Ekipa ZDA je v polfinalu hitro vzpostavila svoj ritem igre, vodila ves čas v prvi četrtini, a jo je na koncu dobila le za štiri točke. Zato pa je tehtnica močno na stran Američank zanihala v drugih desetih minutah, v katerih so tekmice nadigrale s 25:11, na glavni odmor so tako šle pri izidu 45:27.

Ko so Američanke proti koncu tretje četrtine pobegnile že na 63:36, je bilo jasno, da bo zadnji del le še formalnost. Največja prednost je znašala 30 točk, Avstralkam je do konca uspelo le nekoliko omiliti poraz.

Breanna Stewart s 16 točkami in Jackie Young s 14 sta bili najboljši strelki Američank, Isobel Borlase jih je pri Avstraliji dala 11.

Ameriška vrsta je najuspešnejša v zgodovini OI, kar zadeva žensko konkurenco. Zlato so Američanke osvojile v letih 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016 in 2020, srebro 1976, bron pa 1992. Avstralija, ki ima z OI tri srebrne (2000, 2004, 2008) in dve bronasti kolajni (1996, 2012), bo v nedeljo igrala za svoj tretji olimpijski bron.

Polfinalni obračun Belgijk in Francozinj je bil v prvem polčasu dokaj izenačen, obe ekipi sta imeli svoja obdobja, Francozinje so vodile tudi z 11 točkami, a na glavni odmor je Belgija nesla pet točk naskoka. Tudi v zadnjih deset minut sta ekipi šli tako rekoč poravnani, Belgijke so vodile za tri točke.

Francozinje so v zadnji četrtini hitro spet prišle v ospredje, povedle za šest točk, toliko prednosti so imele tudi 56 sekund pred koncem. Pri 66:63 so Francozinje zapravile napad 28 sekund pred koncem, Emma Meesseman pa je s trojko izenačila devet sekund pred zadnjo sireno in izsilila podaljšek.

V tem so bile Francozinje ves čas nekaj točk v ospredju, čeprav se je tekmicam uspelo še približati na točko, pa so končnico domačinke odigrale bolj zbrano in zmagale. Gabby Williams z 18 in Valeriane Ayayi s 17 točkami sta bili najboljši pri Franciji, Meesseman je pri Belgiji dala 19 točk, temu je dodala še 14 skokov.

Tekma za tretje mesto poraženih polfinalistk bo v nedeljo ob 11.30, finale pa bo štiri ure pozneje.