Thomas Müller je končal neverjetni nemški niz 22 uspešno izvedenih kazenskih strelov. Foto: Reuters
Jonas Hector
Nemško zmago je v 9. seriji potrdil Jonas Hector. Foto: Reuters
Antonin Panenka v dresu Češkoslovaške na EP-ju 1976 v Beogradu
Antonin Panenka je leta 1976 svetu predstavil svojo 'panenko'. Foto: EPA

Na portalu Športni SOS tudi po koncu evropskega prvenstva odgovarjamo še na nekaj vaših vprašanj, ki jih nismo mogli odgovoriti med samim prvenstvom.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju. Odgovore lahko preverite v arhivu.

798. Od gospoda Garyja Linekerja sem izvedel, da je nemška nogometna reprezentanca pri streljanju enajstmetrovk na največjih turnirjih izkoristila 21 zaporednih strelov z bele točke. Ali je to rekord?

Jernej Makuc

Niz je celo daljši. Ko so Nemci na največjih tekmovanjih morali po 120 minutah izvajati enajstmetrovke, so izkoristili kar 22 zaporednih strelov.

Serija se je začela na svetovnem prvenstvu leta 1982, ko so Nemci v polfinalu izločili Francoze s 5:4. V tretji seriji je kazenski strel zapravil Uli Stielike, nato so njegovi kolegi izkoristili naslednje tri strele. Niz pa se je končal na zadnjem evropskem prvenstvu, ko je v četrtfinalu proti Italiji v 2. seriji nenatančen Thomas Müller. Podrobnosti so v tabeli.

Skupaj//22

Opomba: V drugem stolpcu so nemški nasprotniki pri izvajanju 11-metrovk, v tretjem stolpcu je izid pri streljanju z bele točke, v zadnjem stolpcu pa število zadetih strelov v skupni nemški seriji.

Spodaj je seznam vseh reprezentanc, ki so na velikih tekmovanjih pri vsaj dveh zaporednih izvajanjih 11-metrovk izkoristile prav vse strele.

Mali2012-201328

Opomba: V drugem stolpcu je število popolnih serij (torej brez zgrešenega strela), v tretjem turnirji, na katerem so bile izvedene popolne serije, v zadnjem pa skupno število zadetih strelov (ki so jim dodani tudi uspešni streli pred začetkom popolne serije in po njenem koncu, kakor je opisano pri nemškem primeru). Reprezentanca Češke (ki je podedovala rezultate Češkoslovaške) na velikih turnirjih ni zgrešila niti enega strela, saj je izkoristila vseh 20 strelov!

799. V prvih petih serijah enajstmetrovk na tekmi med Nemčijo in Italijo so bili strelci učinkoviti le v 40 odstotkih. Ali je to rekord?
Antun Katalenić

To je bilo z vidika strelcev statistično gledano eno najslabših izvajanj v zgodovini reprezentančnega nogometa. A na vsaj dveh tekmah je bilo še slabše.

V četrtfinalu južnoameriškega prvenstva leta 2011 je Paragvaj izločil Brazilijo z 2:0, nogometaši so skupaj sprožili sedem strelov, kar pomeni, da so bili skupaj 28,6-odstotni. Zgrešili so vsi štirje Brazilci (VIDEO).

Omenimo še četrtfinale zlatega pokala 2000, v katerem je Kolumbija izločila ZDA z 2:1. Strelci so k žogi pristopili devetkrat, kar pomeni 33-odstotno uspešnost (VIDEO).