Eljif Elmas je zrežiral najbolj odmevno zmago v zgodovini Severne Makedonije. Foto: Reuters

Severna Makedonija se je uvrstila na evropsko prvenstvo, ki se bo začelo junija, a tako odmevne zmage še ni dosegla. Nemčija je imela 70-odstotno posest žoge, a velike premoči ji ni uspelo unovčiti.

V vratih elfa je bil tokrat Marc-Andre ter Stegen, ki je zamenjal Manuela Neuerja. Vratar Bayerna je počival, saj ga aprila čaka ogromno težkih tekem z Bayernom.

Goran Pandev je v sodnikovem dodatku prvega dela poskrbel za vodstvo Makedoncev. Foto: Reuters

Veteran Pandev zadel tik pred odmorom
V 9. minuti je Leon Goretzka stresel prečko. Tudi Kai Havertz in Serge Gnabry nista bila natančna. Makedonci so izkoristili že prvo priložnost. V 45. minuti je Enis Bardhi v kazenskem prostoru z desne strani podal pred vrata, kjer je osamljeni Goran Pandev podstavil desnico in zatresel mrežo iz bližine. 37-letni zvezdnik je dosegel že 38. zadetek za izbrano vrsto.

Gündogan izenačil z enajstih metrov
Selektor Joachim Löw je na začetku drugega dela v igro poslal Tima Wernerja in Amina Younesa. Po uri igre je Ezgjan Alioski v kazenskem prostoru spotaknil Leroya Saneja. Z bele točke je izenačil Ilkay Gündogan.

Werner se je osmešil
Nemci so dobili zalet in vodilni zadetek je visel v zraku. V 80. minuti so Makedonci izgubili žogo na svoji polovici, Ilkay Gündogan je v sredini kazenskega prostora zaposlil Wernerja. Napadalec Chelseaja je z levico zgrešil prazna vrata z devetih metrov. Vratar Stole Dimitrievski je bil na drugi vratnici in ne bi mu uspelo posredovati.

Timo Werner se je lahko le prijel za glavo. Foto: Reuters

Elmas unovčil podajo Ademija
Kazen je prišla pet minut pred koncem. Arijan Ademi je z leve strani podal pred vrata. Antonio Rüdiger je bil prepočasen in Elmas je z desnico ukanil ter Stegna.

Tudi devet minut sodnikovega dodatka ni pomagalo Nemcem, ki so skušali brezglavo napadati. Vstopil je tudi veliki up Jamal Musiala, ki bi si zaslužil precej večjo minutažo.

Löw: Sami smo si krivi, razočaranje je ogromno
"Razočaranje je ogromno. Težko je narediti analizo takoj po tekmi. Naredili smo preveč napak, nismo bili sveži, vedno je zmanjkal en korak. Ključno je bilo, da nam ni uspelo povesti, ko je Timo Werner zapravil veliko priložnost. Sami smo si krivi," je povedal Joachim Löw, ki je vodil zadnjo kvalifikacijsko tekmo. Po evropskem prvenstvu bodo Nemci dobili novega selektorja. Löw se bo po 15 letih poslovil.

"V garderobi je noro vzdušje. Bolj smo slavili le ob zgodovinski uvrstitvi na Euro. Pred tekmo smo sanjali o remiju, Nemčija je vendarle ena najboljših reprezentanc na svetu. Zelo smo ponosni," je poudaril strelec zmagovitega gola Elmas.

Griezmann rešil Francoze na Grbavici
V skupini D so na prvem mestu Francozi, ki so se mučili na Grbavici v Sarajevu. Bosna in Hercegovina je izgubila proti svetovnim prvakom z 0:1. Odločitev je padla v 60. minuti, ko je Adrien Rabiot z leve strani poslal predložek v kazenski prostor, Antoine Griezmann pa je z glavo preusmeril žogo v mrežo.

Ukrajini ni uspelo premagati Kazahstana (1:1) in na drugem mestu zaostaja že za štiri točke.

Branilec Harry Maguire je v slogu najboljših napadalcev poslal žogo pod prečko za zmago Anglije. Foto: Reuters

Maguire odločil na Wembleyju
Anglija je premagala Poljsko z 2:1 in je na vrhu skupine I z devetimi točkami. Poljska je bila zelo oslabljena na Wembleyju zaradi okužb z novim koronavirusom. Najbolj se je poznala odsotnost Roberta Lewandowskega, ki si je poškodoval koleno proti Andori v nedeljo. Manjkal bo štiri tedne in izpustil bo tudi obe tekmi Bayerna proti PSG-ju v četrtfinalu Lige prvakov.

Angleži so povedli v 19. minuti, ko je Michal Helik v kazenskem prostoru podrl Raheema Sterliga. Harry Kane je zabil žogo po sredini vrat pod prečko.

V drugem delu so Angleži popustili, po veliki napaki Johna Stonesa v 58. minuti pa je izenačil Jakub Moder z močnim strelom z levo nogo. Angležem je nato tri točke zagotovil Harry Maguire v 85. minuti. Z desetih metrov je poslal žogo pod prečko po podaji Stonesa, ki je tako popravil napako pri golu Poljske.

Andreas Skov Olsen in soigralci so v četrt ure razbili Avstrijce. Foto: Reuters

Danci v četrt ure napolnili mrežo Avstrije
Velik korak proti prvemu mestu v skupini F je naredila Danska. Avstrija je v drugem polčasu doživela pravi polom na stadionu Ernsta Happla na Dunaju (0:4).

V 55. minuti je vstopil Andreas Skov Olsen, ki je potreboval le tri minute za vodilni zadetek Danske. Thomay Delaney je natančno podal z leve strani pred vrata. Le pet minut zatem je Joakim Maehle povišal na 0:2.

V 67. minuti je vratar Alexander Schlager skušal z drsečim štartom pred kazenskim prostorom izbiti žogo, a se je zadrsal v prazno. Napadalec Martin Braithwaite je spretno podaljšal do Pierra Emila Höjbjerga, ki je poslal žogo v prazno mrežo. Končni izid je postavil razigrani Skov Olsen v 73. minuti.