Franz Wagner in Dennis Schröder sta bila najboljša v nemški reprezentanci. Foto: Reuters

Košarkarji so se na olimpijskih igrah iz Lilla, kjer so igrali skupinski del, preselili v Pariz, kjer se bodo delile medalje.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Nov mejnik nemške košarke
Najuspešnejša generacija v zgodovini nemške košarke je poskrbela za nov mejnik. Prvič je die Mannschaft v polfinalu pod petimi krogi, tudi v Parizu pa navdušuje z igro, ki ji prinaša uspehe v zadnjih letih. Nemčija, ki ostaja na igrah še brez poraza, stavi na moč ekipe in kakovostno obrambo, ki je Grčiji v zadnjih treh četrtinah dopustila le 42 točk.

Grki so dobro začeli dvoboj. Na krilih Janisa Andetokumba so si na polovici uvodne četrtine priigrali dvomestno prednost, največ pa so vodili za 12. 16 od prvih 18 točk so dosegli v obarvanem območju ob obroču, v nadaljevanju pa so svetovni prvaki dobro zaprli pot proti košu. Omejili so tudi učinek prvega grškega zvezdnika, ki je srečanje končal z 22 točkami.

Do odmora so Nemci izenačili, v zaključku tretje četrtine pa naredili delni izid 9:2, ki se je izkazal za odločilnega. Grčija namreč v zadnji četrtini ni prišla bližje kot na -5. Franz Wagner je bil z 18 točkami najboljši nemški strelec. 13 točk in osem podaj je dodal Dennis Schröder.

Evan Fournier (desno) je v odločilnih trenutkih dosegel nekaj pomembnih točk za zmago Francije. Foto: Reuters

Navijači v Bercyju ponesli Francoze do uspeha
Nemčija se bo v polfinalu pomerila s Francijo, ki je v glasni dvorani Bercy z 82:73 premagala Kanado. Ta je v zahtevni predtekmovalni skupini A sicer zasedla prvo mesto. Gostitelji, srebrni v Tokiu pred tremi leti, so hitro ušli na 19:5 in na krilih domačih navijačev ob polčasu vodili za 16 točk, s 45:29.

V zadnjih minutah se je Kanadčanom uspelo približati le na pet točk zaostanka (65:60), vendar je Evan Fournier z nekaj točkami (skupaj 15) obdržal Francijo na varni razdalji.

Košarkar madridskega Reala Guerschon Yabusele je na koncu dosegel 22 točk, Isaia Cordinier iz bolonjskega Virtusa 20. Victor Wembanyama (San Antonio) je ob skromnem metu iz igre 2/10 zbral sedem točk, prednjačil pa je pod obročema z 12 skoki.

Pri Kanadčanih je bil najboljši strelec zvezdnik Oklahome Cityja Shai Gilgeous-Alexander s 27 točkami.

Gostitelji so v predtekmovanju proti Nemcem visoko izgubili (71:85), namučili pa so se tudi z Japonci, ki so jih strli šele po podaljšku.

Nikoli Jokiću je le podaja zmanjkala do trojnega dvojčka. Dosegel je 21 točk (zadel je dobro polovico metov iz igre), vpisal je tudi 14 skokov in devet asistenc. Foto: Reuters

Srbi splezali iz globokega brezna
Srbija je s 95:90 premagala Avstralijo. Srbija je zelo slabo začela tekmo. V drugi četrtini so namreč tekmeci povedli s 44:20, Srbi pa so do polčasa precej oklestili zaostanek (54:42). Avstralija je do odmora zadela pet trojk iz enajstih poskusov (Srbi 4/16).

Toda Srbija je v tretji četrtini že ujela priključek in nato smo do konca spremljali izenačen dvoboj. Zadnja minuta rednega se je začela z vodstvom Srbije z 81:80, na obeh straneh je sledilo nekaj neuspešnih napadov. Deset sekund pred koncem je sodnik dosodil osebno napako nad Vasilijem Micićem pod obročem. Prvi poskus je igralec Charlotta zgrešil, drugega zadel.

Patty Mills je do polčasa dosegel 20 točk, do konca pa ob ne več prav zglednem metu iz igre le še šest, vključno s košem dobro sekundo pred sireno, ki je Avstralcem prinesel podaljšek. Foto: Reuters

Mills izsilil dodatek, ki ga je odločil Jokić
V zadnji akciji je žogo dobil kdo drug kot Mills. Čeprav ga je dobro pokrival Jokić, je zadel z roba rakete (njegovi edini točki v četrti četrtini) in izsilil podaljšek, v katerem je odgovornost prevzel Nikola Jokić. 25 sekund pred iztekom podaljška je zadel iz obrata, sledila je avstralska nespretnost (izgubljena žoga v napadu) in na drugi strani dva uspešna prosta meta Bogdana Bogdanovića.

Visoka zmaga ZDA
Američani, ki so prvi favoriti iger in lovijo peto zaporedno zlato medaljo, so bili gladko s 122:87 boljši od Brazilcev. V polfinalu se bodo pomerili s Srbi, v 1. krogu predtekmovanja so jih že premagali s 110:84.

Ameriška zasedba, polna zvezdnikov, je že po prvem polčasu vodila s 63:36, kar je bila dotlej najvišja prednost, na tekmi pa je bila najvišja prav na koncu - 37 točk.

Drugi polčas je bil zgolj formalnost, med strelce so se vpisali prav vsi ameriški košarkarji. Največ točk je dosegel ostrostrelec Phoenixa Devin Booker, 18, eno manj je prispeval Anthony Edwards. Pri Braziliji je s 30 točkami izstopal Bruno Caboclo.