Virpi Kuitunen je lani v svetovnem pokalu dobila osem tekem in prepričljivo osvojila veliki kristalni globus. Foto: EPA
Virpi Kuitunen je lani v svetovnem pokalu dobila osem tekem in prepričljivo osvojila veliki kristalni globus. Foto: EPA
Virpi Kuitunen in Petra Majdič
Petra Majdič je lani nekajkrat zaostala le za Virpi Kuitunen ... Foto: EPA
Inesa Kravec
Inesa Kravec je bila kaznovana zaradi jemanja stimulansov. Foto: EPA
Vita Pavliš
Vita Pavliš je takole slavila naslov v Budimpešti, le nekaj dni pa je odkorakala v črno zgodovino športa. Foto: EPA
Brigita Bukovec in Ljudmila Enqvist
Če Ljudmili Enqvist ne bi prepolovili kazni, bi Brigita Bukovec v Atlanti postala olimpijska prvakinja ... Foto: EPA

Vrhunski šport je spletel številne zgodbe o skesancih, o športnikih, ki so vehementno trdili, da je šlo pri njihovem postopku za napako ter seveda tudi o tistih, ki so tiho končali kariero. Med etično najbolj sporne pa gotovo sodijo športniki, ki so jih ujeli na dopinških kontrolah, kaznovali, po vrnitvi pa so se spet zavihteli na sam vrh svojega športa, a nikoli niso mogli izbrisati sence dvoma.

Po dopingu se je vrnila še močnejša
Med bolj znane primere sodi finska tekačica na smučeh Virpi Kuitunen, ki so jo leta 2001 na domačem svetovnem prvenstvu v Lahtiju skupaj še s petimi rojaki ujeli pri dopingu. Takrat 25-letno športnico so kaznovali s prepovedjo dveletnega nastopanja. Po kazni se je vrnila še močnejša, saj je kasneje osvojila pet medalj na svetovnih prvenstvih (tri zlate), lani pa je tudi osvojila veliki kristalni globus. Manj uspešni so bili njeni takrat bolj znani rojaki, ki so se zapletli v afero. Hari Kirvesniemi je končal kariero, Mika Myllylä se je po dveh letih skušal vrniti, a je po ne preveč prepričljivih nastopih v evropskem pokalu raje odnehal.

Majdičeva za dokončno prepoved
V podobno kategorijo sodi tudi 24-letna Justyna Kowalczyk. Poljakinja je bila leta 2005 kaznovana z dvoletno prepovedjo nastopanja. Kazen so ji kasneje prepolovili, tako da je ravno ujela nastop na olimpijskih igrah v Torinu 2006, kjer je osvojila bron na 30 kilometrov. Med tiste, ki glasno povedo svoje mnenje o tem, je najboljša slovenska tekačica Petra Majdič, ki pravi: "Jaz gledam na doping in te stvari tako, da če bi lahko odločala, bi uvedla doživljenjsko prepoved in visoke denarne kazni."

Po kazni so osvajali tako naslove kot rekorde
Doping je najbolj razširjen (oziroma raziskan) v svetu atletike. Seznam tekmovalcev, ki so se uspešno vrnili po kazni, je kar dolg. Omenimo le Ineso Kravec (ukrajinska troskokašica je bila leta 1993 kaznovana s tremi meseci nenastopanja, leta 1995 je postavila aktualni svetovni rekord 15,50, nato pa osvojila še svetovni in olimpijski naslov), Olgo Šišigino (Kazahstanka je bila leta 1996 kaznovana za dve leti, v Sydneyju 2000 je postala olimpijska pravakinja v teku na 100 metrov z ovirami), Vadima Devjatovskega (Belorus ni smel tekmovati med letoma 2000 in 2002, nato je v metu kladiva osvojil srebro na EP-ju in SP-ju), Randyja Barnsa (ameriški suvalec krogle je leta 1990 postavil svetovni rekord, nekaj mesecev pozneje pa so ga ujeli in mu dali 27-mesečno prepoved nastopanja. V Atlanti 1996 je postal olimpijski prvak) ...

Pavliševo zasačili kar dvakrat
V dolgem naboru imen pa najdemo tudi atlete, ki so bili celo dvakrat ujeti pri goljufanju. Ukrajinska suvalka krogle Vita Pavliš je leta 1999 osvojila naslov svetovne prvakinje v dvorani. Ker so jo ujeli pri jemanju nedovoljenih poživil, dve leti ni smela tekmovati. Nato je v letih 2001 in 2003 na svetovnem prvenstvu osvojila bron. Leta 2004 je na dvoranskem SP-ju spet zmagala, a so jo znova ujeli pri goljufanju in dosmrtno izgnali iz sveta atletike.

Želela zlato iz dveh športov, dobila dve sramotni kazni
Ruska atletinja Ludmila Narožilenko je leta 1991 v Tokiu osvojila naslov svetovne prvakinje v teku na 100 metrov z ovirami. Leta 1993 so jo zaradi jemanja nedovoljenih poživil kaznovali s prepovedjo nastopanja za štiri leta. Nato se je preselila na Švedsko, se poročila in prevzela priimek Enqvist. Ker so ji kazen prepolovili, je lahko nastopila na OI-ju v Atlanti, kjer je zmagala tik pred Brigito Bukovec. Leto pozneje je v Atenah postala še svetovna prvakinja. Kariero je želela končati z naslovom olimpijske prvakinje v bobu dvosedu (!), a so jo ujeli tudi pri tem športu in dosmrtno izgnali iz športa.

Po spreobrnjenju zdaj učijo drugače
Daljši je seznam športnikov, ki so kariero kar končali. Med bolj znana imena tako sodijo atleti Ben Johnson, Tim Montgomery, Marion Jones, Regina Jacobs, Kelli White, CJ Hunter, Adrian Annus, Robert Fazekas, Katrin Krabbe ... Nekateri so se zavili v svoj svet, nekateri skesanci pa so podpisali pogodbe z ameriško zvezo in zdaj predavajo o zlorabi drog. Med te denimo sodita Kelli White in Justin Gatlin, ki še upa, da se bo po osemletni prepovedi vrnil na atletske steze.

Slavko Jerič