Francoske rokometašice so poskrbele za veliko slavje na stadionu Pierra Mauroyja v Lillu. Foto: EPA

V obračunu nekdanjih olimpijskih prvakinj (Norvežanke so bile najboljše v Londonu 2012 in Pekingu 2008, Danke pa v Atenah 2004, Sydneyju 2000 in Atlanti 1996) so novo priložnost za naslov dobile Norvežanke po precej boljšem drugem polčasu.

V obračunu skandinavskih ekip je bil prvi polčas večinoma izenačen, so pa Norvežanke v zadnjih sedmih minutah že prišle do prednosti treh golov (11:8).

Prednost so na začetku drugega hitro še povečale, najprej na pet golov, z zadetkom Henny Reistad pa v 43. minuti na šest (17:11). Ista igralka je nekaj minut zatem poskrbela za prvi naskok za sedem golov, Maren Aardahl pa je deset minut pred koncem z zadetkom za 21:14 dokončno tlakovala pot Norveški v finale. Danke so sicer ob koncu poraz ublažile, prišle na -4 (19:23) v 57. minuti, a jim je zmanjkalo časa za kaj več.

Norvežanke bodo lovile prvi olimpijski naslov po letu 2012. Foto: EPA

Pri zmagovalkah je največ golov, štiri, dosegla Kari Brattset Dale, prav toliko pa za Dansko Kristina Joergenssen.

V finalu se bodo Norvežanke pomerile s prirediteljicami iger in branilkami zlata iz Tokia pred tremi leti, ki so si odločilno tekmo priborile po drami s Švedsko. Še v 45. minuti so zaostajale za štiri gole, potem pa so tekmice ujele, Tamara Horaček pa je izenačila na 25:25 le 14 sekund pred koncem rednega dela.

Podaljšek je nato pripadel Franciji. Estelle Nze Minko je zadela za 28:26, junakinja domače vrste Horaček pa je z golom za 30:26 praktično že odločila tekmo.

Horaček je tekmo končala pri osmih golih, Nze Minko pri sedmih, Nathalie Hagman pa jih je za Švedsko dosegla šest.