Francoski tenis je zlato obdobje doživel ob koncu 20. in začetku 30. let prejšnjega stoletja, ko so mušketirji Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet in Rene Lacoste osvojili šest zaporednih Davisovih pokalov (1927-1932).
Ime kompleksa po vojaškem pilotu Ker po prvi zmagi Francija ni imela primernega objekta, kjer bi lahko branila naslov, so leta 1928 na zahodu Pariza zgradili Roland Garros, ki je imel tedaj pet igrišč. Kompleks je ime dobil po vojnem pilotu, ki je umrl leta 1918. Garros je med drugim leta 1913 kot prvi preletel Sredozemsko morje.
Turnir se vendarle ne bo selil Kompleks je z leti rasel in rasel, danes šteje 20 igrišč (štiri so namenjena izključno treningom). Lani so organizatorji resno razmišljali, da bi se preselili iz mesta (v Disneyland ali Versailles), ker so imeli spore z naravovarstveniki o širitvi v Boulonjski gozd. Pred meseci je prišlo do kompromisne rešitve, po kateri Roland Garros ostaja na sedanji lokaciji.
Petletna prenova vredna 273 milijonov evrov Organizatorji so sprejeli odločitev o temeljiti prenovi, ki bo dokončana v petih letih. Leta 2016 bo kompleks razdeljen na več enot, ki se več ne bodo držala skupaj, a bodo še vedno v neposredni bližini. Skupaj bo zgrajenih kar 35 igrišč, s čimer jih bo mnogo več namenjenih treningom. Zgradili bodo nov stadion za 5.000 obiskovalcev, osrednje igrišče Phillipe Chatrier pa bodo preuredili in nanj namestili premično streho. Tako bo na njem tenis mogoče igrati tudi ob dežju in mraku. Celotna prenova bo skupaj vredna kar 273 milijonov evrov.
Nekaj zanimivosti: - Osrednja soba za novinarske konference sprejme 99 novinarjev. Simultani prevodi potekajo v angleščino, francoščino in španščino. - Od leta 2006 se redni del turnirja začenja že v nedeljo. - Skupna denarna pogača znaša 17.520.000 evrov (lani 16.807.400). Oba zmagovalca v posameznih konkurencah bosta "pobrala" 1.200.000 evrov (lani 1.120.000). - Za eno igrišče skrbi osem ljudi. Vsako igrišče je sestavljeno iz več plasti in je skupno globoko 80 centimetrov. - Pobiralci žog morajo biti stari od 12 do 16 let in nižji od 175 centimetrov. Letos se jih je prijavilo 2.500, po posebnih treningih in usposabljanjih so jih organizatorji sprejeli 400. - Za celoten turnir (vključno s kvalifikacijami) bodo porabili 68.000 žogic. - Cena najcenejše vstopnice (za mala igrišča) znaša 17 evrov. Cena finalnega komplekta (torej ženski in moški finale) se začne pri 223 evrih.
Za več drugih zanimivosti pa ste vabljeni k ogledu fotozgodbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje