168 Iztok Franko o renesansi Dallasa in Luki Dončiću

Voditelja podkasta SOS-odmev Slavko Jerič in Toni Gruden sta v novi epizodi pod lupo postavila Ligo NBA, povabila pa analitika Iztoka Franka, govora je bilo seveda o Luki Dončiću in vse boljših igrah košarkarjev Dallasa.

Vabljeni k poslušanju

V Ligi NBA se je ravno končalo pokalno tekmovanje, kjer je slavil Milwaukee. Gost opozarja na nekatere nedoslednosti v organizaciji tekmovanja: "Dallas bo zaradi pokala najbrž odigral 40 tekem doma, v gosteh pa 42, kar je precej nenavadno, razmerje je bilo vedno 50:50. Lani je bil New York v podobnem položaju, pa so potem naredili kompenzacijo z Detroitom, ki ni imel več ambicij v boju za končnico, tako so medsebojno tekmo prestavili v Madison Square Garden in Detroitu plačali zaradi izpada dohodka. Dallas bo zaradi razpleta pokala v gosteh z Golden Statom in Oklahomo odigral tri tekme, doma pa le eno. To je spet malo čudna posledica, ne bom rekel, da ravno vpliva na regularnost, ampak to so taki mali detajli med ekipami, ki se med seboj borijo za končnico."

Sorodna novica 80. trojni dvojček Dončića ob zgodovinskih 48 zadetih trojkah

Razlogi za slabši začetek
Dallas sezone ni začel ravno idealno, saj je po štirih zaporednih porazih padel na razmerje zmag in porazov 5-7 in skromno 12. mesto na zahodu, sledilo je veliko boljše nadaljevanje in serija 12-2, s katero je zdaj tik pod vrhom konference. Franko, ki o Dallasu piše tudi na Substacku, je poiskal nekaj vzrokov: "Luka je začel malce slabše, kriva je bila tudi poškodba na začetku priprav. Druga zadeva pa je kontekst, nekateri so te štiri zaporedne poraze videli kot zelo slabe, po drugi strani pa je relativno dobra razlika v koših govorila, da je ekipa dobra, ampak je imela malo smole oziroma nespretnosti, vse tekme je takrat izgubila v zadnji posesti. Veliko analitikov pravi, da so rezultati v takih končnicah zelo naključni, vzorec je majhen in hitro se lahko zgodi taka serija. Tretji razlog pa so bile težave s poškodbami, manjkali so predvsem visoki igralci in to se je takoj poznalo v obrambi."

Ko Luko podvajajo, Klay dobi več odprtih metov
Zelo pomembna okrepitev je Klay Thompson, od katerega se sprva ni povsem natančno vedelo, kaj pričakovati. Ostrostrelec ni najbolje začel sezone, zdaj pa je našel formo, na zadnjih štirih tekmah trojke meče celo več kot 50-odstotno. "Morda je res pri koncu kariere, ampak vseeno daje neko pomembnost ekipi, pa tudi širino in kakovost. Verjetno je prav Thompson najbolj vesel (oziroma najbolj odvisen od) tega, koliko Luka dominira. Dončić je malo slabše odprl sezono, vsaj glede tega, kako prisili obrambe v zelo težke odločitve in to se zdaj spet dogaja. Luko ogromno podvajajo, v takih primerih Thompson pride do veliko odprtih metov, zato jih tudi več zadene," je razložil analitik.

Letos je veliko govora o trojkah, ki so spet v porastu. Število metov je eksplodiralo v času, ko je Steph Curry prišel na sceno, v zadnjih petih letih se ta številka skorajda ni spreminjala, letos pa je spet videti porast.

Naslov infografike: Trojke NBA po sezonah

Opomba: Povprečno število metov trojk ene ekipe na eni tekmi Lige NBA.

Pri letošnjem skoku prevladuje predvsem Boston (ki meče več kot 50 trojk na tekmo), kar je poudaril tudi Franko: "Kelti več kot 52 odstotkov metov iz igre uporabijo za trojke, kar je sploh prvič v zgodovini, da ena ekipa meče več za tri točke kot pa za dve, s tem postavljajo nov trend. V tej ligi velikokrat govorimo, da kopirajo zmagovalne modele in sisteme. Boston je lani s to igro osvojil naslov in zdaj vidimo, da to kopira veliko ekip, četudi na silo. Ekipo Charlotta je včasih kar težko gledati, ker silijo ta met. Vidi se, da je njihov trener prišel iz Bostona in uporablja isti sistem, ampak z veliko manj talenta."

Sorodna novica Dončićev napredek tudi pri trojkah

Dallas zelo natančen pri trojkah
Kar pa se tiče Dallas in trojke, je zanimivo, da je po številu metov za tri točke trenutno šele na 21. mestu, Franko podčrtava, da je to zanimivo predvsem, ker "so bili v Dončićevem obdobju ves čas med pet, lani so bili celo drugi. Res pa je, da se je sezona zanje začela malo drugače, ni toliko prihajalo do rotacij, zato se je 'sililo' k igri ena na ena, veliko je bilo metov iz polrazdalje. S Thompsonom se bo zdaj to malo korigiralo. Pri tej frekvenci trojk bo moral priti med najboljših deset. Njihova renesansa v zadnjih tednih je povezana predvsem s tem, da so bili zelo uspešni pri trojkah, v zadnjem mesecu so jih metali 44-odstotno in tudi zato so zmagovali".

Vse manj metov iz polrazdalje
Je trend rasti števila trojk zdaj dosegel vrh? Franko na to vprašanje odgovarja: "To je posledica tega, da so igralci vedno boljši, tudi centri danes zadevajo trojke. Kriv je tudi analitičen pristop, matematika je pač pokazala, da je met za tri veliko boljši kot iz polrazdalje, dobro vidimo, katere mete je trojka zamenjala (preverite spodnjo sliko, op. a.). Število metov iz bližine je ostalo enako, ni pa več teh iz polrazdalje. Pred 20, 30 leti so trojke metali samo najboljši strelci, danes pa se je zgodil tak preskok. Je to zdaj zgornja meja? Težko je reči, letošnji preskok je res ogromen, več kot dva meta na sto posestih je pri trojki, po drugi strani pa je napadalni rating padel glede na lani."

Kirk Goldsberry je takole prikazal spremembo uporabo meta iz igre v zadnjih 20 letih Lige NBA. Foto: Twitter
Kirk Goldsberry je takole prikazal spremembo uporabo meta iz igre v zadnjih 20 letih Lige NBA. Foto: Twitter

Dobra igra tudi v obrambi
V podkastu je bilo govora seveda tudi o Luki Dončiću. "O njegovem slabšem začetku sezone je bilo veliko špekulacij, očitno pa je prišel na lansko raven, zdaj nima več poškodbe, povprečja rastejo, omenil bi tudi veliko število ukradenih žog, zato tudi dobro igra v obrambi. Ko pride v dominanten ritem in narekuje tempo, sili obrambe, da se prilagajajo, potem se vse zloži. Trenutno je videti zelo v redu. Moramo pa biti odkriti, da je prej Kyrie Irving nosil napadalno breme, zdaj ko so kompletni, so videti res dobra ekipa."

Sorodna novica Dončićeva spregledana statistika – drugi kradljivec žog v ligi

Mavsi zmagujejo tudi brez Dončića
To pa priča tudi statistika o rasti in razvoju ekipe, ki zna zmagovati tudi brez svojega največjega zvezdnika. Dallas je v zadnjih štirih sezonah z Dončićem dobil 61 odstotkov vseh tekem, brez njega pa le 37. Letos so Mavsi brez Ljubljančana dobili kar pet od šestih tekem.

Dallas lahko do 55 zmag
Tudi Franko se strinja, da mora Dallas zdaj stremeti k naslovu prvaka: "Letos ni razlogov, da Mavsi ne bi imeli najboljšega izkupička zmag v Lukovem obdobju. Mislim, da morajo ciljati na vsaj 55 zmag, ker imajo najbolj kompletno ekipo. Ni samo to, kako igrajo brez Luke, ampak drugače igrajo tudi, ko je v igri. Dallas je malo spremenil stil igre, igrajo še veliko hitreje, kot so lani, pa že lani se je zgodila transformacija iz najbolj počasne ekipe v ligi med eno hitrejših. Letos so po ritmu med najboljših pet. Treba je pohvaliti Luko, dostikrat se je govorilo, da se ne prilagaja in igra svoj način košarke. A je dokazal, da lahko dobro igra tudi v čisto drugačnem slogu košarke. Še bolj zanimiva stvar pa je, da ima daleč najmanj žogo v roki, odkar igra v Ligi NBA, to se vidi v številu dotikov na 100 posesti, številu driblingov, času dotika ... Vse te metrike kažejo, da hoče Dallas izkoristiti talent celotne ekipe."

Vabljeni k poslušanju celotne epizode, kjer je govor še o naslednjih temah:
− Pokalni premor in njegovi vplivi.
− Gledanost Lige NBA.
− Motiviranost košarkarjev za pokalne tekme.
− Rekordno število zadetih trojk na eni tekmi.
− Kdo pri Dallasu meče trojke in zakaj.
− Delo Jasona Kidda.
− Drugi vzroki za uspeh Dallasa.
− Presenečenja in razočaranja sezone.
− Ranljivost Oklahome in Bostona.
− Razlika med Jokićem in Dončićem.
− Nov format tekme vseh zvezd.
− Zanimivosti o številki 168.