Vse, odkar na olimpijskih igrah sodelujejo "profesionalci" iz Lige NBA, so košarkarske tekme pravi spektakel. Leta 1992 so Američani nastopili s tako imenovanim sanjskim moštvom, najboljšo ekipo vseh časov, v kateri je bilo kar 11 zdajšnjih članov hiše slavnih. Od tedaj – čeprav nikoli niso več nastopile s tako zvenečo zasedbo – so ZDA nanizale pet zlatih kolajn. Poražene so bile le v Atenah leta 2004, kjer so v polfinalu naletele na Argentino in izjemnega Manuja Ginobilija.
Najuspešnejše države na OI:
Moški:
ZDA (14 - 1 - 2)
Sovjetska zveza (2 - 4 - 3)
Jugoslavija (1 - 4 - 1)
Ženske:
ZDA (7 - 1 - 1)
Sovjetska zveza (2 - 0 - 1)
Skupnost neodvisnih držav (1 - 0 - 0)
Čeprav Američani, ki jih bo zadnjič vodil Mike Krzyzewski, potem pa reprezentanco prevzema Gregg Popovich, v Rio ne prihajajo z vsemi močni – med drugim manjkata najboljša igralca zadnje sezone Lige NBA, MVP rednega dela Steph Curry in najkoristnejši igralec finala LeBron James –, je ekipa še vedno izjemno kakovostna, kar so dokazali tudi na pripravljalnih tekmah. Podobno oslabljeni so izjemno moč pokazali že pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu v Španiji.
Igro bo enako kot tedaj vodil Kyrie Irving, ki je bil leta 2014 izbran za najkoristnejšega posameznika svetovnega prvenstva. Štiri leta prej v Turčiji je bil to Kevin Durant, ki je prvo ime letošnje reprezentance. Sijajni ostrostrelec je veliko prahu poleti dvignil s prestopom h Golden Statu, zdaj pa bo na njegovih ramenih glavno breme pohoda k tretji zaporedni zlati medalji. Vse drugo bi bilo veliko presenečenje.
Anthony bo postal ameriški rekorder
Durant je bil na obeh velikih tekmovanjih, ko je nastopil, prvi ameriški strelec. Svetovno prvenstvo pred dvema letoma je izpustil, na zadnjih igrah je dosegal skoraj 20, na svetovnem prvenstvu pred štirimi leti pa skoraj 23 točk na tekmo. V ekipi je znova tudi Carmelo Anthony, ki bo prvi ameriški košarkar z nastopi na štirih olimpijskih igrah in bo skušal kot prvi osvojiti tri zlate medalje. Američani sicer dominirajo na olimpijskih igrah, kjer so osvojili že 14 zlatih kolajn, od tega sedem zaporednih od leta 1936, ko se je košarka prvič igrala na olimpijskih igrah.
Zdi se, da res preostalim reprezentancam ostaja le boj za dve medalji. Španci, ki so evropski prvaki, so na zadnjih dveh igrah osvojili srebro in se v finalu dobro upirali Američanom. Zdaj se želi zlata generacija na čelu s Pauom Gasolom in Juanom Carlosom Navarrom posloviti z olimpijsko medaljo. Manjka le Marc Gasol. S Tonyjem Parkerjem po medaljo prihajajo Francozi, izjemni izkušeni so Argentinci, ki znova računajo na Ginobilija. Obetavno zasedbo imajo evropski podprvaki Litovci, s po petimi NBA-jevci so tu gostitelji Brazilci in Avstralci, samozavestni pa po uspehih na kvalifikacijskih turnirjih prihajajo Srbi in Hrvati.
Američanke želijo šesto zaporedno zlato
Košarkarice na olimpijskih igrah igrajo 40 let, zadnji dve desetletji pa prevladujejo Američanke, ki so absolutne favoritinje tudi za šesto zaporedno zlato. Brez poraza so na olimpijskih igrah že 41 tekem, kar je najdaljši niz športnic v katerem koli športu na igrah. Doslej so sicer na desetih igrah osvojile že sedem zlatih medalj. Selektor Geno Auriemma lahko računa tudi na Diano Taurasi, Sue Bird in Tamiko Catchings, ki imajo že štiri zlate kolajne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje