevi ostal osrednji branilec Miha Mevlja, ki je bil med letoma 2017 in 2021 nepogrešljiv v začetni enajsterici Slovenije, kjer pa je lani izgubil mesto v udarni postavi.
S približevanjem kvalifikacij, katerih deset tekem se bo zvrstilo med 23. marcem in 20. novembrom, bodo najboljši Slovenci in njihove klubske igre znova deležne večje in redne pozornosti tako pri navijačih kot tudi na MMC-ju v rubriki Nogometne ladje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje