
Že v Planici so ob finalu svetovnega pokala izvedli sestanek, na katerem so razglabljali o izboljšavah protokolov. Kot je že tedaj povedal vodja panoge za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo pri SZS-ju Gorazd Pogorelčnik, se bodo protokoli spremenili, ne bo pa sprememb pravil. V dolini pod Poncami je bil sestanek namenjen predlogom, do Prage pa so imeli čas za razmislek, katerega od teh podpreti. V češki prestolnici sicer niso razpravljali o norveški aferi prirejanja dresov med svetovnim prvenstvom v Trondheimu, je pa to bila osnova, da so govorili o spremembah protokolov merjenja. Za prihajajočo olimpijsko sezono je tako podkomite sprejel nekaj novih pravil pri merjenju in meritvenih protokolih.
"Cilji srečanja so bili, da bodo tekmovanja bolj poštena kakor v preteklih sezonah, da je manj diskvalifikacij. Če se bodo ti protokoli striktno izvajali, ne vidim težav, po mojem mnenju že zdaj nismo imeli slabih pravil. Seveda je bil problem, da je na startu vsako tekmo 50 tekmovalcev, za pregled enega tekmovalca pa potrebuješ približno 15 do 20 minut, tako da lahko na tekmo pregledaš pet, šest tekmovalcev. To pa je potem težko kontrolirati," je pojasnil Pogorelčnik. Želijo, da bo kontrola razumnejša, da bo manj ugibanj, več zaupanja tako med ekipami samimi kot tudi med ekipami in predstavniki FIS-a ter da ne nazadnje zmagajo tisti, ki so najboljši.
Razmišljajo o uvedbi rumenih in rdečih kartonov

Na srečanju je vsaka država podala nekaj predlogov. Slovenija je med drugim predlagala, da se še enkrat opravijo bazične meritve. "To pomeni, da se tiste osnovne meritve, ki jih opravljaš s 3D-skenerjem, dolžino roke, noge, razkorak, velikost stopala itd., še enkrat izvedejo. Da tekmovalci niso samo kontrolirani, ampak tudi premerjeni že pred začetkom periode in čipiranjem dresov, saj to ponuja manjše možnosti za kakršno koli diskvalifikacijo," je nadaljeval Pogorelčnik. Dodal je, da pri tem predlogu še niso prišli do dokončne odločitve, sicer pa bo o vseh predlogih razpravljal še komite za smučarske skoke pri FIS-u, ki se bo maja sestal na Portugalskem.
Več bo jasnosti tudi v primeru diskvalifikacij: "Javno bo objavljeno, za kakšno diskvalifikacijo gre. Do zdaj je pisalo recimo 'dres' in to je bilo vse. Zdaj bo čisto natančno pisalo, kaj se je zgodilo, da bo tudi javnost seznanjena, če se zgodi tak primer." Pogovarjali so se tudi o uvedbi rumenih in rdečih kartonov ter strožjih kaznih: "Precej natančno se bo definiralo, kdaj gre za neko nenamerno in kdaj za namerno kršitev. Če bo recimo obseg prevelik za centimeter ali dva, potem tekmovalec zaradi tega najverjetneje ne bo diskvalificiran. Mora pa biti v pravilih čisto definirano, kaj pomeni rumeni karton in potem drugi rumeni ali direktno rdeči. Na osnovi tega se bo odločalo, ali je tekmovalec diskvalificiran samo s tistega tekmovanja ali bo imel kakšno daljšo prepoved nastopa za hujše kršitve, kot je to v nogometu."
Dodatna oseba v kontrolni sobi
Kar se tiče omejitve dresov, ki so jih v lanski sezoni lahko skupaj imeli deset, so potrdili predlog, da se v začetku nove sezone uporabljata dva dresa, še en pred novoletno turnejo in dva za olimpijske igre, torej skupaj največ pet dresov. Za olimpijske igre dresa prav tako ne smeta imeti sponzorjev. Slovenija je na srečanju predstavila še en predlog, in sicer da vsak tekmovalni konec tedna pri kontroli prisostvuje eden izmed predstavnikov nacije, bodisi iz trenerskega štaba ali kdo drug, ki ga nacija delegira: "Predlog sicer ni šel skozi, je pa šel skozi modificiran predlog, da se kontrolna soba okrepi še z enim dodatnim, nevtralnim človekom, ki ni iz vrst FIS-a ali posameznih ožjih nacionalnih sistemov. Tako da dodatna oseba bo v kontroli."
Ob vsem tem je ostalo odprtih še kar nekaj vprašanj, tudi o hranjenju dresov mednarodne zveze. "Pri tem smo se pogovarjali, da bi za večja tekmovanja oziroma za tista, ki trajajo dalj časa, kot so novoletna turneja, OI ali SP, FIS hranil drese in da se neposredno vračajo pred samimi tekmovanji. Verjetno pa to ne bo šlo iz vikenda v vikend, FIS je naštel kar nekaj razlogov, čeprav smo enoglasno glasovali, da gre za dober predlog," je še povedal Pogorelčnik in dodal, da bodo o tem predlogu še govorili v prihodnje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje