Veselje Američank po zadetku Sophie Smith. Foto: Reuters

ZDA, ki so v četrtfinalu prav tako po podaljšku izločile Japonsko, ostajajo v igri za rekordno peto zlato. Nemke so bile olimpijske zmagovalke v Riu de Janeiru 2016, proti Američankam pa so izgubile že v predtekmovanju (1:4). V četrtfinalu so po podaljšku ugnale branilke naslova Kanadčanke.

Edini zadetek na tekmi v Lyonu je v 95. minuti dosegla Sophia Smith po globinski podaji Mallory Swanson. ZDA so lani izpadle že v osmini finala svetovnega prvenstva v Avstraliji in na Novi Zelandiji.

Slavje Brazilk po koncu tekme. Foto: Reuters

Vrnile so jim za poraz v skupinskem delu

Brazilke so tudi v polfinalu igrale brez največje zvezdnice in kapetanke Marte, saj je bila pritožba na dve tekmi prepovedi, ki jo je dobila zaradi rdečega kartona na zadnji tekmi skupinskega dela prav proti Španiji (ob porazu z 0:2), neuspešna na Mednarodnem športnem razsodišču v Lozani (CAS).

Kljub temu je Južnoameričankam tokrat uspelo premagati Španke s 4:2. Že po prvem polčasu so vodile z 2:0, v 72. minuti pa so z golom rezervne kapetanke Adriane z glavo po hitrem protinapadu povedle s 3:0. Brazilija je osvojila srebrno medaljo na OI 2004 in 2008.

Španija je bila sicer že v četrtfinalu na robu izpada, ko je po 11-metrovkah s 4:2 izločila Kolumbijo. Brazilke so ustavile gostiteljice Francozinje.

Brazilski navijači z dresom odsotne kapetanke Marte. Foto: Reuters

Finale bo v soboto ob 17.00 na Parku princev v Parizu, tekma za tretje mesto pa v petek ob 15.00 v Lyonu.

Polfinale (Ž):

ZDA − Nemčija 1:0 (0:0) – po podaljšku
Smith 95.

BRAZILIJA − Španija 4:2 (2:0)
Paredes 6./ag, Gabi Portilho 45.+4, Adriana 72., Kerolin 91.; Duda Sampaio 85./ag, Paralluelo 102.

Tekma za 3. mesto bo v petek ob 15.00 v Lyonu, finale pa v soboto ob 17.00 na Parku princev v Parizu.