Shahar Peer, najboljša izraelska igralka, je na začetku leta v Aucklandu že imela težave, saj so protestniki ovirali potek srečanja z Jeleno Dementjevo. Foto: EPA
Shahar Peer, najboljša izraelska igralka, je na začetku leta v Aucklandu že imela težave, saj so protestniki ovirali potek srečanja z Jeleno Dementjevo. Foto: EPA
Bodo gledalci bogate zalivske države ostali brez turnirjev najvišje ravni? Foto: Reuters

Upravni odbor svetovne ženske teniške organizacije bo odločil o primerni sankciji za organizatorje, ki so bili še lani pohvaljeni, ker politične napetosti med Izraelom in arabskim svetom niso vplivale na udeležbo Peerove na turnirju. Združeni arabski emirati, katerih del je Dubaj, nimajo diplomatskih stikov z judovsko državo. Odnosi med arabskimi državami in Izraelom so se po ofenzivi v Gazi močno zaostrili.

Prekoračena črta med športom in politiko
"Mislim, da je bila prekoračena rdeča črta. S tem so okrnili čistost tenisa in športa. Vedno sem verjela, da se športa in politike ne bi smelo mešati," je zapisala 21-letna Peerova. V pravilih WTA-ja je navedeno, da prireditelji ne morejo zavrniti igralca, ki se turnirja udeležuje glede na uvrstitev na svetovni lestvici. Larry Scott, izvršni direktor WTA-ja, je potrdil, da razmišljajo o umiku turnirja s koledarja za leto 2010, odločitev bo padla prihodnji mesec na zasedanju v Indina Wellsu.

Dubaj - davčni raj za teniške igralke
Na 2 milijona dolarjev vrednem turnirju bi se morala 48. igralka sveta v ponedeljek pomeriti z Rusinjo Ano Čekvatadze, ki je bila postavljena za 15. nosilko. Letos so v bogate Združene arabske emirate uspeli pripeljati kar 9 igralk prve deseterice na WTA-lestvici. Dubaj je v zadnjih letih postal tudi uradno prebivališče številnih teniških igralk in igralcev, med "stalnimi" prebivalci tega živahnega arabskega mesta je tudi Katarina Srebotnik.

Prireditelji so se odzvali predvidljivo: "Občutljivost javnosti je izredno visoka, potem ko so številni še pred dnevi v živo prek televizije spremljali napade na Gazo. Gospodična Peer je bila priča protestom na Novi Zelandiji. Skrbelo nas je za njeno dobro počutje, hkrati bi lahko gledalci zaradi njene prisotnosti bojkotirali celotni turnir."

Kako bo z moškimm turnirjem?
Nezadovoljstvo nad potezo Dubajčanov je izrazilo tudi moško združenje ATP, v okviru katerega se bo turnir v Dubaju začel prihodnji teden. Na turnirju dvojic bi moral sodelovati tudi Izraelec Andy Ram, ki še ni prejel vstopne vize. Predstavnik ATP-ja je pojasnil: "Še čakamo na uradno odločitev o vizi za Andyja Rama. Očitno je to priložnost za ZAE, da se odločijo pravilno." V primeru nove zavrnitve, bi bil lahko turnir tudi odpovedan.

T. G.