Mima Jaušovec je po koncu turnirja v Portorožu spregovorila o trenutnem položaju v slovenskem in svetovnem tenisu. Foto: MMC RTV SLO
Mima Jaušovec je po koncu turnirja v Portorožu spregovorila o trenutnem položaju v slovenskem in svetovnem tenisu. Foto: MMC RTV SLO
Mima Jaušovec in Karl Erjavec
Finalni dvoboj si je ogledala v družbi ministra za obrambo Karla Erjavca. Foto: MMC RTV SLO
Sara Errani
Sara Errani je bila junakinja četrtega turnirja v Portorožu. Foto: MMC RTV SLO
Mima Jaušovec in Anabel Medina Garrigues
Mima Jaušovec je predala pokal finalistki Anabel Medini Garrigues. Foto: MMC RTV SLO
Katarina Srebotnik
Katarina Srebotnik še vedno čaka na tako želeno zmago v Portorožu. Foto: MMC RTV SLO
Andreja Klepač
Andreja Klepač ni imela sreče z žrebom. Caroline Wozniacki je bila zares premočna. Foto: EPA
Polona Hercog
Zaključek turnirja si je z zanimanjem ogledala tudi Polona Hercog. Prikupna Mariborčanka ima šele 17 let, v zadnjem letu pa je izjemno napredovala. Foto: MMC RTV SLO
Mima Jaušovec
Mima Jaušovec je zelo zadovoljna z letošnjim turnirjem v Portorožu. Foto: MMC RTV SLO
Pogovor z Mimo Jaušovec

Četrta izvedba turnirja je popolnoma uspela. Prvič je bil na sporedu julija, kar se je izkazalo za zadetek v polno. V finalu je Italijanka Sara Errani premagala Španko Anabel Medino Garrigues, Jaušovčeva pa je priznala, da so jo bolj navdušile mlajše igralke. Katarina Srebotnik je izpadla proti neugodni Julii Görges, Mima pa napoveduje nove zmage Velenjčanke, ki si tako zelo želi slaviti na domačih tleh. Tudi Andreja Klepač in Polona Hercog ji vztrajno sledita.

Na začetku tedna nismo pričakovali takega finala. Zmagovalka je malce presenetljiva. Kako ste vi videli ves teden v Portorožu?
Finalni dvoboj je bil nekoliko nenavaden. Nismo več vajeni tega načina igre, visokih spinov. Današnji ženski tenis so močni udarci, hitra igra. Obe finalistki sta dokazali, da se na počasnem igrišču s spini še vedno lahko pride zelo daleč. Gledalci so uživali, mi pa smo si morda želeli druge igralke v finalu. Zasluženo je zmagala Erranijeva.

Nekaj mladih igralk je navdušilo. Caroline Wozniacki in Julia Görges sta bili sijajni, če bi igrali v finalu, bi bil dvoboj zelo atraktiven.
Absolutno. Caroline Wozniacki je mlada igralka, ki je v vrhu svetovnega tenisa, izjemno je napredovala v zadnjem letu. Že zdaj je ena izmed zvezdnic svetovnega ženskega tenisa. Proti Erranijevi je bila nemočna, zato sta finalistki zares pokazali največ. Görgesova je presenečenje turnirja. Pred Wimbledonom, kjer je premagala Katarino Srebotnik, nisem slišala zanjo. Ni naključje, da je prišla v polfinale, zanjo bomo slišali še v prihodnje. Z 99. mesta bo prišla med prvih 50 igralk zelo hitro.

Turnir je s slovenskega stališča v četrtek izgubil zelo veliko. Katarina Srebotnik je izpadla proti Julii Görges, ki je odigrala življenjski dvoboj. Mislite, da bi imela v primeru zmage možnosti za končni uspeh?
Mislim, da bi Katarina v primeru zmage nad Görgesovo zmagala na turnirju. Proti igralkam, ki igrajo s spini, se Katarina dobro znajde. Premagala je že Medino in Erranijevo. Verjamem, da bi lahko celo zmagala, kar je njena največja želja v karieri. Görgesova je bila tisti dan boljša. Katarina je imela zelo slab občutek po porazu v Wimbledonu in treningu tukaj. Görgesova ji enostavno ne odgovarja, poleg tega pa je imela še svoj dan. Igrala je fantastično, brez napake, Katarina pa za odtenek slabše. To je nov dokaz, da v svetovnem tenisu med prvimi 100 igralkami vsaka lahko premaga vsako. Kakšen dan, ko ti ne gre najbolje, nasprotnica pa nima kaj za izgubiti in poraz je tu.

Portorož Katarini nekako ni usojen. Dva grenka finalna poraza, letos pa poraz že v 2. krogu? Ali še verjamete v njeno zmago na domačem turnirju?
Katarina napreduje iz leta v leto. Vse igralke napredujejo, tako tudi ona. Laiki, ki je ne spremljajo tega ne opazijo, jaz pa jo spremljam že od 13. leta in vem, da napreduje. To je zanjo velik pritisk, iz leta v leto bolj uživa ob podpori gledalcev, bolj je sproščena. Še vedno upam, da bo prišel tisti dan, ko bo pa enkrat zmagala.

Že tri leta je brez zmage na turneji WTA med posmeznicami. Njene zmožnosti so vsekakor precej večje.
Katarina se drži na 26. mestu na svetu, kar je zares fenomenalni dosežek. Trenutno v slovenskem tenisu nimamo boljšega igralca oz. igralke. To moramo ceniti, saj je konkurenca strašna. Igralka, ki je na 90. mestu, je prikazala fenomenalen tenis, in vesela sem, da so slovenski gledalci videli, kako kakovostne so te igralke. Verjamem, da Katarina še ima nekaj rezerv, morda bi lahko popravila še servis. Vsako leto je psihično bolj stabilna. Verjamem, da je lahko še višje od 26. mesta.

Letos je zablestela v Parizu, kjer je nadigrala Sereno Williams. Sledil je precejšen padec v igri v Wimbledonu in Portorožu. Kaj letos še pričakujete od nje?
V Wimbledonu je zares nesrečno izgubila. Odkar jo spremljam, je bila najbolje pripravljena, forma je bila izjemna, dobro je igrala na travi. Ko imaš zaključne žoge, je vsak poraz zelo grenak. To je bil tudi razlog za poraz v Portorožu proti isti igralki. To je splet nesrečnega naključja. Katarina je dobro pripravljena, če ne bo imela poškodb, bo še vedno nosilka na turnirjih in lahko se zavihti med najboljših 20 igralk sveta. Želim si tudi, da bi igrala za reprezentanco. Imamo dve mladi igralki, ki veliko obetata. Lahko bi imeli zelo močno ekipo v Pokalu Fed.

Andreja Klepač ni imela sreče z žrebom. Izgubila je s sijajno Danko Caroline Wozniacki. V Budimpešti je prvič zaigrala v finalu turnirja WTA in si izborila nastop v glavnem žrebu OP ZDA.
Andreja je napredovala v zadnjem letu, predvsem v pristopu do igre. Dela precej manj neizsiljenih napak, bolje se giblje na igrišču. Mesto na lestvici WTA dokazuje njen napredek. Ima veliko priložnost na turnirju za grand slam. Ob ugodnem žrebu lahko naleti na igralko, ki ni nosilka. Z zmago v 1. krogu bi dobila ogromno točk, povzpela bi se na lestvici in potem je vse lažje. Na OP-ju ZDA bomo imeli tri igralke. Katarina in Andreja bosta v glavnem žrebu, Polona Hercog pa bo igrala kvalifikacije. Z veseljem bom letos spremljala OP ZDA.

Dobro poznate tudi Polono Hercog. Zelo dobro se je upirala Julii Vakulenko. Verjamete, da se lahko povzpne precej višje od 206. mesta, na katerem je zdaj?
Polona je bila v Portorožu 506. igralka sveta, skočiti na 200. mesto je izjemen skok v letu dni za tako mlado igralko. Mi si vsi želimo več, zahtevamo pač zmago. Polona je imela izjemno težko nasprotnico, motil jo je tudi veter, pokazala se je neizkušenost. Ni znala izkoristiti svojih priložnosti. Okoli sebe ima dobro ekipo, in ni razloga, da v naslednji sezoni ne bi bila že med 100 igralkami sveta.

Ste tudi v organizacijskem odboru turnirja. Trikrat je bil na sporedu septembra, letos pa prvič julija. Tudi drugo leto bo turnir na sporedu od 20. do 26. julija. Se vam zdi pametno, da je turnir na sporedu julija? Kje so bistvene razlike?
Julij se mi zdi vsekakor boljši termin. Nočne tekme dajejo turnirju večjo privlačnost. Mene najbolj veseli, da so se gledalci navadali turnirja in z njim živijo ves teden. Že dokaz, da naše igralke ni bilo v polfinalu, klub temu pa je bilo skoraj polno, je res dober občutek. Smo na pravi pot. Glede ambienta, zadovoljstva igralk, organizacije je bil letošnji turnir daleč najboljši med vsemi. Drugo leto bo še večji nagradni sklad, priložnost bomo imeli, da pridejo tudi igralke prve deseterice. Letos so to prepovedovala pravila.

Kako komentirate dogajanje v svetovnem ženskem tenisu. Na vrhu sta dve Srbkinji, sledijo jima pet Rusinj in sestri Williams.
Ana Ivanović si prav gotovo zasluži prvo mesto. Jaz se ne strinjam, da ena igralka, ki ni osvojila turnirja za grand slam, ima možnost postati številka ena na svetu. Jelena Janković je imela to priložnost, a jo je v Los Angelesu zapravila. Zmagovalkam turnirjev za grand slam bi morali dati več točk. Venus Williams je osvojila Wimbledon, a je še vedno na 7. mestu, kar se mi ne zdi pravično. Sestri Williams sta še vedno v boju za zmage na velikih turnirjih, kjer se še posebej osredotočijo. Vsako leto prihajajo nove mlade igralke, očitnih favoritinj ni. Ivanovićeva je na prvem mestu, a mora še kakšno leto dozoreti, da prenese breme tega mesta na vrhu. Wimbledon je bil dokaz, da še ni dovolj zrela, morala se bo še naučiti, kako je biti številka ena na svetu. Marija Šarapova je še vedno igralka, ki računa na to mesto. Zelo zanimivo je, če več igralk konkurira za prvo mesto.

Na vrhu pri moških je Rafael Nadal vse bližje Rogerju Federerju. Bo Švicarju uspelo osvojiti 15 grand slamov ali se njegova vladavina končuje?
Roger Federer je bil izjemno razočaran že v Parizu. Wimbledon je bil še hujši poraz. Nadal je v letošnjem letu izjemno napredoval v vseh elemntih igre. Ima boljši servis, hitrejši je, ima bolj napadalno igro, bolj stoji v igrišču. Federer je ostal na tisti ravni, kjer je bil. Igra za odtenek slabše, dela več neizsiljenih napak. Zanimivo bo videti, kako se bo na OP ZDA spoprijel z nevarnostjo, da izgubi prestol. On je velik šampion, zato upam, da bo popravil fizično pripravljenost in tudi psihično stabilnost. Hudo je, ko začneš izgubljati. Tudi tisti igralci, ki so slabše uvrščeni, začutijo priložnost. Tu je nevarnost, da ga še kdo prehiti. On je najboljši igralec vseh časov, in upam, da mu bo na OP ZDA uspelo povrniti to vladavino.

Leta 1977 ste osvojili Roland Garros. V naslednjih treh desetletjih smo lahko Slovenci le sanjali o ponovitvi vašega dosežka. Menite, da bi se lahko kaj podobnega kdaj še zgodilo? Vsaj četrtfinale ali polfinale turnirja za grand slam ...
Prav gotovo je možnost. Jaz verjamem v naše igralke. Vprašanje je, kako so sposobne izkoristiti ponujene priložnosti, konkurenca je kruta. Imamo talente, najpomembnejše pa je, da v Sloveniji spremenimo mišljenje športnikov. Morajo biti bolj samozavesti, verjeti morajo vase. Dobiti morajo podporo celotne športne javnosti. Ne smemo jih samo kritizirati, ampak jih moramo povzdigniti proti vrhu.

Aleš Golob

Pogovor z Mimo Jaušovec