Slika, ki priča o največji težavi Rafaela Nadala - kolena, ki so pogosto poškodovana. Foto: EPA

Za zgornjimi besednimi zvezami se skrivajo Juan Martin del Potro, Nikolaj Davidenko in Roger Federer. Švicar je osvojil "le" štiri turnirje v sezoni. V tej goli statistiki so bili uspešnejši kar štirje drugi igralci (Andy Murray je osvojil šest turnirjev, Rafael Nadal, Nikolaj Davidenko in Novak Djoković pa po pet), a Federer je blestel na najpomembnejših turnirjih v sezoni.

Samo na grand slamih osvojil 6.400 točk
Fedex je igral v finalih vseh štirih turnirjih za grand slam in si iz tega naslova priigral 6.400 od 10.550 točk, kar je pomenilo levji delež k zagotovitvi prvega mesta na lestvici ATP. To mu je uspelo že petič in v tej statistiki zaostaja le za Petom Samprasom, ki je na vrhu kraljeval med letoma 1993 in 1998.

V naslednjem fotopregledu vas vabimo k spominu na zgolj nekaj vrhuncev sezone v moškem tenisu.

Prvi vrhunec sezone je bil finale v Melbournu, kjer je Rafael Nadal v petih nizih spet ugnal Rogerja Federerja. Švicar je po porazu le nemočno padel v jok. To je bil prvi od le dveh obračunov med tema igralcema v letu 2009. Federer je bil nasmejan v Madridu, kjer je Španca premagal v finalu peščenega turnirja. Foto: EPA
Največ turnirjev v letu 2009 je osvojil Andy Murray (6). Škot je blestel predvsem na začetku sezone, ko je zmagal v Dohi, Rotterdamu in Miamiju (v finalu je premagal Novaka Djokovića, na sliki), v Indian Wellsu pa je igral v finalu, kjer je izgubil proti Rafaelu Nadalu. Foto: EPA
Nadal je bil nesporni vladar prvih mesecev sezone. Po izjemnih zmagah v Melbournu in Indian Wellsu je po pričakovanju zablestel na peščenem delu sezone. V treh tednih je tako zapored dobil tri velike turnirje (Monte Carlo, Barcelona, Rim). V kneževini je slavil že peto leto zapored. A najbrž nihče ni niti pomislil, da je bila njegova zmaga v italijanski prestolnici sploh zadnja v letu. Foto: EPA
Turnir v Madridu je bil prvič odigran v sklopu serije 1.000, prvič pa je bil odigran na pesku. V polfinalu je Nadal premagal Novaka Djokovića s 3:6, 7:6, 7:6. Dvoboj je trajal malenkost več kot štiri ure, kar je pomenilo najdaljši dvoboj (na dva dobljena niza) v odprti dobi tenisa. Na sliki Nadal prejema nečakove čestitke. Foto: EPA
Robin Söderling je v osmini finala na Roland Garrosu premagal Rafaela Nadala. Za slednjega je bil to sploh prvi poraz v pariški areni. Švedska senzacija se je nato prebila vse do finala, kjer ga je v treh nizih premagal Roger Federer. Švicar je s tem osvojil še svoj zadnji turnir za grand slam in postal šele šesti tenisač, ki mu je uspelo slaviti na vseh štirih turnirjih za grand slam. Pokal štirih mušketirjev mu je predal Andre Agassi, zadnji, ki mu je uspelo združiti vse štiri najbolj pomembne teniške naslove. Foto: EPA
Federer je drugi vrhunec dočakal le nekaj tednov pozneje, ko je zmagal v Wimbledonu in postal igralec z največ zmagami na turnirjih za grand slam (15). V finalu je po več kot štirih urah ugnal Andyja Roddicka. V odločilnem nizu je bilo odigranih kar 30 iger. Foto: EPA
Avgust je bil v znamenju Juana Martina del Potra. Argentinec je najprej dobil turnir v Washingtonu, v Montrealu se je nato prebil do finala, kjer ga je ustavil Murray. Zaradi utrujenosti se je vrnil v domovino. Na ameriško turnejo se je vrnil v New Yorku, kjer je v veličastnem finalu ugnal Federerja in se veselil svojega prvega turnirja za grand slam. Foto: EPA
Zadnji del sezone je blestel Novak Djoković, ki je slavil v Parizu in Baslu. Foto: EPA
Povsem zadnje dejanje pa je pripadlo Nikolaju Davidenku, ki je v Londonu dobil zaključni turnir sezone. Foto: EPA
Za konec si poglejmo še nekaj statistike. Pri servisu je bil najbolj dominanten Ivo Karlović. Hrvaški velikan je na 43 dvobojih odserviral 890 asov. Na svoj servis je dobil 92 odstotkov vseh iger. Kadar je zadel prvi servis, je osvojil 85 odstotkov vseh točk. V vseh treh statistikah je bil najboljši na ATP-turneji. Foto: EPA
Tudi Rafael Nadal je bil najboljši v treh statistikah: osvojil je 57 odstotkov točk na drugi servis, izkoristil je 47 odstotkov vseh priložnosti za odvzem servisa ter dobil kar 34 odstotkov iger, v katerih je serviral nasprotnik. Foto: EPA
V letu 2009 se je upokojilo kar nekaj igralcev. Omenimo le Younesa El Aynaouija, Guillerma Corio, Thomasa Johanssona in Fabrica Santoroja. Daleč največja zvezda pa je nedvomno bil Marat Safin, ki je zadnji turnir odigral v Parizu, kjer je izgubil proti Juanu Martinu del Potru. Foto: EPA
Leto 2009 je bilo pomembno za slovenski tenis. Blaž Kavčič je pred koncem sezone zasedal 118. mesto, kar je slovenski rekord. Trenutno je 126. Zgodovinski dosežek je uspel tudi Luki Gregorcu in Gregu Žemlji, ki sta v Wimbledonu postala prva Slovenca, ki se jima je uspelo uvrstiti v glavni del turnirja za grand slam. Foto: EPA/Blaž Kavčič
Čeprav je Andre Agassi že nekaj let v pokoju, pa je dvignil veliko prahu z avtobiografijo, v kateri je priznal jemanje metamfetamina. Nekateri so to razumeli kot "spoved", nekateri pa zgolj kot oglas za prodajo knjige. Foto: EPA