Pandemija novega koronavirusa je lani spomladi športni svet skoraj v celoti ustavila. V drugi polovici leta so krovne organizacije pod strogimi zdravstvenimi ukrepi dovolile nadaljevanje tekmovanj, v Ligah NBA in NHL jim je v tako imenovanih mehurčkih celo uspelo končati sezono.
Mehurčki so v času pandemije postali 'normalnost', a tudi ti imajo pomanjkljivosti. Največ prahu v zadnjem času dviga organizacija prvega teniškega grand slama sezone v Melbournu, kjer je 8. februarja predviden začetek Odprtega prvenstva Avstralije.
Razlog je odrejena stroga karantena tenisačev in tenisačic zaradi pozitivnih izvidov testa na virus SARS-CoV-2 na čarterskih letalih, s katerimi so prispeli v deželo tam spodaj. Direktor turnirja Craig Tiley je kmalu zatem sporočil, da mora vseh 72 tenisačev s svojimi ekipami, ki so bili na omenjenih letalih iz Dohe, kjer so potekale kvalifikacije za turnir, v samoosamitev za 14 dni v svojih hotelskih sobah.
Obenem vsi, ki so bili v letalu z okuženo osebo – ta je pred poletom sicer oddala negativen vzorec, po pristanku pa pozitivnega –, 14 dni ne bodo smeli stopiti na teniško igrišče oziroma na njem opraviti treninga.
Nekateri zaprti v sobah, drugi gredo lahko na trening
A tu se zgodba še ne konča. Drugi igralci, ki so v Avstralijo prispeli z različnimi letali, na katerih ni bilo okužene osebe oziroma z njo niso bili v bližnjem stiku, morajo prav tako za 14 dni v samoizolacijo, a jim je dovoljeno približno 5 ur treninga na dan, kar je dodatno razburilo številne ljubitelje tenisa, ki se zdaj sprašujejo o integriteti samega turnirja. Oglasili so se tudi igralci in igralke iz strožje karantene, ki so ogorčeni nad pristopom zdravstvenih služb. Te so jim pripisale bližnji stik z okuženo osebo, čeprav naj bi bila zasedenost letal komaj 25-odstotna. To pa tudi pomeni, da bodo do začetka grand slama ostali brez pripravljalnih turnirjev. Tiley je v nedeljo za Nine Network poudaril, da bo krovna organizacija Tennis Australia poskusila najti rešitve za vse tenisače v samoosamitev in bo med drugim proučila možnosti spreminjanja pravil za pripravljalne turnirje.
"Proučujemo časovni razpored, da bi ugotovili, kako lahko pomagamo tem igralcem. Odprto prvenstvo Avstralije se bo ne glede na vse začelo 8. februarja. Še naprej se bomo trudili po najboljših močeh, da bodo imeli vsi tenisači ka se da najboljše možnosti," je pojasnil Tiley.
Če bi vedela, da bo tako, bi ostala doma
Razpoloženje med igralci in igralkami je, razumljivo, bolj klavrno. Romunka Sorana Cirstea, 71. igralka sveta, se je na dogajanje ostro odzvala in na družbenih omrežjih zapisala, da sploh ne bi odpotovala v Avstralijo, če bi vedela, da obstaja možnost, da bo za 14 dni zaprta v hotelski sobi. "Ostala bi doma," je zatrdila. Švicarka Belinda Bencic je dejala, da so igralci, ki se morajo držati strožje karantene, v precej slabšem položaju od tistih, ki lahko hotel zapustijo in odidejo na teniška igrišča. "Ne pritožujemo se zato, ker smo v karanteni. Pritožujemo se zaradi neenakih pogojev treninga oziroma igranja pred zelo pomembnim turnirjem," je zapisala na Twitterju in dan pozneje objavila videoposnetek, na katerem v hotelski sobi trenira z udarjanjem žogice ob okno.
Žuganje z denarno kaznijo in strožjimi ukrepi
Emma Cassar, pooblaščenka za karanteno v državi Viktorija, je v nedeljo reporterjem v Melbournu poudarila, da so oblasti vsem vpletenim pravočasno sporočile vsebino ukrepov. "Pravila za bližnje stike se niso spremenila. Vsi ukrepi so sprejeti za zaščite ljudi," je pojasnila in obenem igralce opozorila, naj se držijo ukrepov, sicer jih lahko doleti denarna kazen 20.000 avstralskih dolarjev (12.725 evrov), najverjetneje pa tudi ostrejši prijemi. Povod za opozorilo je bila kršitev ukrepov, potem ko sta igralca odprla vrata svojih sob in se pogovarjala z osebami na hodniku. "Vse smo opozorili. Policija bo še naprej ukrepala, če bo to potrebno," je še obljubila.
Đoković z 'zahtevami' buri(l) duhove
Če je Avstralce razburila kršitev ukrepov, je med njimi še več prahu dvignila številka ena moškega tenisa, Srb Novak Đoković. Ta je po poročanju španskih medijev Tileyju poslal seznam "zahtev", prek katerih naj bi predlagal tudi skrajšano samoizolacijsko obdobje za teniške igralce in selitev le-teh v zasebne hiše s teniškimi igrišči. Beograjčan, ki je namesto v hotelu med lanskim Odprtim prvenstvom ZDA v New Yorku prebival v najeti zasebni hiši, je med tistimi igralci, ki morajo prestati obvezno samoizolacijo v Adelaidu, preden bodo lahko odpotovali v Melbourne na turnir. Njegove 'zahteve' so razbesnele Avstralce, med najglasnejšimi kritiki sta tenisač Nick Kyrgios in nekdanji igralec Sam Groth. "Đoković je teslo," je na Twitterju zapisal Kyrgios, sicer 47. igralec sveta. Groth vidi motiv za zahteve nekje drugje. 'Nole' je namreč lani ustanovil Združenje profesionalnih teniških igralcev PTPA, z omenjenimi zahtevami pa naj bi si želel dvigniti predvsem priljubljenost med kolegi, meni Groth.
"Saj ni resen! To je sebična politična poteza za pridobivanje priljubljenosti," je zapisal v kolumni za The Herald Sun in dodal: "Predlagati krajše obdobje samoizolacije za igralce, ni samo smešno, temveč tudi žaljivo do vseh Avstralcev, ki se morajo teh ukrepov držati in so jih že dali skozi."
Cornet se je hitro opravičila
Pod plazom kritik se je znašla tudi 30-letna francoska igralka Alize Cornet, ki je iz hotelske sobe na Twitterju bentila nad "norimi ukrepi", poudarila je, da se bo ves trud, ki ga je vložila na treningih v zadnjih tednih, zdaj izničil. Njeni sledilci so jo hitro opomnili, da je kljub vsemu v precej boljšem položaju kot številni Avstralci, ki so bili v preteklosti podvrženi še strožjim ukrepom. "Po zadnjem (izbrisanem) tvitu čutim potrebo, da se Avstralcem opravičim. Zaradi vašega odziva na svoj netakten komentar sem ugotovila, kaj vse ste že prestali v prejšnjem letu, in koliko ste pretrpeli. Kot kaže, sem le nekoliko zaskrbljena nad celotnim dogajanjem, a bolje bi bilo, da bi ostala tiho," je zapisala Francozinja, ki je leta 2009 s prebojem v 4. krog dosegla svojo najboljšo uvrstitev na OP Avstralije. Sklenila je: "Včasih delamo napake. Zadnje, kar sem želela, je, da bi vas užalila. Ne bodite jezni name, Avstralci, vedno ste mi bili eni izmed najljubših. Obljubim, da bom nekaj časa tiho."
Objavili zasebni pogovor Bautiste Aguta
Avstralcem se je opravičil tudi Španec Roberto Bautista Agut, ki je samoizolacijo v hotelu primerjal z zaporom. "Kot v zaporu, le da imaš na voljo brezžično omrežje. Ti ljudje res ne razumejo, kaj je bistvo tenisa, to je trening na prostem. Vse skupaj je ena velika katastrofa," je Španca citiral izraelski Sport 5. 32-letnik, ki je v Melbournu pred dvema letoma zaigral v četrtfinalu, se je prek Instagrama opravičil za izjavo, češ da je bili podana v zasebnem pogovoru, ki je bil v medijih objavljen brez njegove vednosti oziroma soglasja. "Oba s trenerjem upoštevava protokole, ki sta jih oblikovala avstralska vlada in krovna teniška zveza, da bi se izognili tveganju in ponovno zagotovili varno tekmovanje. Zahvaljujem se vsem, ki znova omogočajo igranje tenisa," je zapisal.
Strycova bere knjigo in gleda televizijo
Popolnoma drugačnega mnenja je denimo Čehinja Barbora Strycova, polfinalistka Wimbledona 2019, ki je že takoj podprla stroge ukrepe za zajezitev širitve novega koronavirusa. "Dvakrat na dan vadim, berem knjige, prebiram družbena omrežja in gledam televizijo. Zares se ne morem pritoževati. To moram dati skozi in ostati pozitivna," je 34-letnica, ki je lani v Melbournu zaigrala v finalu dvojic, povedala za SEN Breakfast.
Azarenka objavila odprto pismo
Oglasila se je tudi nekdanja številka ena ženskega tenisa, Belorusinja Victoria Azarenka. V odprtem pismu, ki ga je objavila na družbenih omrežjih, je kolege in kolegice pozvala k upoštevanju in spoštovanju ukrepov za zajezitev širjenja okužb. "Sprejeti, da moraš v 14-dnevno karanteno, je z vidika vloženega truda pred sezono zelo težko. Razumem frustracije in občutke nepravičnosti. /.../ Včasih se zgodijo stvari, in moramo jih sprejeti, se prilagoditi ter nadaljevati," je med drugim zapisala dvakratna zmagovalka OP Avstralije (2012 in 2013). Glede na to, da avstralski mejni nadzor ohranja število novih okužb s koronavirusom na zelo nizki ravni, je Azarenka igralce pozvala, naj storijo vse, da podprejo lokalno skupnost. "Vse vas prosim, da spoštujete ljudi, ki si neutrudno prizadevajo, da bi nam olajšali življenje," je še zapisala.
Tiley na koncu pomiril strasti
Čas celi rane, pravijo. Po začetnem ogorčenju med igralci se je prah, vsaj tako se zdi, v zadnjih dneh malce polegel. Tudi sicer je direktor turnirja Tiley med konferenčnim klicem novinarjem zatrdil, da velika večina igralcev stroge ukrepe podpira in se je z njimi že sprijaznila. "Od 1270 potnikov, jih je okuženih šest, kar je zelo majhen odstotek," je priznal.
Pojasnil je še, da se je o ukrepih pogovarjal s približno 500 tenisači. Po njegovih besedah se je velika večina že sprijaznila z usodo. "Večina jih je res fantastičnih in nas podpira, negativni odzivi so bili predvsem plod začetnega šoka," je povedal za Nine Network in sklenil: "Zavedajo se, da morajo tudi sami prispevati svoj delež za privilegij, da se bodo lahko potegovali za 80 milijonov avstralskih dolarjev (51,1 milijona evorv), kolikor znaša nagradni sklad za turnir. Stopili bomo na prste tistim, ki do vsega tega nimajo pravega pristopa, drugi pa so zares v redu."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje