Reprezentanca Slovenije je odlično začela priprave na največji športni dogodek, ki bo organiziran v samostojni Sloveniji. Foto: Aleš Fevžer
Jure Balažič
Slovenija je na tekmi proti Makedoniji dobila skok kar s 35:17. Foto: Aleš Fevžer
Goran Dragič
Slovenija je na svetovnem prvenstvu 2010 proti Iranu odigrala zadnjo tekmo predtekmovanja. Na tej je Goran Dragić dosegel 18 točk. Foto: Reuters
Erazem Lorbek
V četrtfinalu EP-ja 2009 je v dresu Slovenije blestel Erazem Lorbek, ki je dosegel kar 27 od 67 točk (za dve je metal 8/11, za tri pa 2/2, temu je dodal še 8 skokov). Foto: EPA

Pred dnevi je v pripravah na domače evropsko prvenstvo premagala Makedonijo in na tej tekmi presegla dva rekorda v obrambi, izenačila pa je svoj rekord po petih zaporednih zmagah na začetku priprav na velika tekmovanja.

Še vedno ste vabljeni, da pošiljate svoja vprašanja iz športa, športne zgodovine in statistike. Ker je pred vrati svetovno prvenstvo v atletiki, so zaželena predvsem vprašanja iz tega športa. Sprašujete lahko seveda tudi o drugih športih. Vabljeni k sodelovanju!

154. V kateri četrtini je slovenska košarkarska reprezentanca prejela najmanj točk (vemo, da je proti Makedoniji samo eno) in na kateri tekmi je prejela najmanj točk?

Filip Pegan

Dosežek na tekmi Slovenija - Makedonija pomeni nov rekord, saj slovenska košarkarska reprezentanca v eni četrtini še nikoli ni prejela ene same točke. Podatki seveda veljajo od leta 2000 naprej, ko so obračune pod okriljem Fibe razdelili na četrtine po deset minut. V nadaljevanju sledijo rekordi po posameznih četrtinah.

Izid četrtine: 16:1

Za konec pa sledijo še podatki za najmanj prejetih točk Slovenije v prvem in drugem polčasu ter na celi tekmi.

Cela tekma - 43 točk

Varovanci Božidarja Maljkovića so priprave na EuroBasket začeli s petimi zaporednimi zmagami. Slovenska košarkarska reprezentanca je le še enkrat do zdaj priprave na večji turnir začela s petimi zmagami - to je bilo pred dvema letoma, ko je ekipo pred EP-jem prav tako vodil Maljković. Takrat je Slovenija priprave končala z razmerjem zmag in porazov 7-3.

155. Kateri je najnižji košarkarski izid vseh časov?
Filip Pegan

Vsi tovrstni rekordi prihajajo iz časov, ko napadi niso bili časovno omejeni, tako so posamezni napadi trajali tudi po minuto in več. Sledijo rekordi za nekatera bolj pomembna tekmovanja, kjer obstajajo vsi zapisani izidi.

Olimpijske igre - 27 točk (dvakrat):
Berlin 1936, repasaž za 2. krog:
Urugvaj - Belgija 17:10 (8:7)
Berlin 1936, finale:
ZDA - Kanada 19:8 (15:4)

Američani so do finala v povprečju dosegali po 44 točk, Kanadčani pa po 32 točk. Finalna tekma je bila odigrana na prostem, a ker je deževalo, je bilo igrišče zelo blatno, kar je onemogočalo driblanje.

Evropsko prvenstvo - 28 točk
Latvija 1937, predtekmovanje:
Litva - Egipt 21:7

Reprezentanca Litve je na turnirju dobila vseh pet tekem in se prvič povzpela na evropski vrh. Litva je sicer v povprečju dosegla le po 23,6 točke na tekmo.

Svetovno prvenstvo - 57 točk

Argentina 1950, finalna skupina:
Brazilija - Egipt 38:19 (17:11)

Liga NBA - 37 točk

Redni del sezone, 22. 11. 1950:
Minneapolis Lakers - Fort Wayne Pistons 18:19

Šlo je za tekmo rednega dela, v katerem sta se pomerili ekipi, ki danes domujeta v Los Angelesu in Detroitu (Pistonsi so Indiano zapustili leta 1957, Lakersi pa Minneapolis leta 1960). Pistonsi so vso tekmo zadrževali žogo, saj so na tak način želeli omejiti dominantnega centra Georgea Mikana, ki se je res izkazal za najboljšega igralca Lakersov, saj je dosegel kar 15 od 18 točk. Obe ekipi sta v tisti sezoni na vseh preostalih tekmah vedno presegli 60 točk.