Steph Curry je na zadnjih dveh tekmah trojke metal izjemnih 17/26. Foto: Reuters

Curry, najboljši strelec z razdalje vseh časov, je prvič zaigral pod petimi krogi. Predtem so mu poškodbe preprečile olimpijske nastope. Z reprezentanco je sicer dvakrat postal svetovni prvak, ima tudi štiri šampionske prstane, v Parizu pa je v vitrino pospravil še zadnjo manjkajočo veliko lovoriko. 36-letni ostrostrelec je bil v skupinskem delu nekoliko zadržan, v slogu največjih pa zablestel, ko je bilo to najbolj potrebno. V polfinalu je devetkrat zadel izza črte in bil junak težko prigarane zmage po preobratu nad Srbijo.

V finalu pa je, ko so se Francozi v končnici obračuna začeli približevati, prevzel odgovornost in v zadnjih treh minutah kar štirikrat zadel za tri. S 24 točkami je bil prvi ameriški strelec, Kevin Durant, ki je osvojil četrto zlato kolajno, in Devin Booker sta dodala po 15 točk, LeBron James pa je ob 14 točkah zbral še deset podaj. ZDA so dobile 20. olimpijsko medaljo. Osvojile so jo prav na vseh igrah, to pa je bila že njihova 17. zlata. Pri Franciji je bil odličen mladi zvezdnik Victor Wembanyama s 26 točkami, 20 pa jih je dodal Guerschon Yabusele. Le blues so drugič zapored igrali v finalu, sicer pa so se okitili s četrtim olimpijskim srebrom.

Košarka (M)
UvrstitevTekmovalecDržava
1ZDAZdružene države Amerike
2FrancijaFrancija
3SrbijaSrbija
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Uvodne minute finala so bile v znamenju t. i. "run and gun" košarke. Obe reprezentanci sta igrali zelo hitro v napadu, a slabše v obrambi. Wembanyama in Yabusele sta z zabijanji dvignila na noge glasen Bercy, toda zaključek četrtine je pripadel Američanom. Razigran je bil Booker s sedmimi točkami, Anthony Edwards pa je dosegel dve trojki, drugo prek klubskega soigralca Rudyja Goberta, in poskrbel za pet točk naskoka (15:20).

S serijo 8:0 so Francozi v 13. minuti povedli. Matthew Strazel je najprej zadel trojko od table, potem pa še podal za zabijanje Bilalu Coulibalyju. Tri minute ZDA niso zadele, potem pa sta najprej s trojkama Booker in Curry priigrala pet točk naskoka, ko je najboljši ostrostrelec vseh časov znova zadel z razdalje, Booker pa je bil uspešen v protinapadu in je natančno izvedel še dodatni prosti met, pa so branilci olimpijskega naslova v 19. minuti povedli za deset. Yabusele, ki je v prvem polčasu dosegel 15 točk, je nato poskrbel za izid prve polovice srečanja (41:49). Francija je kar 26 točk dala izpod obroča, ZDA pa 22 iz protinapadov.

Curry in Kevin Durant sta skupaj osvojila dva prstana in naslov svetovnega prvaka, zdaj pa sta skupaj stopila še na Olimp. Foto: Reuters

V drugi minuti drugega dela je bil Curry izza črte natančen za +13, dve minuti zatem pa še za +14. Vincent Collet je po drugi njegovi trojki vzel minuto odmora, ki je prebudila njegove varovance. Wembanyama je dal pet točk zapored, zadel tudi trojko za -9 in dve minuti zatem je Steve Kerr posredoval s 'timoutom', ki pa ni imel takega učinka. Dve žogi zapored so njegovi varovanci izgubili, Evan Fournier pa je zadel za tri in približal le na -6. Odgovoril je James. Durant in Edwards sta v 30. minuti izvedla atraktiven 'alley-oop' v protinapadu za dvomestno prednost, toda nato je Fournier zadel še eno trojko, po izgubljeni žogi Duranta pa je Nando De Colo v protinapadu domačine približal na 72:66.

Sedem minut pred koncem, ko je bil z razdalje uspešen Jrue Holiday, so ZDA povedle za 11. Potem so Francozi zapravili dva napada, zaostali za osem, štiri minute pred koncem pa je De Colo le znižal na -6. Potem je bil po ukradeni žogi Yabusele polovično uspešen s črte prostih metov, Američani pa so napravili še eno napako. Yabusele je nato skušal zabiti, vendar ga je blokiral Durant, toda popravil je Wembanyama in tri minute pred koncem je bila razlika le še tri. Odgovoril je Curry s trojko, potem je zadel De Colo s polrazdalje, Curry pa je bil še enkrat uspešen izza črte. Batum je dal trojko, a je bil na drugi strani znova natančen zvezdnik Golden Stata. Za tri je poskusil še Wembanyama, tudi zadel, potem pa je prek dveh igralcev z razdalje neverjetno znova pot skozi mrežico našel izjemni Curry. Po zgrešenem metu Yabuseleja je v protinapadu zlato piko na i postavil Booker.

Kot je po tekmi povedal Vasilije Micić, mu je Nikola Jokić pomagal, da je postal za 30 odstotkov boljši, prav tako je pri tem pomagal tudi drugim soigralcem. Tako Jokić kot Micić sta dosegla po 19 točk na tekmi za tretje mesto. Foto: Reuters

Trojni dvojček Jokića za srbski bron

Srbi so se v boju za tretje mesto oddolžili Nemcem za poraz v finalu lanskega svetovnega prvenstva. Tekmo za olimpijski bron so dobili s 93:83. Blestel je Nikola Jokić, ki je statistiko napolnil z 19 točkami, 12 skoki in 11 podajami. Tako je postal četrti košarkar po Luki Dončiću, LeBronu Jamesu in Aleksandru Belovu, ki je pod petimi krogi zbral trojni dvojček. 19 točk je dosegel tudi Vasilije Micić. Pri Nemcih je 18 točk dal Franz Wagner.

Orli so prevzeli pobudo in na začetku druge četrtine so si priigrali dvomestno prednost (23:34). Varovanci legendarnega trenerja Svetislava Pešića, ki je v svoji karieri do evropskega naslova vodil tudi nemško reprezentanco, so v tretji četrtini vodili za 19 točk (45:64), Nemci pa so do zadnje četrtine prepolovili zaostanek (63:72). V zadnji četrtini so se svetovni prvaki približali na -8 zaostanka (74:82), bližje pa jim ni uspelo.

Za Srbe je to tretja olimpijska medalja. Po razpadu nekdanje države so dobili skupaj takrat še s Črno goro pod zastavo ZR Jugoslavije srebro v Atlanti 1996, v Riu 2016 pa so prav tako izgubili v finalu. Nemci ostajajo brez olimpijskega odličja.