Ljubljanski župan Zoran Janković je konec decembra 2021 pred predvidenim začetkom gradnje vrednost projekta ocenil na 43,5 milijona oziroma 53 milijonov evrov, z upoštevanjem DDV-ja. Iz predloga odloka o rebalansu ljubljanskega proračuna za prihodnje leto izhaja, da bodo za športni center Ilirija namenili 72,1 milijona evrov.
Požar povzročil 300.000 evrov škode
Nova Ilirija naj bi po prvotnih željah Magistrata zaživela že poleti oziroma septembra. Aprila so se spopadali s požigom, ogenj je poškodoval fasado in bazenska okna. Škoda je bila ocenjena na 300.000 evrov.
Vika Potočnik temeljni kamen položila že leta 1999
Pokrit olimpijski bazen na kopališču Ilirija, s katerim bi rešili prostorske stiske vrhunskih plavalcev v prestolnici, ljubljanske oblasti obljubljajo že vsaj četrt stoletja, ko je takratna županja Vika Potočnik leta 1999 na območju starega kopališča položila temeljni kamen za nov bazen.
Konec aprila 2001 so na mednarodnem natečaju ob bojkotu slovenske arhitekturne stroke in urbanistov izbrali rešitev arhitekta Petra Lorenza iz avstrijskega biroja Lorenz Ateliers. Projekt je bil takrat ocenjen na od 50 do 60 milijonov takratnih nemških mark.
Mankoč: Ta bazen se gradi toliko časa, da bi vmes lahko zgradili že novega
"Gradbeni kamen je bil postavljen okoli leta 1994. Ta bazen se gradi toliko časa, da bi vmes lahko zgradili že novega namesto tega. S tem bazenom bomo prišli na srednjo zgornjo raven v primerjavi z našo konkurenco. To ne bo najbolj razkošen bazen v Evropi. Daleč od tega," je poudaril Peter Mankoč, ki je devetkrat zapored postal evropski prvak na 100 m mešano.
"Zadnjič sem se malce hecala, ko sem videla objavo na Instagramu iz notranjosti centra Ilirija. Če bi lahko v takih pogojih trenirala, bi imela deset olimpijskih medalj. Tudi mi smo imeli dobre pogoje. V vsakih pogojih se lahko ustvarijo vrhunski izidi," je dodala Sara Isaković, ki je v Pekingu avgusta 2008 osvojila srebrno olimpijsko medaljo na 200 metrov prosto.
"V novem centru bo 50-metrski bazen in mali ogrevalni bazen, kar zadostuje za organizacijo velikih športnih tekmovanj," je povedala direktorica Zavoda šport Ljubljana Tatjana Polajnar, sicer nekdanja odlična rokometašica.
Neža Klančar: Končno bomo dobili center, ki bo zajemal vse od bazena do fitnesa
Center bo omogočal vrhunske razmere za kakovosten trening. "To bo velika sprememba. Končno bomo dobili center, ki bo zajemal vse od bazena do fitnesa. Moja želja je, da se bo lahko čim več otrok spoznalo s plavanjem. Z igro bodo lahko začeli trenirati zares," je razlagala Neža Klančar, ki je na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu zasedla šesto mesto na 50 metrov prosto.
To bo najsodobnejši in energetsko najbolj učinkovit športni center v Sloveniji. Osrednji objekt bo pokrit 50-metrski olimpijski plavalni bazen. V centru bo še 25-metrski bazen za trening, uredili bodo tudi muzej slovitega konstruktorja Stanka Bloudka, ki je načrtoval prvotni objekt leta 1929.
V sklopu kompleksa bodo tudi večja dvorana za rekreacijo, odbojko, košarko ter dvorani za gimnastiko, aerobiko, fitnes in borilne športe. Pod bazenom bo garažna hiša.
Ohranili so zasnovo vhodnega pročelja stare stavbe kopališča iz leta 1929, na občini pa so obljubili tudi oživitev Lattermannovega drevoreda, s katerim bodo park Tivoli s središčem mesta povezali s podhodom pod železniško progo. Na streho nekdanjega ikoničnega vhoda v objekt bodo vrnili repliko bronastega kipa Plavalke, ki so ga neznanci ukradli leta 2007.
Ljubljanski Bloudkov bazen je bil ob odprtju eden najsodobnejših v regiji, premogel je tudi stolp za skoke v vodo. Tega so odstranili po prenovi v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje