Po stari tradiciji sveta trava v Londonu prvo nedeljo počiva, kar je primeren trenutek za pregled dogajanja v prvem tednu najslovitejšega teniškega turnirja na svetu, ki bo tenisače čez nekaj tednov sicer spet gostil na olimpijskih igrah.
Po sedmih letih spet izpadel v 2. krogu
Dogodek prvega tedna je šokanten izpad Rafaela Nadala, ki je v 2. krogu izgubil proti neznanemu Lukašu Rosolu. Čeh je predtem v Wimbledonu pet let zapored vselej izpadel v 1. krogu kvalifikacij, tokrat pa mu je uspela ena največjih senzacij v zgodovini londonskega turnirja. Nadal je natanko po sedmih letih na turnirjih za grand slam spet izpadel v 2. krogu.
Benneteau zapravil vodstvo z 2:0 v nizih
Blizu izpada je bil tudi šestkratni zmagovalec turnirja Roger Federer; v 3. krogu je namreč Francoz Julien Benneteau vodil že z 2:0 v nizih, v četrtem nizu pa je bil le dve točki oddaljen od zmage. Fedexu je osmič v karieri uspelo zmagati po zaostanku z 2:0 v nizih. Švicar je skupaj osvojil 29 iger, s čimer je število osvojenih iger na grand slamih povečal na 5.459, s čimer je za 21 iger prehitel prej vodilnega Andreja Agassija.
Z zmago bi skočil na vrh lestvice ATP
Federer pa bi ob morebitni zmagi prihodnjo nedeljo izenačil še dva rekorda Peta Samprasa. Američan je namreč sedemkrat dobil prestižni turnir v Wimbledonu, Federer pa sedmico napada še tretje leto zapored. V obeh prejšnjih primerih je obstal v četrtfinalu. To so že nekaj časa znana dejstva, malo bolj skrito dejstvo pa je, da bi Federer z zmago spet skočil na prvo mesto lestvice ATP, s čimer bi izenačil Samprasov rekord 286 tednov vladanja.
V dveh tednih lahko od -2.845 do +75
Na lestvici ATP trenutno vodi Novak Đoković, ki ima 12.280 točk, kar je skoraj tri tisoč več od Federerja (9.435). Pred Švicarjem je trenutno še Nadal (10.060). Ker je Španec že izpadel, je njegova končna bera točk po Wimbledonu že znana (8.905; izgubi 1.200 za lanski finale in dobi 45 za izpad v 2. krogu). Če bi Federer res zadel sedmico, bi število točk povečal na 11.075 (360 bi jih izgubil za lanski turnir, dobil pa 2.000 za zmago). Po tem scenariju bi se Đoković prebil do polfinala, kjer bi "moral" izgubiti proti Federerju. To pa pomeni, da bi imel po Wimbledonu na svojem računu največ 11.000 točk (2.000 jih brani, za polfinale pa bi jih dobil 720).
Karloviću dosodili kar 11 prestopov
Omeniti moramo tudi četrtega člana vladajoče četverice, Andyja Murrayja. Škot je imel uvodni teden kar težak žreb. Pri tem pa je imel kar nekaj sodniške pomoči. V 2. krogu je ugnal Iva Karlovića s 3:1 v nizih. Stranski sodniki so Hrvatu dosodili kar 11 prestopov pri servisu! Karlović je bil po izpadu razburjen: "To se mi ni zgodilo nikoli v karieri. To je nezaslišano. Nobenega prestopa mi niso sodili pri vodstvo s 30:0 ali 40:0, ampak pri izidu 30:30 ali pa v podaljšani igri. Ali je to Wimbledon ali Davisov pokal? Kredibilnost Wimbledona je zame padla."
Sodnik gledal mimo ure, dvoboj končan ob 23.02
Mirni Škot je vse izjave zavrnil, nedvomno pa so mu sodniki pomagali pri sobotnem večernem dvoboju, ko je prav tako s 3:1 izločil Marcosa Baghdatisa. Dvoboj se je zaradi razvlečenega sporeda začel zelo pozno, dodatne pol ure pa je bilo izgubljene zaradi zapiranja strehe. Po strogih pravilih, ki se jih v Wimbledonu vedno držijo, se mora spored ne glede na izid končati ob 23.00 po krajevnem času. Murray je ob tej uri v četrtem nizu vodil s 5:1 in je že odkorakal proti svojemu stolu, a je sodnik pogledal proč in dovolil nadaljevanje dvoboja, ki se je namesto v ponedeljek končal dve minuti pozneje.
Drugi najdaljši dvoboj v Wimbledonu
Marin Čilić in Sam Querrey sta odigrala drugi najdaljši dvoboj v zgodovini turnirja. Hrvat je peti niz dobil s 17:15, dvoboj je trajal pet ur in 31 minut. To je še vedno občutno manj kot znaša rekord Johna Isnerja in Nicolasa Mahuta izpred dveh let (11 ur in 5 minut). Zanimivo - Američan in Francoz sta se v Wimbledonu srečala tudi lani v 1. krogu, lahko pa bi se tudi letos v 2. krogu, a je Isner obstal že v 1. krogu.
Presenečenje turnirja je Brian Baker
A Wimbledon je pisal tudi številne zanimive zgodbe pri medijsko manj izpostavljenih igralcih. Eno izmed teh piše Brian Baker, ki je najpresenetljivejši udeleženec osmine finala. 27-letni Američan se je večino kariere ubadal s številnimi poškodbami, pred letošnjim Wimbledonom je na grand slamih nastopil le trikrat v New Yorku s povabilom prireditelja. Na začetku leta je bil na lestvici ATP 456., pred Wimbledonom je splezal na 126., po turnirju pa bo (najmanj) blizu 80. mesta.
Zlati niz Jaroslave Švedove
V ženski konkurenci je z zgodovinskim izidom nase najbolj opozorila Jaroslava Švedova, ki je v 3. krogu izločila finalistko Roland Garrosa Saro Errani s 6:0 in 6:4. V uvodnem nizu je dobila vseh 24 točk, kar se je zgodilo šele drugič v zgodovini tenisa (t. i. zlati niz - predstavitev popolnih iger). Zanimivo je, da je bila 24-letna Kazahstanka blizu tega že pred šestimi letimi, ko je na turnirju v Memphisu proti domačinki Amy Frazier dobila prvih 23 točk! A še bolj zanimivo - tisti obračun je izgubila z 1:6, 6:0 in 6:0!
23 asov Serene Williams
Prvi teden je izmed sester Williams v posamični konkurenci "preživela" le Serena Williams, ki je imela veliko dela predvsem v 3. krogu, ko je šele v zadnjem nizu z 9:7 strla odpor Kitajke Dženg Džie. Pri tem je servirala 23 asov, kar je nov (ženski) rekord turnirja. Izpadle so nekatere prve dame svetovnega tenisa (Venus Williams, Jelena Janković in Caroline Wozniacki).
Ukradli sokola Rufusa
Izgubo pa so utrpeli tudi prireditelji turnirja. V četrtek so neznanci namreč ukradli sokola Rufusa, ki je bil zadolžen za odganjanje golobov ...
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje