Športniku se mora na lovu na vrhunski izid marsikaj poklopiti: forma, oprema, kanček sreče ... V mozaiku sestavnega dela uspeha pa nikakor ne gre brez visoke motivacije.
Pojem motivacije smo na kratko že predstavili, v tem članku pa pišemo predvsem o njenem pomanjkanju. Premalo izražena motivacija športnike namreč pogosto vodi h koncu kariere ali prekinitvi le-te.
Pri starejših športnikih normalen del odločitve V spodnji fotozgodbi predstavljamo nekaj športnikov, ki so ob objavi športne upokojitve kot enega temeljnih vzrokov navedli ravno pomanjkanje motivacije. Pri starejših športnikih je ta pojav pravzaprav normalen in sestavni del njihove končne odločitve, nekoliko drugače pa je pri mlajših športnikih, ki bi se lahko v športu po "zakonih narave" udejstvovali še vrsto let.
Problem pri "hitrem uspehu" Športni psiholog Matej Tušak je tako natanko pred štirimi leti ob upokojitvi Roka Benkovičarazmišljal: "Precej velik problem je motivacija. Posebno pri tistih, ki so do uspeha prišli "na hitro". Običajno je to prisotno pri izjemno talentiranih športnikih in v nekaterih športih, kjer se dejavniki uspeha lahko "uskladijo" zelo zgodaj v razvoju. Taki športniki niso osvojili instrumentalnega odnosa: delam, se močno trudim - rezultat je uspeh. Še več delam - rezultat je še večji uspeh in: močno se moram truditi - rezultat je vrhunski. Oni so osvojili odnos: zabavam se, trudim se - rezultat je vrhunski uspeh. In ko pridejo težave, poskušajo, a kmalu odnehajo. V športu imamo raje take športnike, ki so se leta in leta trudili, da so prišli do vrhunstva. Taki potem ne odnehajo kljub težavam in se trudijo še bolj kot običajno."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje