Zlatan Ljubijankič je s tem udarcem v 5. krogu belgijskega prvenstva dosegel prvi letošnji gol in pri tem Gentu v zadnji minuti prinesel tri točke. Foto: EPA
Boštjan Cesar
Boštjan Cesar je postal 11. Slovenec, ki je zaigral v Serii A, to število pa bi se moralo v letošnji sezoni še povečati. Foto: Reuters

Matjaž Kek je za začetek kvalifikacij za evropsko prvenstvo na Poljskem in v Ukrajini, ki jih bo Slovenija začela s tekmama proti Severni Irski (petek v Mariboru) in Srbiji (naslednji torek v Beogradu), vpoklical 22 igralcev, med katerimi sta tudi nova člana Palerma Armin Bačinovič in Josip Iličič. Na Ptuju se je v nedeljo zvečer zbralo že 14 reprezentantov, preostali se jim bodo pridružili v ponedeljek, kot zadnji v torek pride Jasmin Handanovič, ki ga čaka še tekma z Empolijem.

Krst mladega Škarabota
Edini reprezentančni gol tega konca tedna pripada Zlatana Ljubijankiču, ki je z zmagovitim golom za Gent potrdil kanditaturo za nastop v udarni enajsterici proti Severno Ircem in Srbom. Gent se je pomeril z Germinalom Beerschotom, pri čemer je zaradi uvrstitve v Evropsko ligo nastalo več sprememb v postavi. S tem se je mlademu goriškemu branilcu Matiji Škarabotu odprlo mesto za prvi nastop v dresu "bizonov".

21-letnik, ki je letos okrepil Gent, je bil v 24. minuti izredno blizu sploh prvemu ligaškemu golu (za Gorico na 47 tekmah ni zadel). Škarabot je nenadoma ustrelil z razdalje, vratarju Kaminskemu je žoga ušla, a se je nato skotalila mimo vrat.

Zlatan odločil z mojstrovino
Odločitev je padla v 91. minuti, ko je Coulibaly z glavo imenitno podaljšal žogo za Ljubijankiča, ki se je sam znašel pred nasprotnim vratarjem. "Zlajo" je nato Kaminskega ukanil s prefinjenim lobom v daljši kot vrat. Gent, za katerega še ne povsem zdravi Marko Šuler ni igral, po 5. krogu zaseda 3. mesto.

Debi Cesarja in Radosavljeviča
Začela se je italijanska Seria A, kjer bomo imeli Slovenci kar sedem svojih predstavnikov. Od reprezentantov je prvi nastop v eni najmočnejših evropskih lig dočakal Boštjan Cesar, ki je za Chievo proti Catanii ob zmagi z 2:1 odigral vso tekmo. Bojan Jokič si je 1. krog in zmago "oslov" ogledal s klopi.

Sredi tedna je nov klub našel tudi član prve Kekove enajsterice Aleksander Radosavljevič, ki je na Nizozemskem že po parih dneh doživel krstni nastop za ADO Den Haag. Proti sloveitemu PSV-ju je v igro vstopil v 73. minuti, ko je bilo 2:1 za goste, a je nato Kubik prinesel točko moštvu iz Haaga.

Bo Šeliga le zapustil Sparto?
Zdaj sledi reprezentančni odmor, še pred prvo tekmo v kvalifikacijah za Euro 2012 pa se bo iztekel prestopni rok za nogometaše pod pogodbami. Od slovenskih reprezentantov si sredino želi zamenjati rezervni vratar Aleksander Šeliga, na katerega nizozemski drugoligaš ne računa več. Edini preostali trenutni reprezentant brez kluba Dare Vršič še naprej intezivno išče zaposlitev, a pri temu ni omejen s 1. septembrom.

Lob Zlatana Ljubijankića za zmago Genta (od 4:00)

Matej Mavrič RožičKapfenberg (AVT)Ried - Kapfenberg 1:0vso tekmo v 90. minuti
Marko ŠulerGent (BEL)Gent - Feyenoord 2:0 (EL)

Auxerre (FRA)Monaco - Auxerre 2:0do 63. minute/
Josip IličičMaribor/Palermo (ITA)Maribor - Palermo 3:2 (EL)
/
Aleksander RadosavljevičADO Den Haag (NIZ)Den Haag - PSV 2:2od 73. minutedebi za Den Haag
Dalibor StevanovičVitesse (NIZ)Feyenoord - Vitesse 4:0do 64. minute/
Dare Vršičbrez kluba//išče nov klub
NAPADALCI
Zlatko DedičBochum (NEM)Aue - Bochum 1:0od 73. minute/
Zlatan LjubijankičGent (BEL)Gent - Feyenoord 2:0 (EL)
od 65. minute;
vso tekmo
/;
v 91. za 1:0
Milivoje NovakovičKöln (NEM)Werder - Köln 4:2do 77. minute/
Tim MatavžGroningen (NIZ)Willem II - Groningendo 59. minutepodal za 0:1
VPOKLICANI OB ZADNJIH AKCIJAH (SP in Avstralija)
Miran BurgičWacker Innsbruck (AVT)Austria Dunaj - Wacker do 89. minutepodal za 1:0