Maruša Mišmaš:
Maruša Mišmaš: "Tresem se (pred štartom) in mi je celo rahlo slabo. Ampak ti občutki morajo biti prisotni. Adrenalin omogoči telesu, da lahko iztisne še več iz sebe. Ni lahko prenašati takega stresa, ampak je vredno! Obožujem ta občutek in uživam na tekmah." Foto: www.alesfevzer.com
Matej Lunežnik poudarja, da je pri večini športnikov težava, ker ne znajo obvladati miselnega stresa. Foto: Osebni arhiv
Matej Lunežnik poudarja, da je pri večini športnikov težava, ker ne znajo obvladati miselnega stresa. Foto: Osebni arhiv

Športni psiholog in mentalni trener Matej Lunežnik pravi, da veliko dejavnikov vpliva na to, ali bo tekma užitek ali stres: pripravljenost športnika, pomembnost tekme, moč motivacije, stopnja tekmovalne zrelosti, predvsem pa mentalna priprava. "Najprej bi ločil dva vidika stresa. Prvi je t. i. telesni stres. Ko si na neki preizkušnji, se sproži telesni odziv, ki je podoben stresnemu odzivu v nevarnosti. Športnik doživi, kot se reče, tremo, adrenalin se sprosti v mišice, začne pospešeno dihati, začuti rahlo napetost v mišicah ... To je telesni stres, in ta je pozitiven, saj telo pripravlja na napor. Tudi dirkalniki formule ena se morajo pred začetkom dirke ogreti. Drugi vidik stresa pa je miselni. Spremljajo ga predvsem negativne misli: ali sem dovolj dober, kaj če mi ne uspe, bom spet naredil napako ... Takšne vrste miselna naravnanost je lahko problem in se večinoma tudi pojavi pri športnikih. S tem stresom se največ ukvarjamo v športni psihologiji."

Bauer: Želja po dobrem nastopu pomeni določeno mero stresa

Klemen Bauer, biatlonec: "Sem športnik, ki nedvomno, predvsem v zadnjih nekaj sezonah, bolj uživa v samem procesu treninga in v pripravah na tekmovanja. Treningi biatlona, ki jih izvajamo v poletnem in jesenskem delu, so namreč nadvse pisani in daleč od monotonega (cestno kolo, gorsko kolo, pohod, tek, tek na tekaških rolkah, veslanje, treningi moči, strelski treningi …), kar sam proces priprave še dodatno popestri. Vsako sezono pa vedno znova pri sebi opažam težnjo, da se želja po tekmovanju povečuje premo sorazmerno s prihodom zime. Občutek pozitivne vznemirjenosti in psihološke priprave pred tekmovanjem kljub vsemu (še vedno) predstavljata svojevrsten izziv. Postavljanje in doseganje (neizpolnjenih) ciljev skrbita za visoko raven motivacije. Brez dvoma pa zahteva do samega sebe in želja po dobrem nastopu pomeni določeno mero stresa, ki se med sezono stopnjuje oziroma kopiči. Zavedam se, da je to sestavni del vrhunskega športa, ki ga skupaj z vsemi drugimi elementi dela tako zanimivega in edinstvenega."

Tekmovanje ne more biti enako ležanju v džakuziju
Športnik se na tekmi precej ukvarja z miselnim stresom, in le če je osredotočen na tisto, kar mora narediti, ne pa na to, kaj bi lahko šlo narobe, je lahko dobro pripravljen na tekmo: "V svoji pozornosti mora upoštevati dejavnike, ki prinašajo uspeh, in se izogibati tistim, ki prinašajo neuspeh. Če je tekmovalna zrelost na visoki ravni, če je športnik dobro pripravljen in ve, na kaj mora biti pozoren, je lahko tekmovanje v neki meri tudi užitek, pa ne v takšnem smislu, kot če ležiš v džakuziju ali če poješ dobro kosilo. Gre za neko pozitivno energijo, ki jo športnik čuti in ve, da mu lahko prinese uspeh. Toda takšna stanja so zelo redka. V večini primerov športniki do tega stanja ne pridejo. So celo v negativnem miselnem procesu, ker jih skrbi, ali jim bo uspelo doseči cilj ali ne. Užitka seveda potem ne more biti. V bistvu športnikova želja niti ni uživati v samem procesu tekmovanju. Športnik začuti zadovoljstvo od doseganju zastavljenih ciljev. To mu prinaša užitek."

Sorodna novica Massi pogreša vojake in opozarja, da tekmovanje ne more biti užitek

Tudi najboljši so polni dvomov
Andrea Massi nam je v enem od intervjujev povedal, da ga motijo izjave nekaterih slovenskih smučarjev, da gredo na tekmo uživat. "Glavno je imeti se luštno in govoriti, da smučaš za užitek. Še Hirscher pravi, da je vsaka tekma boj za zmago in noben užitek," je dejal Massi. Lunežnik pravi, da se kar strinja z njim. "Ivica Kostelić mi je zaupal, da je leta 2003, ko je postal svetovni slalomski prvak, točno vedel, da mu bo uspelo, v večini primerov pa ni bilo tako. Ne morete verjeti, koliko imajo tudi najboljši športniki dvomov, ali jim bo uspelo ali ne. To je tudi sporočilo mlajšim, da gre za premikanje mej in razvoj, ki prinaša stopnjo negotovosti in s tem stres. Negotovosti je veliko, zato je tekmovanje pogosto stres."

Kosi: Užitek lahko pride ob prihodu v cilj

Klemen Kosi, alpski smučar: "Pri meni je še največ stresa pred tekmo, v času priprave pred nastopom, za katerega se zavedaš, da moraš pokazati vse, kar si se v vseh letih naučil, in da bo nastopil trenutek, za katerega si toliko garal. Ko ta trenutek nastopi, se boriš, prilagajaš in slediš zastavljenemu načrtu, takrat ni pomemben občutek, temveč le čas, hitrost, izvedba. Ko prideš v cilj, pa je to lahko popolni užitek, če si dosegel pričakovano. Večji ko je stres pred nastopom, večja sta veselje in navdušenje, ali obratno: žalost in razočaranje po tekmi.”

Aleksej Nikolić, član Partizana (v zadnji sezoni je bil posojen v Treviso), pravi, da je tekma mešanica stresa in užitka. Foto: www.alesfevzer.com
Aleksej Nikolić, član Partizana (v zadnji sezoni je bil posojen v Treviso), pravi, da je tekma mešanica stresa in užitka. Foto: www.alesfevzer.com

Večina ne trenira miselne priprave
Matej Lunežnik poudarja, da gre pri športu predvsem za premikanje mej. "Ko dosežeš neko letvico, ki si si jo postavil, si na neki način stres uravnotežil, a si potem postaviš spet višjo mejo. V bistvu je želja po napredku, razvoju gonilo športa in sploh vsega, kar počnemo v življenju. Ta velika potreba po samoaktualizaciji, izkoristku svojih potencialov je pri vrhunskih športnikih praktično vedno prisotna. Petra Majdič je lepo rekla, ko so jo vprašali, zakaj je vse to počela. Rekla je: Želela sem doseči nekaj velikega ... S telesnega vidika je torej v redu, da je neki stres prisoten. Športnik začuti malo mravljince v trebuhu, pospeši dihanje ... Kot že rečeno, pa ni dobro, če je prisoten pretiran miselni stres. Zaradi neobvladovanja negativnih misli veliko športnikov na pomembnih tekmah odpove in ne pokažejo tistega, kaj znajo."

Maruša Mišmaš: Trpljenje in užitek

Maruša Mišmaš, atletinja: "Seveda je tekma stres. Pred štartom sem polna adrenalina, tresem se in mi je celo rahlo slabo. Ampak ti občutki morajo biti prisotni. Adrenalin omogoči telesu, da lahko iztisne še več iz sebe. Ni lahko prenašati takega stresa, ampak je vredno! Obožujem ta občutek in uživam na tekmah."

Trpljenje in užitek
Atletinja Maruša Mišmaš je zelo slikovita: "Tresem se (pred štartom) in mi je celo rahlo slabo. Ampak ti občutki morajo biti prisotni. Adrenalin omogoči telesu, da lahko iztisne še več iz sebe. Ni lahko prenašati takega stresa, ampak je vredno! Obožujem ta občutek in uživam na tekmah." Skratka, trpljenje in užitek. Lunežnik: "Tekmovalna zrelost seveda lahko pride z izkušnjami in leti tekmovanj, lahko pa tudi z mentalnimi treningi, kar je bližja pot! Mentalna priprava je po mojem mnenju enakovredna telesni pripravi. Športnike rad vprašam, koliko k uspehu na tekmovanju pripomore mentalna sposobnost, njihova psiha. Vsi odgovorijo, da več kot polovico. Ko jih vprašam, koliko trenirajo mentalno pripravo, pa večina odgovori: nič."

Nikolič: Najbolje igraš, ko ni pritiska

Aleksej Nikolić, košarkar: "Tekma je mešanica stresa in užitka. Košarko seveda igram zato, ker jo imam rad. Na drugi strani je v profesionalni košarki rezultatski pritisk, ki prinaša stres. S tem se je dobro spopasti že na dnevni ravni, na treningih. Najbolje igram, ko si v glavi ne ustvarim pritiska, zato je pomembno, da je v mislih čim manj tega. Razmišljati moraš le o igri. Pridejo tudi dnevi, ko imaš dovolj vsega in je na tekmah težko. Vsekakor je treba biti mentalno močen."