Slavnostno odprtje iger je 28. avgusta potekalo na prostem na trgu Concorde, za konec iger pa so se v Parizu vrnili v bolj tradicionalno okolje, osrednji stadion, a so scenarij sklepne prireditve zasnovali živahno in sproščeno. Le pri enem delu niso imeli nadzora nad dogajanjem – vreme tokrat ni bilo na njihovi strani, saj je prireditev motil močen dež.
Prireditev je potekala pod geslom Paris est une fete (Pariz je zabava), vanjo pa so vključili številne najboljše francoske umetnike s področja elektronske in tehnoglasbe, dodali pa še pirotehnične in svetlobne učinke. Stadion, na katerem je bilo 64.000 gledalcev, so tako spremenili v velik oder, na katerem je hkrati nastopilo 24 najbolj znanih francoskih didžejev.
Pomemben del pa so bili tudi plesalci. Ena glavnih točk je bila točka brejkinga, letošnjega olimpijskega športnega novinca v Parizu.
Ob koncu dogajanja na igrah so gledalci na stadionu lahko pospremili predstavnike 169 delegacij (168 nacionalnih komitejev in begunske paraolimpijske ekipe), skupaj s spremljevalci jih je bilo na prireditvi 5800.
Postavili temelje za vse prihodnje igre
"V življenju so stvari, ki se nas dotaknejo, in dogodki, ki nas zaznamujejo ter spremenijo v boljše ljudi. Te igre niso bile samo šport, niso bili samo rekordi. Bile so takšen izjemni dogodek, ki nas je vse spremenil in nihče si ne želi, da se igre končajo," je v nagovoru dejal predsednik organizacijskega odbora iger Tony Estanguet. Dodal je: "Dragi športniki, to je bilo neverjetno, neponovljivo in nepozabno. Hvala vam, vsi smo videli, kaj pomeni vključujoča družba."
"Paraolimpijci, navijači, Parižani! Danes smo podrli vse rekorde, Pariz je postavil temelje za vse prihodnje paraolimpijske igre. Hvala Tonyju Estanguetu in njegovi ekipi, ki so pripravili najspektakularnejše igre do zdaj. Posebna zahvala gre prostovoljcem in seveda navijačem, po katerih je zdaj Francija znana. Igre so bile neverjetne in izjemne," je v sklepnem govoru povedal predsednik Mednarodnega paraolimpijskega komiteja (IPC) Andrew Parsons. Poudaril je, da morajo prihodnji prireditelji izkoristiti uspeh teh iger za še večjo vključenost invalidov v družbo.
Paraolimpijsko zastavo predali Los Angelesu
Poskrbeli so tudi, da so bili športniki tokrat v središču dogajanja, saj so jim namenili prostor pod odrom, mimohod udeležencev z zastavami (slovensko sta nosila dobitnika brona v lokostrelski ekipni tekmi Živa Lavrinc in Dejan Fabčič) pa je bil na vrsti že kmalu po uvodu. Tako so potem glavni akterji letošnjih iger lahko predstavo spremljali iz prvih vrst parterja.
Ugasnil je tudi paraolimpijski ogenj, ki je med igrami gorel v posebnem podstavku pod toplozračnim balonom na vrtovih Tuileries blizu Louvra. Na stadionu pa so svetilko s plamenom simbolično upihnili nekateri najuspešnejši francoski športniki na igrah.
Paraolimpijsko zastavo je pariška županja Anne Hidalgo predala Parsonsu, ta pa nato županji prihodnjega prireditelja Los Angelesa, Karen Bass.
Pripravili so tudi kratko predstavitev prihodnjih iger, ko bodo paraolimpijci nastopali v kalifornijskem zvezdniškem filmskem mestu. V tem slogu je potekala tudi predstavitev, ki seveda ni mogla brez hollywoodskih vložkov ...
Slovenija osvojila dve medalji
Igre so v 11 dneh v Parizu združile več kot 4400 športnikov, skupno s spremljevalci in trenerji pa je bilo udeležencev 10.000.
Gledalci so igre odlično sprejeli, saj so poskrbeli za pravo navijaško in športno vzdušje, številna tekmovanja so bila razprodana.
Slovenska reprezentanca, ki je v Parizu nastopila v štirih panogah, je igre končala z dvema medaljama, poleg bronaste lokostrelske je za zlato poskrbel strelec Franček Gorazd Tiršek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje