Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Clement Lefert in Yannick Agnel se veselijo velike zmage. Foto: EPA
Dana Vollmer
Dana Vollmer je odplavala drugi svetovni rekord na teh olimpijskih igrah. Foto: EPA

24-letna Američanka Vollmerjeva je bila razred zase. Srebrno kolajno je osvojila Kitajka Jing Lu (56,87), bronasto pa Avstralka Alicia Coutts (56,94).

Ameriška plavalka je rekordni dosežek Švedinje Sarah Sjöstrom s svetovnega prvenstva v Rimu leta 2009 izboljšala za osem stotink sekunde, zanjo pa je to druga zlata olimpijska kolajna. Prvo je osvojila na štafetni preizkušnji 4 x 200 metrov prosto v Atenah leta 2004.

"Presrečna sem, da sem prva ženska, ki se je spustila pod mejo 56 sekund. Naravnost fantastičen občutek je, ko osvojiš zlato olimpijsko kolajno, ob tem postaviš svetovni rekord, na tribunah pa imaš podporo svojih staršev in moža,” je dejala Vollmerjeva.

Van der Burgh izboljšal rekord Rickarda
Na 100 metrov prsno je Južnoafričan van der Burgh ugnal Avstralca Christiana Sprengerja (58,93), tretje mesto pa je zasedel Američan Brendan Hansen (59,49). Van der Burgh je rekordno znamko Avstralca Brentona Rickarda s svetovnega prvenstva v Rimu 2009 izboljšal za 12 stotink sekunde. "To je občutek, ki ga enostavno ne morem opisati. Danes je poplačano vse moje preteklo trdo delo. Svetovni rekord bo nekdo izboljšal, a zlata kolajna bo ostala za vedno," je dejal Južnoafričan, ki po zmagoslavju ni pozabil na svojega nesrečnega prijatelja Alexandra Daleja Oena. Norvežan je konec aprila umrl med pripravami na poletne olimpijske igre v Flagstaffu v ZDA.
V tej disciplini je največji slovenski plavalni up v Londonu, Damir Dugonjić, zasedel končno 18. mesto.

Američani brez zlata v štafeti 4 x 100 m prosto
Francozi so v izjemno napetem obračunu štafet na 4 x 100 metrov prosto ugnali Američane. Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Clement Lefert in Yannick Agnel so zlato kolajno osvojili s časom 3:09,93. Drugo mesto so zasedle ZDA (3:10,38), tretje pa Rusija (3:11,41).
Agnel gladko opravil z Lochtejem
Po 300 metrih so imeli Američani kar 55 stotink naskoka pred Francozi. Ryanu Lochteju v zadnjih 100 metrih ni uspelo zadržati prednosti, Agnel ga je prehitel za 45 stotink.
Olimpijski rekord Muffatove
Francozinja Camille Muffat je postala olimpijska prvakinja na 400 metrov prosto, postavila je tudi nov olimpijski rekord (4:01,45). Srebrno kolajno je osvojila Američanka Allison Schmitt (4:01,77), bronasto pa Britanka Rebecca Adlington (4:03,01).