Janja Garnbret, Mina Markovič, Jernej Kruder, Domen Škofic, Gregor Vezonik, Katja Kadić in Vita Lukan bodo najmočnejša slovenska orožja v prestolnici avstrijske zvezne dežele Tirolska.
Selektor in trener Gorazd Hren je imel sladke skrbi z deljenjem vabil. "Seznam vrhunskih plezalcev v naši reprezentanci je res dolg. Izkoristili smo vse kvote. Tako močne ekipe še nismo imeli," je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Hren.
Slovenijo bo zastopalo kar 17 tekmovalcev, devet v ženski in osem v moški konkurenci. Ne bo manjkal nihče od športnih plezalcev in plezalk, ki iz leta v leto skrbijo za izjemno bero slovenskih dosežkov v težavnosti in balvanih. V ekipi so štirje skupni zmagovalci svetovnih pokalov, še sveži zmagovalci tekem svetovnega pokala, trije nosilci kolajn s svetovnih prvenstev, aktualna svetovna prvakinja ter dva nekdanja svetovna podprvaka.
Medalje v težavnosti, balvanih, hitrosti in v olimpijski kombinaciji
V Innsbrucku bodo podelili komplete medalj v težavnosti, balvanih in hitrosti ter olimpijski kombinaciji treh disciplin, kar pomeni, da bo prvenstvo predstavljalo tudi nekakšno predgeneralko za poletne olimpijske igre leta 2020 v Tokiu, kjer bo športno plezanje doživelo olimpijsko premiero. Olimpijske vstopnice se bodo nato delile na svetovnem prvenstvu, ki bo prihodnje leto na prihodnjem prizorišču olimpijskih iger v Tokiu.
V vseh posameznih disciplinah in kombinaciji bodo tekmovali prva slovenska zvezdnica v vertikali Janja Garnbret, skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnosti in kombinaciji v zadnjih dveh sezonah; Jernej Kruder, ki se je letos prvič ovenčal z naslovom skupnega zmagovalca svetovnega pokala v balvanih; Domen Škofic, ki je skupni zmagovalec svetovnega pokala v težavnosti postal leta 2016; Katja Kadić, ki je v skupnem seštevku letošnjega balvanskega pokala končala na petem mestu; predstavniki podmladka Vita Lukan, Mia Krampl, Urška Repušič in Luka Potočar.
V balvanih in težavnosti se bo preizkušala po kilometrih preplezanih sten in starosti veteranka v slovenski izbrani vrsti, trikratna skupna zmagovalka svetovnega pokala v težavnosti Mina Markovič. V težavnosti se bodo merili še Tjaša Kalan, Lučka Rakovec, Martin Bergant in Milan Preskar, zgolj v balvanih pa Tjaša Slemenšek, Gregor Vezonik, Anže Peharc in Zan Sudar.
Do zdaj deset medalj za slovenske plezalce
Slovenske športne plezalke so s svetovnih prvenstev prinesle devet kolajn, tudi dve najžlahtnejši, Martina Čufar leta 2001 (Winterthur) ter pred dvema letoma takrat še 17-letna Garnbretova v Parizu kot druga najmlajša dobitnica zlata v težavnosti. Nosilec edine moške kolajne s SP-ja je Kruder, ki je bil srebrn pred štirimi leti v Münchnu v balvanih. Škofic je na zadnjih dveh prvenstvih v težavnosti končal na četrtem mestu. V Parizu leta 2016 pa je poleg zlate Garnbretove v težavnosti zablestela še Markovičeva z bronom.
Prvi del prvenstva bo v znamenju težavnosti, že v soboto bo ženski in nato še v nedeljo moški finale, za Slovence zanimiv bo še konec tedna 14., 15. in 16. septembra z balvanskimi preizkušnjami in sklepnim finalom najboljše šesterice v kombinaciji.
V Innsbrucku bo tudi vzporedno svetovno paraplezalno prvenstvo, na katerem sta glavna slovenska aduta Tanja Glušič v kategoriji omejitve vida B2 in Gregor Selak v kategoriji omejitve gibanja RP3.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje