Na Li je ponosno poslušala kitajsko himno in nato dvignila pokal Suzanne Lenglen. Foto: EPA
Na Li
Na Li je pri 29 letih v življenjski formi. Foto: EPA
Francesca Schiavone
Francesca Schiavone je skušala prepričati glavno sodnico, da je žoga Lijeve v 12. igri padla v avt, kar bi pomenilo njeno zaključno žogo za drugi niz. Sodnica je pokazala, da je žoga dobra. Foto: EPA
Kitajka osvojila pariško korno

je postala prva Azijka z zmago na turnirju za grand slam, v finalu Roland Garrosa je 6:4 in 7:6 ugnala branilko naslova Francesco Schiavone.

Schiavonejeva je rešila brejk priložnost v uvodni igri. Kitajka je brez težav zadržala servis v prvih dveh igrah, nato pa je v peti igri izkoristila drugo brejk žogico. Do konca niza je Lijeva zlahka zadržala začetni udarec, Italijanka si v celotnem nizu ni priigrala niti ene brejk priložnosti. Kitajka je narekovala ritem igre, zadela je 17 "winnerjev", uvodni niz je trajal 39 minut.

Žilava Italijanka se je borila kot levinja
Kitajka je tudi drugi niz začela silovito. V uvodni igri je hitro povedla z 0/40, prvi dve priložnosti je Italijanka še uspela rešiti, nato pa je poslala žogo v mrežo. V drugi igri si je Schiavonejeva priigrala prvo brejk priložnost v dvoboju, a jo je Lijeva rešila z asom in nato povedla z 2:0. V peti in sedmi igri je branilka naslov uspela rešiti dve brejk priložnosti, ki bi verjetno že odločili dvoboj. Zadržala je priključek (3:4), nato pa z odlično obrambno igro prišla do prvega odvzema servisa. Kitajka je bil zelo nervozna, po hudem boju je zdržala naslednji dve igri na svoj servis in odločala je podaljšana igra.

V podaljšani igri razred zase
Lijevi je z lepim volejem uspel prvi mini brejk, z dvema odličnima servisoma je povedla s 3:0, nato pa se je sprostila in zaigrala izjemno. Schiavonejeva je volej poslala v mrežo za 5:0 in Lijeva je na svoj servis osvojila še preostali točki za popolnoma zasluženo zmago.
Dvoboj je trajal uro in 48 minut, v osvojenih točkah je bilo 75:65 za Kitajko, ki je narekovala ritem igre (31 "winnerjev" in 24 neizsiljenih napak).

Izenačila 4. mesto Date Krummove
"Bila sem živčna, vendar tega nisem želela pokazati svoji tekmici," je povedala Kitajka, ki je januarja v Melbournu v finalu morala priznati premoč Belgijki Kim Clijsters. Z današnjo zmago se bo Kitajka na lestvici WTA povzpela na četrto mesto in bo s tem izenačila najvišjo uvrstitev azijskih teniških igralk. Ta mejnik si bo delila z japonsko igralko Kimiko Date Krumm, ki je bila leta 1995 četrta igralka sveta.

"Zaslužila si je zmago. Nekdo mora zmagati in nekdo mora izgubiti. Zasluži si slavje," je dejala Schiavonejeva.