Jannik Sinner je bil preprosto boljši nasprotnik v finalu Šanghaja. To je bila njegova sedma turnirska zmaga v letu 2024, 17. v karieri. Foto: Reuters

Šlo je za njun osmi medsebojni dvoboj, drugi letos. Oba sta zdaj izenačena. Đoković je dobil je uvodne tri dvoboje med letoma 2021 in 2023 v Monte Carlu in dvakrat v Wimbledonu, nato ga je lani na zaključnem turnirju prvič premagal Sinner.

Novak Đoković je prvič v karieri izgubil finalni dvoboj v Šanghaju. Po štirih turnirskih zmagah je moral tokrat priznati premoč precej mlajšemu Italijanu. Foto: Reuters

Đoković se mu je hitro oddolžil na istem turnirju in zmagal v finalu s 6:3 in 6:3. Zadnja dvoboja pred finalom v Šanghaju sta pripadla Italijanu. V polfinalu Davisovega pokala je bil boljši s 6:2, 2:6 in 7:5, nazadnje je Beograjčana premagal letos v Melbournu v polfinalu OP Avstralije, bilo je 6:1, 6:2, 6:7 (6) in 6:3.

Sinner močnejši v podaljšani igri

V prvem nizu sta finalista letošnjega turnirja v Šanghaju uprizorila zelo izenačen boj. Relativno mirno sta dobivala igre na svoj začetni udarec, break priložnosti sploh ni bilo. Zmagovalca uvodnega niza je odločala podaljšana igra, ki jo je sijajno začel Sinner. Mini-break mu je uspel z natančno odmerjeno backhand paralelo, nato je ekspresno tudi po zaslugi močnih udarcev z osnovne črte povedel s 4:0. Đoković je zmanjšal zaostanek na 5:3, nato pa je tri zaključne žogice nasprotniku podaril z nevsiljeno napako na mreži. Sinner je po dobrem servisu na Đokovićev forehand izkoristil drugo in po 56 minutah povedel z 1:0.

Dvoboj se je prelomil v 4. igri drugega niza

Izenačen boj se je nadaljeval tudi v drugem nizu do 4. igre, v kateri so gledalci videli sploh prvo break priložnost obračuna. Pravzaprav dve, ki si jih je priigral Sinner. Prvo je Đoković še ubranil, drugo pa je Italijan izkoristil z izjemnim forehand winnerjem po paraleli za vodstvo s 3:1. V naslednji igri je po nekaj napakah srbskega asa break potrdil. V 9. igri je serviral za zmago, priigral si je dve zaključni žogici za končno zmago, z asom jo je tudi potrdil in s 23 leti postal najmlajši zmagovalec mastersa v Šanghaju. Đoković bo moral medtem na jubilejno 100. zmago še malce počakati.

Finalni dvoboj v Šanghaju si je v družbi Carlosa Alcaraza in Juana Carlosa Ferrera ogledal tudi Roger Federer. Foto: Reuters

Sinner: Novak nima nobenih slabosti

"Bil je težek dvoboj. Igranje proti Novaku predstavlja v tenisu eden največjih izzivov. Zelo sem zadovoljen s svojo predstavo. V prvem nizu je odlično serviral, nisem našel odgovora, kako ga lahko zlomim. Potem sem odigral res dober tie-break, kar mi je vlilo veliko samozavesti za drugi niz," je po dvoboju povedal prvi igralec sveta in dodal: "Težko vam zaupam recept za zmago nad Đokovićem, ker nima nobenih slabosti. Moraš poskusiti izkoristiti majhne priložnosti, ki ti jih daje, a teh na dvobojih navadno ni veliko. On je legenda našega športa, proti njemu je vselej težko igrati, zato sem danes zelo vesel."

Stisk rok Đokovića in Sinnerja po koncu finalnega dvoboja v Šanghaju. Foto: Reuters