Petra Majdič in Tina Maze sta na začetku leta Slovenijo dvignili na noge z uspehi na olimpijskih igrah. Foto: EPA
Dejan Zavec
Dejan Zavec je decembra 2009 osvojil naslov svetovnega prvaka, nato pa ga letos dvakrat uspešno ubranil. Foto: Sandi Fišer
Anže Kopitar
Anže Kopitar je edini športnik iz moštvenih športov, ki se stalno uvršča v sam vrh posameznih izborov. V zadnjih štirih letih je bil dvakrat uvrščen na tretje, dvakrat pa na četrto mesto. Foto: Reuters
Primož Kozmus
Primož Kozmus je edini s tremi zaporednimi nagradami za športnika leta. Daljši niz ima le Brigita Bukovec, ki je bila med letoma 1995 in 1998 najboljša štirikrat zapored. Foto: EPA
Slovenska nogometna reprezentanca
Bo slovenski nogometni reprezentanci uspelo ubraniti naslov najboljše ekipe v letu 2010? Foto: Reuters

Zimske olimpijske igre, svetovno prvenstvo v nogometu in košarki, evropsko prvenstvo v rokometu, svetovno prvenstvo v Planici je le nekaj dogodkov, ki so začinili nepozabno leto 2010. Slovenski športniki so blesteli, saj so se z veliko tekmovanj vračali z odličji, še najbolj sta odmevala uspeha Tine Maze (dve srebrni medalji) in Petre Majdič (bron), ki sta Sloveniji prinesli kar tri olimpijske medalje. Blizu olimpijskih medalj so bili še biatlonca Klemen Bauer in Teja Gregorin, skakalca Robert Kranjec in Peter Prevc ter alpski smučar Mitja Valenčič.

Slavnostna podelitev se je začela ob 20.00. Prenos je na TV Slovenija 2 in MMC-jevem portalu!

Prvi slovenski svetovni prvak v boksu
A to še zdaleč niso bili edini slovenski uspehi. Boksar Dejan Zavec je dvakrat ubranil naslov svetovnega prvaka po verziji IBF v velterski kategoriji, kajakaš Peter Kauzer je postal evropski prvak, Jure Meglič je bil na svetovnem prvenstvu bronast, odličja na največjih tekmovanjih so osvajali tudi judoisti, telovadci, kegljači ... Nase so opozorili tudi kolesarji (Jani Brajkovič, Simon Špilak), alpski smučarji (Andrej Šporn je smuk v Kitzbühelu končal na 2. mestu), plavalci in še marsikdo ...

Predsednik Danilo Türk je z zlatim redom za zasluge odlikoval boksarja Dejana Zavca, z redom za zasluge pa alpinista Silva Kara in Franca Kneza. Predsednik Slovenije je podelitev opravil na sprejemu najboljših slovenskih športnic in športnikov.

Dejan Zavec, prvi Slovenec z nazivom svetovni prvak v boksanju, je odlikovanje dobil za izjemni športni dosežek ter za visoko etično-športno držo.

Red za zasluge sta Silvo Karo in Franc Knez prejela za dosežke v slovenskem alpinizmu ter za prispevek k prepoznavnosti in ugledu slovenskega alpinizma v svetu.

Uspešni tudi športniki v ekipnih panogah
Omeniti velja tudi številne moštvene uspehe - od igranja nogometne reprezentance na svetovnem prvenstvu, košarkarji so se na istem tekmovanju uvrstili v četrtfinale, odbojkarji ACH-ja so v Ligi prvakov končali na četrtem mestu, v Ligi NHL še naprej blesti Anže Kopitar ...