Monika Seles je leta 1990 v Parizu pri 17 letih osvojila prvi veliki turnir, v finalu je premagala Steffi Graf. Foto: EPA
Monika Seles je leta 1990 v Parizu pri 17 letih osvojila prvi veliki turnir, v finalu je premagala Steffi Graf. Foto: EPA
Monika Seles
Ljubitelji tenisa lahko le ugibajo, kakšne rekorde bi Monica Seles lahko dosegla, če se ne bi zgodil Hamburg. Foto: EPA

"Tenis je vedno bil in vedno bo velik del mojega življenja. Nekaj časa sem sicer razmišljala o vrnitvi med profesionalke, a sem se zdaj odločila lopar odložiti v kot," je za uradno stran ženskega teniškega združenja povedala 34-letna Seleseva. V karieri je nekdanja številka ena osvojila devet turnirjev za grand slam, štirikrat je bila najboljša v Avstraliji, trikrat v Parizu in dvakrat v New Yorku, ob tem pa je skupaj zbrala 53 posamičnih turnirskih zmag.

Hamburški napad na Selesovo
Leta 1992 je igrala tudi v finalu Wimbledona, kjer pa je bila Steffi Graf premočna. V tem obdobju je Vojvodinka madžarskega rodu prevladovala v ženskem tenisu in je bila več kot dve leti številka ena. Njen pohod med največje je 30. aprila 1993 na turnirju v Hamburgu ustavil neuravnovešeni Günther Parche. Nemec je namreč med premorom v dvoboja z Magdaleno Malejevo Selesovo od zadaj napadel z nožem. Z globoko rano v hrbtu so jo nemudoma odpeljali v bolnišnico. Zdravljanje je trajalo več tednov, še hujše pa so bile psihične rane, saj je trajalo kar dve leti, da se je igralka spet vrnila na igrišča.

Vrnitev pod ameriško zastavo
V tem bolečem obdobju je Selesova tudi postala državljanka ZDA, za katere je pozneje tudi nastopala v Davisovem pokalu. Vrnitev na turnejo je zmagovito zaokrožila z deveto zmago na turnirjih za grand slam, še četrtič je bila najboljša v Melbournu. Drugič je njeno kariero prekinila hujša poškodba noge spomladi leta 2003. Zadnji dvoboj na turneji je odigrala na OP Francije, kjer jo je v 1. krogu izločila Rusinja Nadja Petrova. V zadnjih letih se je poigravala z vrnitvijo med najboljše, a ji na turnirjih nižjega ranga ni šlo po načrtih. Zadnjič jo je k poskusu spodbudil zgled Lindsay Devenport, a so treningi pokazali, da ni več kos mlajšim tekmicam.

Posvetila se bo otrokom in živalim
"Še naprej bom igrala prijateljske dvoboje in sodelovala na dobrodelnih turnirjih, delala bom v dobro tega športa, vendar pa se z njim ne mislim več ukvarjati poklicno. Veselim se novih izzivov in priložnosti, ki se jih nameravam lotiti z veliko energije, več časa pa bom v prihodnje posvečala dvema stvarema, ki sta mi najljubši, to je otrokom in živalim. Ob tem se želim zahvaliti vsem svojim navijačem za dolgoletno podporo, v dobrih časih sem pri njih črpala navdih, v slabih pa so mi bili v tolažbo. Pogrešala jih bom, prav tako pa bom pogrešala tudi tekmovanja," je za konec dodala velika šampionka iz Novega Sada, ki zdaj že dolga leta prebiva na Floridi.

Ena največjih v zgodovini
"Nihče ne bo pozabil izredne odločnosti in želje po zmagah, s katero se je Monika podila po igriščih. Ob tem ne smemo zanemariti tega, da je bila ena najprijaznejših in dostopnejših športnic na turneji. Nedvomno je ena največjih šampionk v zgodovini WTA-ja, navdih in zgled za milijone igralk in navijačev," se je ob uradnem slovesu Selesove zapisalo Larryju Scottu, direktorju WTA-ja.

T. G.