"Justi", ki ji v bogati karieri - osvojila je pet naslovov za grand slam - manjka le še lovorika na sveti travi, je finale odprla fantastično. Nervozni Mauresmojevi, ki je prvič igrala finale Wimbledona, trikrat pa je izpadla v polfinalu, je v 1. in 7. igri odvzela servis in po 31 minutah brez težav povedla z 1:0 v nizih.
Drugi niz prinesel preobrat
V drugem nizu je prva igralka sveta pokazala pravi obraz in niz dobila s 6:3. To je bil sploh prvi niz, ki ga je Hardennova v Wimbledonu letos prepustila nasprotnici. Mauresmojeva je hitro povedla s 3:0 in imela še brejk žogo za povečanje vodstva. Po najdaljši igri drugega niza je igra le pripadla Belgijki, ki se ji je tako odprla priložnost za preobrat. Ta je sledil dve igri kasneje, ko je uspela odvzeti servis Francozinji. Mauresmojeva si je z nespametnimi izleti nasprotnice na mrežo že v naslednji igri priborila dve žogici za še en odvzem servisa. Belgijka je prvo obranila, pri drugi pa naredila napako in izgubila servis. "Justi" je zadnjo priložnost za vrnitev v drugi niz zamudila pri servisu Mauresmojeve za izenačenje na 1:1 v nizih. Pri 15:40 se je Francozinja rešila s pomočjo servisa in z asom niz le obrnila v svojo korist.
Francozi na zmago čakali 81 let
Mauresmojeva je v odločilnem nizu pri rezultatu 1:1 naredila brejk in z odličnim serviranjem po dobrih dveh urah tretji niz dobila s 6:4. Vsem, ki so ji očitali, da podleže tremi v odločilnih trenutkih, je z dobrim tenisom pokazala, da nimajo prav. Če sodimo po statistiki, je prav boljši servis odločil o zmagovalki. Francozinja je servirala kar 8 asov, nasprotnica le enega, in dobila kar 67 odstotkov točk na prvi servis (Hardennova 61 odstotkov). V drugih elementih sta bili tekmici dokaj izenačeni.
Francija je na žensko zmago čakala kar 81 let. Leta 1925 je kot zadnja slavila Suzane Lenglen.
Belgijka ni dopolnila svojega pokra
27-letna Francozinja je imela do zdaj le en naslov s turnirjev serije grand slam. Tega je osvojila ravno letos proti Henin Hardennovi v Melbournu. Mauresmojeva je hkrati rezultat v medsebojnih srečanjih izenačila na 5:5, za zmago pa v žep pospravila kar 216 milijonov tolarjev, Hardennova pa pol manj.
Na drugi strani se "Justi" lahko pohvali kar s petimi tovrstnimi zmagami (tri na Roland Garrosu in po ena v Melbournu in New Yorku). Tretja nosilka je imela po finalu leta 2001 drugič priložnost za opevano lovoriko. Tudi tokrat ni izkoristila priložnosti, da se pridruži legendam, kot so Avstralka Margaret Smith Court, Nemka Steffi Graf, Američanke Billie Jean King, Maureen Connolly, Shirley Fry, Chris Evert, Serena Williams in Doris Hart ter Čehinja z ameriškim potnim listom Martina Navratilova, ki so se veselile naslova na vseh štirih najprestižnejših turnirjih.
Živci so zdržali
"Odlična dva tedna sta za menoj. Želja po zmagi je bila ogromna. Mnogim, ki so mi očitali, da ne znam igrati pod pritiskom, sem dokazala nasprotno. To je zgodovinski trenutek zame. Wimbledon je največ, kar lahko osvojiš v tenisu," je zmagoviti govor končala Mauresmojeva.
Justine Henin Hardenne je po dvoboju priznala premoč tekmice: "Mauresmojeva je igrala fantastično. Svoje priložnosti je izkoristila, jaz vseh nisem. Kljub vsemu je za menoj super turnir, ponovno bom poskušala zmagati naslednje leto."
Wimbledon, ženske, finale:
MAURESMO (FRA/1) - HENIN HARDENNE (BEL/3)
2:6, 6:3, 6:4
Moške dvojice, finale:
B. BRYAN/M. BRYAN (ZDA/1) -
F. SANTORO/N. ZIMONJIĆ (FRA/SČG/6) 6:3, 4:6, 6:4, 6:2
Dvojčka Bob in Mike Bryan sta z zmago osvojila še zadnji grand slam turnir, ki jima je manjkal. "Poker" je doslej uspel le še Nizozemcema Jaccu Eltinghu in Paulu Haarhuisu ter Avstralcema Marku Woodfordu in Toddu Woodbridgeu.
Mešane dvojice, finale:
A. RAM/V. ZVONAREVA (IZR/RUS/9) -
B. BRYAN/V. WILLIAMS (ZDA) 6:3, 6:2
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje