Jan Silva najraje gleda kasete, na katerih opazuje igro Jamesa Blaka. Foto: jansilvatennis.com
Jan Silva najraje gleda kasete, na katerih opazuje igro Jamesa Blaka. Foto: jansilvatennis.com
Jimmy Connors in Jan Silva
Jimmy Connors je legenda svetovnega tenisa. Med letoma 1974 in 1977 je bil 160 tednov na vrhu lestvice ATP. Foto: jansilvatennis.com
Jan Silva
Scott Silva svojega sina pogosto imenuje 'teniški Tiger Woods'. Foto: jansilvatennis.com
Jan Silva
Marcos Baghdatis je dal karieri mladega dečka nov zagon. Foto: jansilvatennis.com

Eden izmed takšnih svetovnih upov je deček Jan Silva, ki bo čez slaba dva tedna dopolnil šest let. Sin nekdanje finske teniške igralke Mari Mättänen je tenis igral že pred prvim letom. Ta se mu je očitno tako priljubil (ali pa mu starša nista namenila drugih igrač?), da je odtlej zasvojen s to športno zvrstjo.

Pri treh letih treniral z najboljšimi
Svetlolasi deček je še pred svojim drugim rojstnim dnem žogico poslal z osnovne črte prek mreže. Njegov backhand je bil bojda tako odličen, da so bili presenečeni celo teniški trenerji. Še pred tretjim letom je na challangerju v Sacramentu na ogrevanjih igral z nekaterimi, ki so bili takrat na ATP-lestvici med prvih 50 (Flavio Saretta, Andre Sa ...).

Marca 2006 je igral z ameriško legendo Jimmyjem Connorsom. Ta je bil nad znanjem mladega upa tako navdušen, da je njegove starše prepričal, da je posnetke udarcev vključil v svoj videoposnetek treningov.

Usodno srečanje z Baghdatisom
Prelomnico v njegovi mladi karieri je pomenilo srečanje z Marcosom Baghdatisom. Ciprski zvezdnik je bil navdušen nad udarci mladega Jana, da je prepričal svojega mecena Patricka Mouratoglouja, da ga je sprejel na akademijo. Ta deluje v Franciji in kuje številne talente, med katerimi je najbolj uspešen prav Baghdatis. Družina Silva je tako prodala vse svoje imetje in se po sledeh svojega upanja iz Sacramenta preselila v Francijo. Mouratoglou za razvoj obetajočega zvezdnika nameni 140.000 dolarjev na leto .

Moj sin bo osvajal turnirje za grand slam!
Vse niti ima v rokah oče Scott, ki trdno verjame v uspehe svojega mlajšega sina. Ob 3-letni hčerki Jasmin se s tenisom ukvarja še 11-letni sin Kadyn. Scott je prepričan, da bosta njegova sina uspešna. "V najboljšem primeru bosta Jan in Kadyn osvajala številne turnirje za grand slam. S svojo atletsko postavo bosta v tenisu počela vse, kar si bosta zaželela. V najslabšem primeru bo Jan osvajal turnirje za grand slam, Kadyn pa bo "le" profesionalni igralec," kot v transu pripoveduje 39-letni socialni delavec.

V teniškem svetu so na naslovnice kot dečki in deklice prihajali številni (praviloma ameriški) igralci, a le peščica njih je res uspela (Andre Agassi, Tracy Austin, Jennifer Capriati in sestri Williams). V primerjavi s temi je Jani Silva starostno mejo postavil najnižje.

Telo se še razvija
Gre za zunajserijski talent ali le za noro obsedenost staršev? Človeško telo preneha rasti ob koncu pubertete, najbolj intenzivno pa raste predvsem do 5., 6. leta, ko hrbtenica dobi svojo končno obliko, zato preveč resno ukvarjanje v zgodnejših letih ni preveč priporočljivo. S tem se strinja tudi teniški trener Žiga Ham, ki pravi: "Po mojem mnenju je spodnja meja za začetek vadbe s tenisom med 5. in 6. letom. Mlajši od te meje še nimajo razjasnjenih vseh pojmov. Bolje je, da se ukvarjajo z osnovnimi motoričnimi dejavnostmi kot pa s tenisom oziroma s tehniko." Ob omembi Jana Silve pa je Ham zatrdil: "To so ekstremi, a vse je stvar staršev."

Slavko Jerič