Brigita Langerholc je po 5. mestu na lanskem svetovnem prvenstvu pričakovala več. Foto: EPA
Pia Tajnikar
Pia Tajnikar je precej zaostala za svojim najboljšim izidom. Foto: MMC RTV SLO
Buč uspel s pritožbo, a vseeno ostal brez finala
Tek Brigite Langerholc v polfinalu

Škofjeločanka, ki je bila lani na svetovnem prvenstvu v Osaki peta, je nedvomno pričakovala več. Začela je pogumno in tekla v ospredju, v zaključku pa ni imela moči. Iz njene skupine sta se v finale uvrstili le Rusinja Svetlana Kljuka (1:58,31) in Mozambičanka Maria Mutola (1:58,61). V tretji, najhitrejši skupini, je najboljši čas dosegla Kenijka Janeth Jepkosgei Busienei (1:57,28).

"V zadnjih 100 metrih me je zmanjkalo. Želela sem teči v ospredju in šprintati v cilju, vendar mi ni uspelo. Načrtovala sem tek pod 1:59,00, potem bi s kančkom sreče lahko prišla v finale. Žal se mi taktika ni izšla, saj je bil tek naše skupine prepočasen. Preveč sem pazila, da me ne bi tekmice zaprle, zato sem pozabila gledati na čas, ki je bil v prvih 400 metrih bistveno prepočasen za moj način teka," je povedala Langerholčeva, četrta z olimpijskih iger pred osmimi leti v Sydneyju. Skupno je bila 18. Približala se je sicer svojemu najboljšemu izidu sezone (1:59,57), ne pa tudi osebnemu rekordu (1:58,41).

Buč hitrejši od petih finalistov, a brez finala
Boštjan Buč
je bil v kvalifikacijah teka na 3.000 metrov z zaprekami najprej diskvalificiran zaradi udarca španskega atleta in teka izven proge, po uspeli pritožbi pa je bil s časom 8:21,24 vendarle uvrščen na skupno 16. mesto.

V svoji skupini, je zasedel 8. mesto, za finale pa je bil prepočasen za dobri dve sekundi. Zanimivo je, da je imel 11. čas predtekmovanja in prehitel pet finalistov, vendar imel smolo, da je tekel v najhitrejši skupini, iz katere se je med 15 najboljših uvrstilo kar sedem atletov (štirje neposredno in še trije po času). Zadnji, ki se je uvrstil v finale, je tekel 8:18,97.

"Dobro sem se počutil in tudi nastop opravil uspešno," je po teku dejal Buč, ki je takoj zanikal, da naj bi udaril Španca Joseja Lulisa Blanca.

Pia precej za osebnim rekordom
Nastop se je ponesrečil Pii Tajnikar, ki se ni uspela uvrstiti v popoldanski četrtfinale teka na 100 metrov (11,82). Med 85 tekmovalkami je zasedla šele 49. mesto. "Sem razočarana, tek se mi sploh ni posrečil. Že na startu je šlo vse narobe. Preveč sem se nagnila naprej in imela občutek, da bom stopila s startnega bloka. To me je motilo med celotnim tekom, saj sploh nisem prišla s telesom v položaj za sprint," je povedala Pia, ki je precej zaostala za osebnim rekordom (11,35).

Najhitrejša je bila Nigerijka Oludamola Osayomi (11,13), vse favoritinje pa so varčevale z močmi.

800 m (Ž), finalistke:
. J. J. BUSIENEI KEN 1:57,28 . P. JELIMO KEN 1:57,31 . J. KREVSUN UKR 1:57,32 . H. BENHASSI MAR 1:58,03 . T. ANDRIJANOVA RUS 1:58,16 . K. SINCLAIR JAM 1:58,28 . S. KLJUKA RUS 1:58,31 . M. MUTOLA MOZ 1:58,61 ... 18. B. LANGERHOLC SLO 2:00,00