Kakšna škoda. Sašo Bertoncelj je imel odprto pot do medalje, toda sreča mu je obrnila hrbet in bo moral na prvi olimpijski nastop počakati vsaj do olimpijskih iger leta 2016. Foto: EPA
Krisztian Berki
Krisztian Berki je zanesljivo ubranil zlato medaljo z lanskega SP-ja. Foto: EPA

Kot da bi se v Tokiu vse zarotilo proti slovenskim telovadcem. Najprej je spodletelo Mitji Petkovšku (že v kvalifikacijah bradlje), zdaj pa še Bertonclju, ki je s tem tudi izgubil možnosti za uvrstitev na olimpijske igre v Londonu. 27-letni Škofjeločan, v finalu je nastopil prvi, je naredil veliko napako in padel s konja.

Vajo je sicer uspešno nadaljeval, toda takoj je bilo jasno, da ocena 14,266 točke ne bo dovolj za medaljo. Lahko je zgolj za mesto izboljšal lanski dosežek iz Rotterdama, ko je bil osmi.

"Dobro sem začel, potem pa mi je na ročaju zmanjkalo hitrosti. Nobenih težav nisem imel na začetku, tudi dobro sem se počutil, tako da ne najdem prave razlage. To je bil zame kar šok. Na konju je za tekmovalce kruto, saj ni ogrevanja in greš hladen na orodje, ampak nočem iskati izgovorov," je povedal Bertoncelj.

V finalu so konjeniki grešili drug za drugim in padali z orodja, tako da je bilo za kolajno dovolj že skromnih 15,066 točke, ki jih je po napaki zbral Britanec Louis Smith na tretjem mestu. Naslov prvaka je prepričljivo ubranil Madžar Krisztian Berki (15,833), ki je bil edini brez večje napake. Drugi je bil Francoz Cyril Tommasone z oceno 15,266 točke.

Toda Berki vozovnice za London 2012 nima, čeprav je vrsto let najboljši na konju z ročaji. Na preostalih dveh orodjih namreč ni zbral zahtevanega povprečja za nastop v Londonu.